Световната климатичната конференция (COP) в бразилския град Белем чука на вратата и остават няколко месеца на Европа да изготви становищата си. По позициите вече работи Европейската комисия, а в Парламентът се проведе дискусия, на която бе дадена думата и на докладчика Надя Пелефике (Nadia PELLEFIGUE, FR/PES).
![]() |
Надя Пелефике, докладчик. Скрийшот- пряко излъчване на EbS |
Пред депутатите френският представител на Европейския комитет на регионите представи с примери колко е важна срещата в Бразилия за света и как общностите вече не могат да чакат, защото стават все по-безсилни пред природните катаклизми.
COP’30 e историческа възможност, обърна се тя встъпителното си слово пред евродепутатите в Брюксел. Пелефике предпочете да говори с примери, вместо да се впуска в дълги и заучени фрази.
„2000 училища са затворени само днес ( 3юли) заради убийствените жеги във Франция. 80 от тях са само в Тулуза – една от най-големите области не само в страната, но и в ЕС. Преди това видяхме какво стана в Испания“, казва тя е се обръща към климатичната дипломация, че не бива повече да се бави и да пренебрегва тези факти.
Когато стане някакво бедствие на първа линия са местните общности, посочва още Пелефике и призова ЕС да бъде в тесен контакт с тях. Те можели да кажат много и да помогнат на институциите в изготвянето си на крайното становище, което да бъде представено на света от името на Европа в края на годината.
По отношение на лансираната от Европейската комисия ревизирана цел от намаление на парниковите емисии с 90% до 2040 година, Пелефике я определи като „амбициозна“, но Европа може да бъде конкурентоспособна.
Членът на ЕП Антонио Декаро заяви, че на предстоящата среща трябва да се говори и да се обсъдят мерки за приспособяване към климатичните изменения като опазването на горите или пък спасяването на коренните населения. „Европа трябва да поеме водеща роля. Вижте какво направиха САЩ с Парижкото споразумение, сега всички гледат към нас и ние не можем да извърнем поглед. Единствено последователните действия ще ни позволят да действаме адекватно. Нека не бъдем бавни и мудни“, призова той.
Единната позиция на европейските институции и подготовката за най-големия форум за климата през годината е от изключително значение с оглед на това, че в град Белем се очаква да присъства лично председателят на ЕК Урсула Фон дер Лайен и куп именити политици, които отказаха да пътуват до Азербайджан по различни причини. Сред отсъстващите на отминалия COP’29 бе френският президент Еманюел Макрон. Други пък деликатно не се повиха заради несъгласие с водената от домакините енергийна политика.
Европа се подготвя за тежките решения, 4 месеца по-рано трескава подготовка е обладала и организаторите, става ясно от официалния сайт на срещата. От него научаваме, че с пълна пара се работи по логистиката, броят на полетите до местния аеропорт е завишен с 50% по време на дните между 10 и 21 ноември.