Международните конфликти, лидерството в Европа, войните. Това са главните теми, които е подбрал кралят на Белгия Филип в речта си пред нацията за националния празник на страната - 21 юли.
"Присъединявам се към всички, които осъждат тежките хуманитарни злоупотреби в Газа, където невинни цивилни, хванати в капан на техния анклав, умират от глад и умират от бомбите. Сегашната ситуация се проточва твърде дълго. Това е срам за човечеството. Ние подкрепяме призива на генералния секретар на ООН за незабавно прекратяване на тази нетърпима криза. Това е първият път, когато крал Филип говори толкова остро и ясно за конфликт", коментира журналистът на обществената телевизия VRT Паскал Мертенс, чиито ресор е кралският протокол и изяви.
Припомням, че в коледната си реч миналата година кралят също говори за
войните и тяхното въздействие върху децата. Но той не спомена поименно
държави или конфликти. Този път той изрично споменава Газа.
Крал Филип обръща
внимание и на европейските политически лидери, които трябва да действат още по-настоятелно "да
превърнат континента в крепост и достойна алтернатива на бруталната борба за
власт, на която сме свидетели днес". Филип не пропуска да напомни, че
политиката трябва да се води от изконните ценности: демокрация, справедливост и
закон."
"Международното право е открито поставено под въпрос днес. Европа продължава да предпочита сътрудничеството пред конфронтацията и предпочита откритостта, а не изключването. Това е забележителен, понякога труден избор. Днес това също изисква смелост", казва кралят.
В речта не е подмината и темата за Украйна, "където населението продължава да се съпротивлява с изключителна смелост". Филип смята, че е важно да продължим да подкрепяме украинците. "С борбата си за запазване на суверенитета си те защитават и нашия."
"В тези несигурни времена кралицата (Максима, б.ред.) и аз намираме за още по-значимо да можем да отпразнуваме нашия национален празник с вас. Да не забравяме какво се случва другаде, а да ни напомним кои сме и какво можем да постигнем заедно, като белгийци и като европейци. Нека черпим енергия от този ден на веселие и заедност, за да го посрещнем отново утре с увереност и смелост", завършва приветственото си слово престолонаследникът.
Белгийският крал не за първи път говори като професионален икономист, дипломат или политолог от световна класа. Все пак няма и как да е иначе, след като е завършил Оксфордския университет и в Станфордския университет в САЩ. Има магистърска степен по политически науки.
Кралят много рядко прави публични речи, извън традиционните по Коледа и за националния празник. Прецедент бе речта му пред Европейския парламент през 2024 г. по повод ротационното европредседателство Такова събитие не се бе случвало от 1987 г. За последно пред евродепутатите бе говорил Един от неговите предшественици Крал Бодуин. Така че такива изяви на Негово величество са реален барометър за сверяване с часовника на управляващото в момента правителство на Бард Де Вевер.
Тогава в речта си
кралят отдели внимание на водещите икономически политики на ЕС – от
коронакризата през войната в Украйна, енергийният преход, миграцията, зелената
енергия до разширяването на ЕС. За Филип политиката във ВЕИ сектора е ключова,
важна и гарантира стратегическата независимост ЕС. Той смята, че най-силните
страни трябва да поемат по-големите тежести. По отношение на разширяването кралят смята, че
по-голям ЕС трябва да бъде у същевременно по-укрепен.
НЕГОВО
ВЕЛИЧЕСТВО
Негово
величество е роден на 15 април 1960 г. в Брюксел, най-големият син на крал
Алберт II и
кралица Паола. Филип е първият престолонаследник, който не получава частно
образование и следва класически и двуезичен образователен път в началните и
средните училища в Белгия.
През 1978 г.
започва университетското си обучение в Кралската военна академия. С интересите
си към аерокосмическа индустрия, той избира да се присъедини към
военновъздушните сили, където се дипломира като пилот на изтребител. Завършва
военното си обучение със свидетелство за парашутист и командос.
След това
продължава обучението си в чужбина в Оксфордския университет и в Станфордския
университет в САЩ. Получава магистърска степен по политически науки.
Смъртта на
крал Бодуен през 1993 г. бележи повратна точка в живота на принц Филип. След
възкачването на трона на баща му, крал Албер II, Филип става наследник на трона на
33-годишна възраст. Оттогава неговата обществена роля има предимство и той
работи в области, тясно свързани с основните предизвикателства на времето, като
предприема международни мисии за популяризиране на белгийската икономика и
имиджа на Белгия в чужбина, насърчава устойчивото развитие, насърчава диалога
между различните общности в Белгия, насърчава подкрепата за уязвимите хора и
помага за подхранването на талантите.
Кралските
обръщения
Кралските обръщения са дългочакан момент в страните от Западна Европа независимо дали монарсите имат влияние или са просто престижни персони. С трепети всяка година британците чакаха да видят визията и скритите послания в дрехите на покойната Елизабет Втора. По същия начин белгийците очакват словата на крал Филип, а нидерланците на Вилем Александър . Много често обаче зад изпълнените с топлина и приветствия за съпричастност, повече доброта и щастие се крият и скритите послания за политиците. Да не забравяме, че много от тези крале са завършили престижни университети с икономически и политически науки, имали са успешна кариера преди да седнат на крона на страната си.
Бъдещето
Монарсите наред с дневните дела и политически послания, подготвят и своите бъдещи наследници на трона. В анкета, изготвяна от авторитетните медии , Het Laatste Nieuws, VTM и RTL за трета поредна година дават висока оценка на Краля – 6,9 от 10 възможни. За сравнение през миналата година Филип е получил оценка от 5,9, което значи че рейтингът му е във възход.
По-отношение на дамите в кралския двор кралица Максима и тяхната дъщеря Елизабет също чупят по рейтинг симпатиите на кралството. Нещо по-вече 85% от анкетираните са заявили, че младата принцеса трябва да стане новата кралица на Белгия най-рано след 10 години. Тогава тя ще е на 33, а кралят на 75. Бъдещето е непоколебимо и то е в монархията, сочат изводите в анкетата за кралското семейство