Великобритания смята ударно да строи вятърни и слънчеви електроцентрали, за да стане климатично неутрална до 2050 година. Почти утопичен изглежда планът на правителството да генерира само чиста енергия още през 2030 . Задачата няма да е никак лесна, тъй като този или идните кабинети са изправени пред социален взрив от недоволни срещу идеята да се поставят електропреносни стълбове сред непокътната от хилядолетия девствена природа.
Снимка: личен архив |
Местните са заявили, че нямат против политиките на зеления преход и екологичната енергия, но не по този начин и без никой да е потърсил тяхното мнение, разказва кореспондентът на нидерландската обществена телевизия от най-затънтените кътчета на Острова.
Фактите са такива, че ако искат британците да включват копчето на лампата само с екологична енергия, трябва да се удвои капацитетът на вятърната енергия на сушата, са се утрои генерираната слънчева енергия и да стане над четири пъти спрямо момента офшорната. Това е огромно начинание, което се очаква да струва милиарди евро частни и публични инвестиции.
За да транспортира цялата тази чиста енергия от вятърните паркове до домакинствата, електрическата мрежа на Обединеното кралство се нуждае от мащабно реновиране. Това означава, че голям брой преносни кабели ще трябва да бъдат подменени в източните английски живописни провинции, на недокоснати от векове терени, които се бранят като бижу от местните общности. Хората за нищо на света не са склонни да се поставят 50-метрови метални стълбове в задния им двор.
Срещу действията на държавата е създадено специално гражданско движение NIMBY, което с всички сили оспорва строителните проекти в своите квартали.
Че има нужда от разширение на мрежата, казва и Международната агенция по енергетика, според която Великобритания изостава във ВЕИ политиките спрямо останалите държави по света.
Новият министър на енергетиката Ед Милибанд обявил в поредица от интервюта, че е готов за битката. Смята да се изправи срещу всеки и да покаже, че е самият той е твърдо „за“ политиките по климата и смята да даде зелена светлина на няколко големи слънчеви централи следващите години. В най-скоро време смята чрез законодателни поправки да развърже ръцете на офшорния бизнес като премахне рестрикциите за инсталиране на голям брой вятърни перки на сушата. Той е бил готов да стигне и до там, че да забрани на общините и гражданските организации да изразяват правото си на оспорване по тези ключови национални проекти. „Ако не строим, няма да получи енергията, от която се нуждаем. Това е въпрос на националната сигурност“, категоричен е министърът.
Класифицирането на проектите за зелена енергия като съществени и от национално значение може да улесни в един бъдещ период отхвърлянето на възраженията в съда, коментира пред нидерландската телевизия енергийният експерт от Stonehaven Consulting Адам Бел, който преди това е работил за правителството. Според Бел стълбовете и новата мрежова инфраструктура са изключително важни за страната и трябва да бъдат изградени.
Политиките на кабинета
не се нравят на гражданката Роузи Пиърсън от Есекс , която създава група срещу
поставянето нови електрически стълбове в Източна Англия. "Вече има много
хора, които не могат да продадат къщите си, защото стълбове ще има в задния им
двор. Или стопани, чиито високоволтови мрежи ще минават през нивите им. Това
има огромно влияние върху туризма и бизнеса в региона", казва аргументира
се протестърката.
Роузи казва, че
не е против политиките за климата, но смята, че електрическите стълбове не са
добро решение. Според нея би било по-добре кабелите да се поставят по дъното на
морето. И ако наистина трябва да се направи по суша, то да е под земята. "Ние
не казваме "не" на чистата, зелена енергия. Разбираме, че мрежата
трябва да бъде разширена, но има и по-добри начини", казва тя. В отговор правителството
заявява, че подземното строителство е много по-скъпо.
На местно ниво се
правят изследвания за това как хората могат да бъдат компенсирани за
строителните работи, така че да бъдат по-ангажирани в плановете, казва Адам
Бел.
"Винаги ще
има противници, но това, което можете да направите, е например да им обещаете
отстъпка от сметката им за енергия или еднократна сума пари. Има и
възможности за местни инвестиции, а за конкретни енергийни проекти можете да
предложите акции или съсобственост."
Бел очаква продължителна
битка между държавата и сдружението NIMBY. "Ако искаме да бъдем климатично неутрални, трябва да градим, но
гражданите също трябва да имат думата.
Министър Милибанд е категоричен, че няма да се предаде на NIMBY: "Ще изградим системата за чиста енергия, от която Великобритания се нуждае. Това е единственият начин да се намалят сметките за енергия, да се осигури сигурност и да се справим с климатичната криза."