Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

вторник, 30 юли 2013 г.

Властта все пак надава ухо



Странна е логиката на българския протестиращ. Доскоро тълпата скачаше, докато получи исканията си, най-често на третия ден гневните изблици са притъпени и нашенецът отново потъва в делничното забвение. Последните над 40 дни обаче, за щастие, народът в големите градове показа, че има глас и е на път да каже „сбогом“ на робската психика.

Явно обаче принципите трябва да се отстояват с постоянство, което още е твърде крехко в някои от събралите се пред триъгълника на властта. На традиционната вече среща тръгна подписка срещу кабинета на Орешарски. Прегърбена бабка с розова свирка и купища листа агитираше хората да положат името и подписа си. За мое огромно учудване група от петима протестиращи, въоръжени с тромпети и лексикален запас, насочен към станишевата майка и сексуалната ориентация на червения лидер, за минутка млъкнаха и културно отпратиха старицата. Попитах стоящия до мен защо отказа, при което ми отговори едно е да викаш, но съвсем различно е да стои името ти в кампания срещу правителството?!?

Не след дълго пътищата ни отново се срещната с агитаторката, която се оказало, че събирала подписка „от време на време“ и не знаела досега нейните „колежки“ колко имена са записали. Някой преди два дни и казал, че били много, ама колко не се знае.

Протестът освен като среща на по бира е и място за обмяна на актуална информация – всеки може да научи какви са новите тактики, ходове, агитационни материали във вражеския лагер под пилоните на НДК. Та, разпалени протестиращи, окупирали президентския шадраван, докладваха, че фуриите на Бузлуджа по време на годишната среща преди дни успели да съберат над 100 000 подписа. Нещо повече – дори самият лидер на червените се похвалил някъде. Междувременно, по медиите излезе информация, че тази година под върха се събрали над 50 000. Излиза, че в името на партията са се разписали по два пъти. 

И докато се чудех как ставали механизмите покрай мен мина още един агитатор и прикани викащите да се разпишат. След като му казах, че точно преди него са минали, той разгневен ми отвърна, че бройката била важна, нищо, че се повтаряли имената. Вярно е, че цифрите са категоричен аргумент, ама в такива случаи губят своята смисленост.

Да не се окаже като с цената на тока и бръщолевенията на енергийния регулатор – важно е цифри да се хвърлят пък изпълнението и калкулацията: хайде сега да не издребняваме и да си разваляме отпускарския сезон. На есен с песен или по-скоро с нова тарифа.


А и да не забравя, тъй като силовото министерство вече има навикът да хвърля някакви цифри за броя на протестиращите, нека му помогна с последни данни, че тази вечер бяха има-няма стотина души ;). Може да ги преброи на снимката. Ако не вярва, да попита в Министерски съвет, тъй като каквото и да говорят – властта скришом надава ухо, остава само да започне да слуша (вижте първата снимка).



Саудитски принц притеснен от шистовата революция

Саудитска Арабия не трябва да подценява икономическото влияние на шистовата революция и опасността от загуба на средства от експорта на нефт, пише в писмо на саудитския принц Ал Уалид бин Талал  (Al-Waleed bin Talal) до няколко министри, разпространено в интернет на 27 юли. Прессекретарят на принца потвърдил за The Financial Times, че писмото е истинско. Друг чиновник, пожелал анонимност, пък разкрил за The Wall Street Journal, че с текста е запознат и самият крал Абдула.

В обръщението си към министрите се казва, че трябва да се инвестира повече средства в алтернативни източници. Според писмото 92% от приходите в бюджета на страната за 2013 година се състои от продажба на нефт. 

"Ако продължаваме да пренебрегваме все по-засилващата се роля на шистовия газ, да не отчитаме намаленото търсене на „черно злато“ в глобален мащаб, постъпленията в хазната драстично ще спаднат“, предупреждава Талал. Опасенията му са породени от несериозното отношение на саудитските чиновници, които нееднократно са заявявали, че шистовият газ няма да измести търсенето на нефт и по никакъв начин не застрашавал благосъстоянието на страната.

Същевременно някои от страните-членки на ОПЕК, сред които Нигерия и Алжир, вече се принудиха да намалят износа на нефт заради по-слабото търсене. По данни на организацията, като се позовава на независими изследвания, в периода 2020-2025 САЩ има шансове да се превърне в световен лидер в добива на горива и нефт. 

Анализатори от  Harvard Kennedy School пък прогнозират, че още през 2017 година Вашингтон ще отчете ръст в добива на нефт до 16 милиона барела за денонощие спрямо 6.4 милиона за миналата година. За сравнение Саудитска Арабия в момента добива по 12.5 милиона барела.

понеделник, 29 юли 2013 г.

Сънят на буките и ръждивото канче

Спи езерото; белостволи буки
над него свождат вити гранки,
и в тихите му тъмни глъбини
преплитат отразени сянки.
 Треперят, шептят белостволи буки,
а то, замряло, нито трепва..
Пенчо Славейков

Колкото и да не ви се вярва все още има дивни места, които за заспали от векове. Природата е останала в своето естествено състояние и единствено потрепва от резонанса на багера, кинжалния удар на неговата кофа и човешкото умопомрачение да строи, да бетонира и превзема.

Средногорието и по конкретно районът под военния обект на връх „Баба“ сакаш успяха и се запазиха след поголовната горска сеч преди десетина. Не мога да скрия радостта си от факта, че оголените скалисти била вече отново са добили познатата ми от детството зелена пелерина от бук, габър и дъб. Не се чува и ревът от надпреварващите се резачки, пушекът от претоварените камиони. Тишината на същите тези „белостволи буки“ единствено се нарушаваше от стадо кози.


Предлагам ви кратко видео и снимки, нека всеки от нас да си помисли за „дробовете“ на земята, за уникалната ни природа (всеки, който поне два пъти в живота си се е пребил от паднала в гората шума знае, че това не е клише, с което примамваме чужди туристи). Докато седях под едно дърво, на което бе издялкано ММР – 1968, а в дънера му имаше малко езеро с вързано ръждясало канче, не знам защо, но се сетих за всички онези кабинетни чиновници-архитекти, които с лекота на своята дъска заличават десетки такива кладенчета, буки и заспали езерца, за да ги заменят с други езерца, но СПА. Сенки също има, но не от короната на листата, а от бетонни сгради и потъмнени молове. Нека същите тези поне за миг се замислят, че унищожават по морето или на планината нечия "голяма любов" както пееше Peppino Gagliardi.



петък, 26 юли 2013 г.

Аэрофлот създава нискотарифна компания

Снимка: Коммерсанть
Руският национален авиопревозвач Аэрофлот обяви, че създава нова нискотарифна компания. Първите полети ще бъдат осъществени през следващата година.
Операторът няма да следва политиката на майката, а ще се стреми да изгради свое лице. Цените на билетите ще бъдат с 30-40% по-ниски от тези на останалите авиокомпании. Обсъжда се дори вариант да са конкурентни на железопътния транспорт, разкриха представители на Аэрофлот пред пресата.
Преди да полетят първите самолети на нискобюджетната компания, която все още си няма име, трябва да бъдат спазени редица процедури като например да се направят поправки във Въздушния кодекс и в авиационните правила, които прилагат във Федерацията, уточниха пред „Коммерсантъ“ експерти от бранша. Сред необходимите поправки е да се разреши наемането на чужди пилоти. Авторитетната медия коментира, че макар и в начален етап, проектът се очертава изключително перспективен и дори може да се конкурира със самата майка-компания.


Идеята до създаването на новата компания е повлияно до голяма степен от решението на няколко конкурентни европейски превозвачи да разделят късите от дългите полети, коментират още анализатори в бранша. Става дума за Air France, която през пролетта създаде дъщерната фирма HOP за регионални полети. По предварителни данни за няколко месеца операторът е спечелил доверието на французите и се е превърнал в предпочитан транспорт по дестинацията Париж-Перпинян.

Германската Lufthansa също обяви, че възнамерява да прехвърли от тази година полетите си на къси разстояния към нова нискотарифна компания.

сряда, 24 юли 2013 г.

Мерките на ДКЕВР може да объркат бюджета

Енергетиката застрашава бюджета

Съществува риск за неизпълнение на бюджета заради лошото състояние на държавните енергийни предприятия. Намалението на цените може да е устойчиво единствено, ако регулаторът създаде предпоставки за реално понижение на разходите на участниците в системата. В решението на ДКЕВР виждаме „орязване”, или „непризнаване” на разходи, които да бъдат включени в себестойността, се казва в разпространен днес анализ на икономистите от „Индъстри уоч“.

На електроразпределителните дружества не се разрешава да калкулират в разходите си предвижданите инвестиции  - над 1.4 млрд. лева за следващите 5 години.

Не са предвидени и разходи за купуване на квоти за въглеродни емисии от ТЕЦ-вете, каквито след средата на 2013 г. вече не могат да се предоставят изцяло безплатно от държавите на централите – т.е. този разход ще се наложи да бъде направен, но е изключен от ценообразуването, уточнява членът на компанията Лъчезар Богданов.

Една от големите промени, огласени преди дни от енергийната комисия,  е намерението да се покрият част от разходите за купуване на енергия от ВЕИ с приходите от продажби на квоти за въглеродни емисии от страна на българското правителство. В разчетите на ДКЕВР са заложени 499 млн. лева от тези разходи да се покрият за сметка на продажба на емисии. Имайки предвид информацията към момента, тази прогноза е твърде оптимистична. В песимистичния сценарий, т.е. при запазване на ниските цени от последните месеци, приходите ще са около 80-90 млн. евро, а самото МОСВ в доклада си дава оценка за 136 млн. евро. Така потенциалният недостиг на приходи може да достигне между 220 и 330 млн. лева.

От икономическа гледна точка, дългосрочно устойчиви са регулации, които или действително стимулират по-ниски разходи за генерация, пренос, разпределение, или гарантират цени, покриващи разходите. Механично „скриване” или „непризнаване” на разходи, които обаче иначе се извършват – дали заради лошо управление или обективна технологична необходимост – само натрупва финансови дефицити в системата. Няма мерки, които да насърчат производството на по-евтин ток, съответно – излизане от пазара на скъпите производители, отчитат експертите.

Задълбочават се предпоставките за декапитализия на дружествата – но тя не може да е устойчива в дългосрочен план. Увеличават се дефицитите както в частните ЕРП-та, така и в държавната енергетика и най-вече в НЕК. Така например, държавната НЕК има задължения от 2.5 млрд. лева (200 милиона увеличение за 2 години). Едновременно с това, тя отлага плащания към производители; общо неразплатените средства от НЕК към енергийни дружества е над 1.2 млрд. лева.

Твърде оптимистични прогнози относно енергията от ВЕИ предполагат  500-630 млн. лева допълнителни разходи при по-реалистично развитие. Не е разрешен и въпросът с непланираните разходи за задължително изкупена, но неплатена от потребителите, енергия по преференциални цени от предходния период за около 240 млн. лева.

Новите мерки на ДКЕВР - неефективни

Всичко това показва, че новият модел продължава да генерира дефицити в електроенергийната система, като това задълбочава декапитализацията на компаниите. Имайки предвид водещата роля на държавния сектор, има съществен риск недостигът от над 1 млрд. лева само за следващите 12 месеца да означава допълнителна задлъжнялост, което потенциално може да създаде политически натиск за „национализация” на дълга, т.е. поемането му под някаква форма от бюджета. 

Такъв сценарий ще влоши общата макроикономическа стабилност и застрашава възможността на правителството да следва политика на ограничен бюджетен дефицит, предупреждават в доклада си икономистите.

"Южен поток" с отклонение и към Скопие

Руската корпорация „Газпром“ и македонското правителство подписаха споразумение за изграждане на отклонение на газопровода „Южен поток“, съобщи днес министерството на енергетиката в Кремъл. 

Документът е бил обсъден по време на среща между ресорния министър Александър Новак с премиера на Македония Никола Груевски, неговия заместник и министъра на финансите Зоран Ставревски.
 

Ще бъде създадено съвместно акционерно дружество „Македонски енергийни ресурси“, в което Скопие и “Газпром“ ще имат по 50% дялово участие. В процес на уточняване е трасето на газовата тръба. 

Макар и още на ранна фаза руснаците са получили уверение от съседите ни, че ще създадат благоприятна среда и облекчени административни режими, така че нямало да изпитват трудности в контактите с администрацията. 

вторник, 23 юли 2013 г.

Класика и жито в сакралния 40 ден от протестите

В сакралното за християнската религия 40 дни, с което се смята, че душата на покойника напуска земното битие и се възнася на небето, протестиращите срещу кабинета „Орешарски“ не пропуснаха ритуално да погребат водената от министрите политика и да пречистят нацията от тежкото зло, стоварило се върху българите преди повече от месец. 

Поредният протест пред парламента, далеч по-малоброен в сравнение с началото на месеца, показа креативността на организаторите. Присъстващите имаха възможността да си купят свещи в присъствието на истински духовници и да направят молебен за спасението на нацията и да се поклонят пред истински ковчег. Италианското посолство също не бе подминато от тълпата. Дипломатическия дом на „Ботуша“ трябваше да изтърпи скандиранията и присъствието на недоволните, разбрали, че органите на реда тайно извеждат депутатите от страничния вход на парламента. А поменът си беше спазен от всякъде – дори с жито в чашка и мирис на тамян. 

И ако предните дни Жандармерията и полицията се радваха на народното благоволение, търпението сякаш на униформените е на привършване. Мъж и младеж бяха жестоко нападнати и проснати на жълтите павета от полицаи край храм-паметника Александър Невски, докато на противоположния край, близо до бюста на Цар Освободител, интелигенцията показваше, че протестът има и културен характер. Музикант на поставен роял „заговори“ с езика на класическата музика и показа, че неговото оръжие са нотите.

Именно върху този детайл бих искал да концентрирам вниманието ви в следващото видео, приятно слушане. И нека пак да напомня, че насилието не води до нищо, а само изостря омразата. Бъдете толерантни и не се поддавайте на агресията.  




петък, 19 юли 2013 г.

Чиновничка отхвърля утвърдени наредби

Регионалните структури на администрацията открай време е известно, че дават мило и драго да изпъкнат по някакъв начин пред шефовете в столицата. На подобен случай се натъкнах и в окръжния съд в Разград.

Отиваме с близък да извадим свидетелство за съдимост и първото нещо, на което се натъкваме е въведена такса от петдесет стотинки за разпечатани бланки, които се получават при плащане на таксата за съответната услуга. Най-любезно попитах каква е разликата от тази, която е на официалната страница в интернет и служителката ми отговори: „Ми наредено ми е да не взимам разпечатки, внесени от вън, а само ксерокопия, направени от мен?!?!?. Естествено, касова бележка за бланката не получих.

Логично попитах как няма да приемете формуляр, който е обнародван като образец в Държавен вестник и фигурира в сайта на Министерството на правосъдието: „След като примига на парцали, чиновничката изстреля: „Ми вижтИ с‘я ний си имамИ собствени формуляри на нашия сайт и не приемамИ тези на министерството.

Изумлението ми трудно можеше да се опише и с риск да ме вземат за идиот попитах не са ли подчинени на същото ведомство. При отговора, че си имат сайт, собствени правила,  наредби и закони се успокоих, че проблемът не е в мен. Женицата явно така и не разбираше жалката ситуация, в която бе изпаднала и реши да се защитава. 

Извади копие от Държавен вестник и посочи, че формулярът на централното ведомство пишел: „До министерството на правосъдието“, а този на техния сайт – „До Окръжен съд – Разград, иначе текстът бил един и същи. Задължително било обаче да се изтегли бланката от техния сайт. 

Денят на абсурдите обаче ми готвеше още по-голяма изненада, когато мой близък ми сподели, че в банков клон му казали: Вие, онез там в София не ги слушайте какво ви разправят, ние тук си работим по наши правила!  

сряда, 17 юли 2013 г.

Сдружения бранят езерото „Ариана“

Граждани и шест неправителствени организации излязоха днес на протест срещу застрояването на Борисовата градина. Недоволните оспориха идея на Столична община да даде постоянен статут на застрояването около езерото „Ариана“ и емблематична за поколения софиянци детска площадка със слончето.

"Борисовата градина в целия си обхват е недвижима културна ценност, според Закона за културното наследство, и е публична държавна собственост. Резерватът е паметник на градинско-парковото изкуство, за него сега се процедира схема за преместваемите обекти без правно основание, тъй като е извън процедурата за изработване на подробен устройствен план, коментират „Зелените“, след като се допитали до юристи. В разпространено писмо до медиите сдружението подчертава, че прилаганият досега устройствен и управленски подход към парковото пространство е „довел до налагане на търговската над основната функция за отдих“ в нарушение на столичната Наредба за изграждане и опазване на зелената система".

Преди ден пък стана ясно, че общината смята да махне от Борисовата градина повечето павилиони, реклами, както и заведенията “Маймунарка” и “Веселото село”. Мярката е част от готвения нов Подробен устройствен план на столицата.

Това е поредният сблъсък между екозащитници и администрацията на Йорданка Фандъкова. В началото на лятото с пълна пара се разрази спор, който предвижда през Борисовата градина да минава трамвай, като по думите на природозащитниците ще бъдат отсечени стотици дървета. След поредица от протести пред сградата на общината, кметът нареди проектът да бъде внесен отново за преразглеждане.