Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 28 февруари 2025 г.

За ЕК докладът на Драги е Библия, в която енергията се споменава 700 пъти

За крещящата нужда от реформи и инвестиции в енергийния сектор на Европа говори излезлия точно преди мандата на новата Европейска комисия доклад на бившия президент на ЕЦБ Марио Драги. Препоръките му се превръщат във фундамент за новия мандат на еврокомисарите и пътеводна пътека за решаване на забатачените проблеми. 

За еврокомисаря по енергетика Дан Йоргенсен (на снимката) трудът на бившия италиански премиер се е превърнал в Библия, става ясно от негово изявление. Къде на шега, къде наистина дипломатът казва, че „за някои политически позиции трябва да се закълнете в библията. В Европейската комисия трябваше да се закълна в доклада на Драги.

Макар и под формата на шега да го казва, трудът на италианския икономист е цитиран и споменаван всеки път от ресорните еврокомисари по различни теми. За енергетиката, от думите на Йоргенсен, става ясно, че е спомената 700 пъти.

Дотук с шегичките и препратките към най-свещения писмен текст за християнския свят.  Защо е така, продължава еврокомисарят? И веднага отговаря -защото високите цени на енергията вредят на способността ни да се конкурираме. Европейските индустрии плащат  за енергия по 2-3 пъти повече в сравнение конкурентите от САЩ и Китай.

Почти 47 милиона европейци миналата година не са успели да отопляват адекватно дома през 2024 година.

Нещо трябва да се промени, защото не сме конкурентоспособни, европейците страдат от високите цени и същевременно продължаваме индиректно да пълним хазната на Кремъл. От началото на войната, по данни на Йоргенсен, ЕС внесъл изкопаеми горива от Русия за сума, равна на себестойността на 2400 изтребителя F35.

Енергетика и климат. Очевидно, че не можем да чакаме повече и нещо трябва да се промени. Виждаме все по-мощната сила на горски пожари, суши, наводнения, хиляди човешки животи. „Затова трябва да се борим още по-усилено в бъдеще, за да декарбонизираме нашите икономики. Когато САЩ излизат от Парижкото споразумение, това означава само, че трябва да направим още повече“, апелира еврокомисарят и прави препратка към решението на новия президент Доналд Тръмп да извади за втори път страната от Споразумението и Съвета на ООН. С влизането в Овалния кабинет Тръмп заяви, че ще спре финансирането, обещано в рамките на преговорите на ООН за климата.

Екшън план за действие

Редица от належащите теми, споменати в доклада на Драги и с оглед на новата енергийна реалност в Европа, ЕК вижда решенията в нов екшън план за енергия на достъпни цени

Kакво предоставя този план накратко: повече възобновяема енергия, повече енергийна ефективност.

Един от големите проблеми, пред които е изправен секторът на възобновяемата енергия днес, са много дългите срокове за издаване на разрешителни, отбелязва еврокомисарят и обещава в най-кратки срокове да бъдат намалени. Защото, от много дълго време наблюдавал както понякога проекти отлежават с години преди да бъдат одобрени с разрешение.

Критика, между другото, от която вече трета година непрекъсната повтаря нидерландската индустрия и за която многократно съм разказвал в 3е News като кореспондент. Намерението на ЕК е проектите да получават „зелена светлина“ за не по-дълго от половин година.

Още по темата: 

 Ценова диференциация

Също така Брюксел смята да разгледа как да отдели цените на газа от цените на електроенергията. Заедно с  Европейската инвестиционна банка ще бъдат създадени нови механизми за насърчаване и намаляване на риска. Ако всичко върви по план, това ще доведе до внедряване на много повече възобновяеми енергийни източници, по-бързо, отколкото го правим днес, вярва Йоргенсен.

Инфраструктура

Според плана ЕС трябва да удвои и разшири наличните мрежи в общността и да увеличи капацитета им. Това означавало планове за намиране на огромни инвестиции в мрежи и междусистемни връзки.

Газов пазар

Според еврокомисаря европейският газов пазар страда от липса на прозрачност. Трябва да има повече контрол, за да е сигурно, че индустриите и бита не плащат твърде много за него. „Законодателството вече е съвсем ясно, трябва да има връзка между търсенето и предлагането и действителните цени. Днес е съвсем ясно, че твърде често цените са изключително високи и трябва да гарантираме, че с прозрачност, с контрол, с възможни санкции можем да намалим тези цени“.

В заключение на презентацията си Дан Йоргенсен към държавите-членки да действат по-бързо при транспонирането на регламентите в националното законодателство. Плановете на ЕК са от съвместните усилия на всички страни  по този план да бъдат спестени най-малко 2,5 трилиона евро до 2040 г.

четвъртък, 27 февруари 2025 г.

Тежката индустрия не остана очарована от новия план на Брюксел

Европейската комисия официално представи стратегическия си план за стабилизиране на индустрията под името Сделка(пакт) за чиста индустрия. В документа се предвижда да бъдат осигурени 100 милиарда евро в помощ на енергоемките предприятия, които щадят околната среда.

Снимка: Аудиовизуална пресслужба на ЕК

De Clean Industrial Deal moet een compromis zijn tussen de groene doelstellingen van de Europese Green Deal en de internationale economische context, met bikkelharde concurrentie uit onder meer de Verenigde Staten en China(vrt.be) - meer lees 

От почти паралелните изявления на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в Антверпен и на ресорния еврокомисар по климата Вопке Хукстра в Брюксел стана ясно, че Комисията ще опрости правилата за държавна помощ за ВЕИ и екологично насочени проекти, както и ще се насочи към усилено електрифициране и подсилване на остарялата мрежа – едно от изискванията, които силно апелира от години енергоемката индустрия.

Още по темата от 3е News:  

Представеният пакт обаче някак си се приема със смесени чувства и не толкова ентусиазирано от бенефициентите, за които е разработен. От първите изяви на водещи индустриални мениджъри става ясно, че за тях той е неясен и в много отношения не виждат как точно ще промени губещата им конкурента позиция в Европа спрямо САЩ и Китай.

Флаш отзивите след анонсирането на документа на 26 февруари лично чу фон дер Лайен при посещение при индустриалци на белгийска почва. Един от най-големите критици и радетели, че ЕК трябва да промени нещо, за да защити своята индустрия и да я опази от нашествието на китайската евтина продукция, е стоманодобивният гигант ArcelorMittal. Регионалният мениджър на завода в Гент Герт Полворде коментира пред местните медии, че иска да чуе повече конкретика как ще му бъдат защитени търговските интереси в Европа. Впрочем компанията беше първата още през есента, която заяви, че докато Брюксел не промени нещо в полза на индустрията, ще спре да инвестира в екологични инсталации. В един момент дори заплаши, че ще премести бизнеса си извън Стария континент.

От чутото никак не са очаровани и от химическия гигант Ineos, който заедно с колегите им от ArcelorMittal, изпратиха десетки петиции и предложения за реформи. Позицията на компанията е, че не виждат как реално тези мерки може да спрат упадъка на европрейската индустрия.

Според позиция на Ineos, разпространена чрез VRT,  химическата промишленост в Европа е застрашена от изчезване поради високите цени на енергията и въглеродния данък. "Вместо да можем да инвестираме в бъдещето, това е борба за оцеляване." Ineos нарича "концепцията за декарбонизация чрез индустриализация" идиотска. С други думи, те всъщност не смятат, че намаляването на емисиите на CO2 чрез индустрията е страхотна стратегия.

Шефът на енергийния гигант TotalEnergies Патрик Пуяне също не смята, че предложените планове могат да обърнат хода на събитията. ". Наистина ли Европа е способна да преосмисли собствения си модел от нулата?", чуди се той.

Американският мениджър Питър Хънтсман е всичко друго, но не и убеден в плана. Неговата международна компания Huntsman, която също има отдел в пристанищната зона на Антверпен, инвестира сериозно в Белгия. В един момент там е имало 800 служители - сега са останали само 150, казва той. "Губим пари в Европа от 3 години поради високите цени на енергията и суровините. Това се отнася не само за химическия сектор, но и за автомобилния и за технологичния сектор. Не мисля, че планът дава отговор на фундаментални въпроси, като например как Белгия може да се конкурира с Китай, САЩ и разрастващата се индустрия в Близкия изток."

Той има своите въпроси относно намаляването на цената на енергията: основният фокус е върху по-ниските данъци и налози, но самото електричество остава скъпо, казва той "Дори и без налозите, самата енергия тук е 5 пъти по-скъпа от това, което плащам в Тексас, и 6 пъти по-скъпа, отколкото в Китай".

В отговор на изказаните критики по отношение на цените на електроенергията, ЕК предвиждат намаляване на таксите за пренос на електроенергия.

Според бизнеса някак неясно остава и решението как ще се подобри достъпа до електрификация, за който пита от много отдавна браншовите асоциации. Още през миналия мандат на Комисията беше внесена петиция, в която се настоява за спешен план за улесняване на достъпна и чиста електрификация на промишлеността, създаване на необходимата мрежова инфраструктура.

Неадаптираната мрежа създава спънки и на заводите в Нидерландия, които не могат да разширят мощностите си, да преминат на електроенергия и да се откажат от природния газ. Според наскоро излязло проучване три четвърти от енергоемките индустриални във вътрешността на страната няма да изпълнят начертаните проекти за устойчивост. Най-потърпевши са хартиената, картонената, стъкларската, тухлената и хранително-вкусовата промишлености. В своя апел до нидерландския кабинет те казват, че „хем плащат квоти CO2, хем нямат достъп до елмрежа.

Европейските разпределителни мрежи трябва спешно да бъдат модернизирани, за да позволят масивна електрификация на транспорта, отоплението и промишлеността, да интегрират възобновяеми енергийни източници и да издържат на по-чести екстремни метеорологични и кибернетични заплахи.

Проучване Grids for Speed на сдружението Eurelectric от 2024 г. показва, че инвестициите в разпределителната мрежа трябва да се увеличат от средно 33 млрд. до 67 млрд. евро годишно от 2025 до 2050 г., приблизително 20% от това, което ЕС е похарчил за внос на изкопаеми горива през 2023 г.

сряда, 26 февруари 2025 г.

ЕК стартира Стратегически диалог за бъдещето на стоманата

Европейската стоманодобивна промишленост генерира 80 милиарда евро на БВП на ЕС и осигурява препитание на 2,5 млн. души в 22 страни членки. Тази доходоносна индустрия обаче е силно ударена от китайските си конкуренти, които „изяждат“ европейския пазар със силно занижени цени. Поради тази причини много от големите стоманодобивни гиганти на Стария континент надигнаха силно глас срещу бездействието на Европейската комисия, че не прави нищо за техния интерес.  

Снимка: Инфоклип, пресслужба на ЕК

Силния отзвук на индустрията и заканата на компании, начело с Аселор Митал, да спрат инвестициите в климатични проекти, нови мощности и да преместят бизнеса си в извън Европа.

В отговор на заканите, от новата Европейска комисия заявиха, че бъдещето на сектора е сред топ приоритетите в първите 100 дни от нейния мандат. Лично председателят фон дер Лайен заяви, че започва ускорени срещи за стратегически диалог за изготвяне на специален План за план за действие в областта на стоманата и металите, който ще стартира през март. 

Още по темата: 

Искаме да гарантираме, че европейската стоманодобивна промишленост е конкурентоспособна и устойчива в дългосрочен план. Изправена пред безпрецедентни предизвикателства – растящи разходи за енергия, проблеми с достъпа до суровини, нелоялна глобална конкуренция и нови мита на САЩ – стоманодобивната промишленост се нуждае от целенасочени действия, казва по този  повод Урсула фон дер Лайен.

Като ключова стъпка за начертаване на бъдещата насока се планира провеждане на заседание на високо равнище с участието на производители на стомана, доставчици на суровини, потребители и представители на социалните партньори. Диалогът ще се основава на основите, положени от наскоро публикувания Компас за конкурентоспособност на ЕС и предстоящия Пакт на ЕС за чиста промишленост.

 Основните теми за обсъждане ще включват как да се повиши конкурентоспособността, да се стимулира чистият преход, декарбонизацията и електрификацията, да се гарантират справедливи търговски отношения и еднакви условия на конкуренция в международен план.

Комисията се ангажира да информира и да се консултира с Европейския Съвет и Европейския парламент по време на целия процес на диалог.

вторник, 25 февруари 2025 г.

Нидерландия пусна приложение за защитено копиране на документи

Всеки ден от нас изпращат до институции десетки сканирани копия на лични карти, шофьорски книжки и други документи със лична информация. Много от тях остават като прикачени документи в имейлите и са уязвими на хакерски злодеяния.

Снимка - официален сайт на правителството

След множество сигнали за злоупотреби, нидерландското правителство решава да се вземе в ръце и разработва специално приложение за защита на копията от личните документи.

Апликацията се казва KopieID и разработена за работа директно през телефона, разказват от пресслужбата на нидерландското правителство.

Приложението прави снимка на документ за самоличност и разпознава къде се намират личните данни в документа. Това ви позволява да кажете на приложението да зачеркне данни, които не са необходими за получателя. Например ЕГН или регистрационния номер на колата, или пък паспортната снимка. Някои институции в страната не се нуждаят от снимка, а само от определени данни, с които да влязат и сверят в централизираната междуинституционална система.

Освен това приложението позволява да поставите воден знак върху копието и датата на копието.

Можете също да споделите копията от приложението или да ги запазите за повторна употреба.

Когато копието попадне в ръцете на измамник е по-трудно да се извърши измама при наличието на водния знак, убедени са от правителсртвото.

Програмата може да се изтегли безплатно, допълват още от Националната служба за данни за самоличност, част от Министерството на вътрешните работи и връзките с Кралството.

„Данните за самоличност са ценни за измамниците. Затова се отнасяйте с тях внимателно и никога не дават повече, отколкото е необходима на организация, компания или оторизирано  физическо лице“, предупреждават от вътрешното министерство на страната

Копието от документа вече може да се използва във фирми за наемане на коли, при брокерски къщи, за кандидатстване на нова работа, за резервиране на почивка. В тези случаи вече никога не давайте хартиени документи или техните електронни варианти, съветват институциите.

понеделник, 24 февруари 2025 г.

До 2027 г. пазарът на газ и ток на Украйна ще бъде свързан с ЕС

Европейската комисия обяви нов пакет за подкрепа на Украйна с цел да се защити енергийната й система и да се позволи пълна интеграция в европейския енергиен пазар. 

Този пакет цели да свърже пазара на електроенергия на Украйна с този на ЕС до началото на 2027 г., заедно с Молдова, и да интегрира Украйна в газовия сектор на ЕС, при условие че Украйна ускори необходимите пазарни реформи, съобщиха от ЕК

Ключовите компоненти на пакета включват:

  • Улесняване на интеграцията на пазара на електроенергия с ЕС до пролетта на 2027 г., заедно с Молдова.
  • Подпомагане финансирането на покупките на газ чрез Механизма за Украйна, за да се гарантират достатъчни запаси от газ.
  • Ускоряване на инвестициите във възобновяема енергия, добавяйки до 1,5 GW производствен капацитет, което представлява 25% увеличение на общия капацитет за производство на възобновяема енергия в Украйна.

С този пакет инвестициите на ЕС за Украйна в енергийна инфраструктура през последните 3 години, от началото на войната с Русия, надхвърлят над 2 милиарда евро.

ЕС също така е ремонтирал 1,8 GW мощност от топлоелектрически централи, инсталирал е вятърни и слънчеви проекти и увеличил износа на електроенергия от ЕС за зимата.

В навечерието на третата годишнина от руската военна офанзива председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен подчерта, че поредният пакет от помощ гарантира устойчива, сигурна и конкурентоспособна енергийна система за Украйна.

“Европа е тук, за да укрепи Украйна в този критичен момент. Мога да обявя, че ново плащане от 3,5 милиарда евро за Украйна ще пристигне още през март.  Подготвили сме амбициозен пакет за енергийна сигурност. Целта е да осигурим устойчивa, сигурнa и конкурентоспособнa енергийна система за Украйна. Освен това ще използваме пълния потенциал на огромните газови хранилища на Украйна, 80% от които са разположени близо до държави членки на ЕС. Това ще генерира приходи за Украйна. Ще ускорим и инвестициите в украинската възобновяема енергия. Всички тези усилия ще доведат до по-голяма енергийна сигурност както за Украйна, така и за Европейския съюз”, заяви Урсула фон дер Лайен в Киев в присъствието на президента Володимир Зеленски.

неделя, 23 февруари 2025 г.

Белгийска бизнес медия: Протести в България срещу влизането в еврозоната

Националистически протести по улиците на българската столица София срещу намерението на правителството за влизане в еврозоната. Страната се присъедини към ЕС през 2007 г., но продължава да се бори с политическа несигурност, коментира последните ексцесии водещото електронно бизнес издание Business АМ.


Медията отбелязва, че страната усилено прави опити за влизане в еврозоната, докато редица европейски икономисти се съмняват в нейната готовност. „Същевременно проевропейските партии подкрепят този ход на фона на преобладаващите геополитически опасения.

Белгийската бизнес медия допълва, че протестите са организирани от националистическата партия „Възраждане“, която успяла да привлече по улиците близо 1000 души.

Шокиращи кадри показали как протестиращите хвърлили  червена боя срещу полицията и разрушили фасадата на сградата на представителството на ЕК. Ситуацията ескалирала и довела до множество арести и пострадали полицаи и пожарникари.

В репортажа си медията казва, че едно от основните искания на протестиращите било оставката на сегашното правителство и провеждането на референдум за членството на България в еврозоната. „Тази политическа нестабилност подчертава противоречивия характер на въпроса за еврозоната в България, където мненията за готовността на страната за такъв преход се различават“, пише сайтът на Business АМ.

Електронното издание Business АМ в по-голямата си част е с платена версия. Свободните статии обикновено са редакционна преценка с обществена значимост. Обикновено това са икономически теми, важни за белгийската икономика, прогнози и анализи за ЕС. Фактът, че България попада във фокуса на свободната версия показва, че събитието има достатъчно широк отзвук в Западна Европа.

Снимка: AFP

Шествието не остана незабелязано и бюлетина на националната агенция „Белга“, която цитира осъдителното изказване на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.

В репортажа си медията се позовава на френските си колеги от АФП, които разказали на света за хвърлените коктейли „Молотов“ и за скандалните сцени по улиците на София .

Кореспондентът на френската национална агенция описва в дописката си, че прозорците на първия етаж на сградата са били изпочупени, а фасадата е напръскана с червена боя.

Двете европейски агенции обаче се различават в информациите си за броя на протестиращите. Според „Белга са около 1000, докато АФП пише, че са най-малко 3000, сред които се носели чучела, представляващи европейски служители, включително президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард.

Авторитетните местни ежедневници „Нюзблад“ и De Standart също е решили да разнообразят уикенда на читателите си с българските никак неевропейски сцени. Вестниците цитират лидера на „Възраждане“ " Костадин Костадинов, който заявил, че целта била да се защити националната свобода и да се запази българския лев.

В материалите се отбелязва, че българите са разделени по отношение на въвеждането на еврото. Според проучване на общественото мнение на българския институт "Мяра" в края на януари само една четвърт са „за“ присъединяване към еврозоната през 2026 г. Много българи се опасявали, че цените ще се повишат рязко, както се случило в Хърватия през 2023 г.

Нидерландия е изправена пред кадрова криза в здравеопазването

Нидерландия ще бие код „червено“ в здравеопазването, тъй като до няколко години няма да достигат кадри. По всичко изглежда, че ще се наложи да привлича повече специалисти извън Европа. Същевременно правителството хвърля вина върху HR компаниите, за начина, по който „внасят“ трудови мигранти.

Снимка: ec.europa.eu

Alles wijst erop dat Nederland in de toekomst meer mensen van buiten Europa gaat halen. Dan moet je daar beleid op maken en tot een visie komen (bnr.nl) - lees meer link

Проблемът е затлачен поне от десетилетие, припомня в радиоинтервю Франк ван Гул, който е бивш директор на една от най-големите компании за подбор на персонал в страната Otto Workforce. Още преди пет години той и негов екип са изготвили 50 препоръки и изпратени до ресорна комисия в правителството на бившия премиер Марк Рюте. От тогава папката най-вероятно си отлежавала в нечие депутатско чекмедже.

„Считам, че политиците в крайна сметка трябва да бъдат по-отворени за привличане на хора извън ЕС. В противен случай тук ще обявим  код червен  първо в сферата на здравеопазването. Но политиката, разбира се, е доста късогледа", казва ван Гул във връзка с рестриктивната политика на премиера Дик Схооф по отношение на трудовата миграция.

За бившия директор стигне ли се до тази критична ситуация, управляващите не им остава нищо друго освен наведнъж да „отворят всички шлюзове“ в търсене на недостигащи кадрови пробойни.

Франк ван Гул предупреждава това и следващите правителства, че наред с търсенето на качествени кадри, трябва хубаво да внимават и за кои посреднически фирми довеждат кандидати извън ЕС. Не бивало да се стига до „необуздана трудова миграция“. Предложението му е да се извършва циклична политика, в рамките на пет години. След това ресорното министерство да ревизира професионалната квалификация на пристигналите мигранти, да е сигурно, че идват с потенциал от страната по произход.

С идването на власт на коалиционното правителство в Нидерландия стана ясно, че ще следва рестриктивна политика по отношение на трудовите мигранти. В една от първите си изяви премиерът заяви, че няма точно представа колко точно са чуждите работници в страната. За ван Гул това е абсурдна теза и това показвало слабостите на една лоша администрация. "Всеки месец се подава данъчна декларация чрез данъка върху заплатите на хората, които получават по светлия и редовен начин“, казва той и отхвърля твърденията на правителството.

Какво е нужно да се направи оттук нататък? Има твърде много вратички в законите и разпоредбите, което означава, че санкциите и глобите са просто твърде ниски. Това изкушава много работодатели да си платят глобите и да продължат по същия начин. А от лошите политики на такива недобросъвестни компании страдат и добрите работодатели. Правителството трябва да започне да изчиства тези, които пораждат нелоялна конкуренция, призовава HR специалистът.

Първи стъпки

Апелът на ван Гул сякаш има чуваемост от този кабинет и дава индикации, че са доловени част от проблемите, за които стана дума. Една от мерките, които са предприети е по отношение на глобите и затягане на режимите за наемане на нелегални мигранти. До края на 2024 година трудовата инспекция налагаше глоба от 8000 евро на фирма, чиито работник е без необходимите документи за пребиваване, трудов договор, адресна регистрация и социални плащания. От началото на 2025 година глобата е завишена с 4000 евро. При засечено нарушение на работника ще се отнема паспорта.

Трудовите мигранти са най-многобройни в селското стопанство, градинарството, дистрибуторските центрове, строителството, логистиката, хранително-вкусовата промишленост и металургичния сектор. Повечето източноевропейци са директно наети от местни фирми, а една по-малка част чрез агенция по заетостта или чрез HR агенции, които оперират локално в съответните страни.

Кой е отговорен? Според географa по икономическа политика Тон ван Ритберген работодателите и общините си прехвърлят проблема като топка един на друг. "Когато става въпрос за успех, всеки е там, за да го заяви. Но когато възникнат проблеми, единият се опитва да го прехвърли на другия. Това е въпрос на морална и правна отговорност. От морална гледна точка агенциите по заетостта са отговорни и от чисто техническа и правна гледна точка общините са отговорни."

Реформи на парче

Много от общините казват, че се прави реформа на парче, която създава хаос в и без това затруднената ситуация около уреждането на статута им и осигуряване на жилище.

В допитване от началото на годината от местен телевизионен канал, три четвърти от администрациите заявили, че проблемите с политиката за трудовите мигранти се увеличили през последната година – периодът съвпада точно с разпадането на управляващата коалиция в кабинета на Марк Рюте, последвалото служебно правителство и встъпването в длъжност на новия кабинет.

Кметовете са заявили по време на интервютата, че на практика продължават да се сблъскват с нерешени въпроси от преди петилетка. По този въпрос дори е издаден обширен доклад на бивш депутат, в който са дадени препоръки за подобряване на положението на наемните чужди работници. Всичко обаче си останало на хартия. 

Сред най-силно препоръчителните мерки е да се затегне контролът по наемането; да се следи стриктно за легитимността на тези, които наемат; да не се допуска наплив на  фалшиви и недобросъвестни HR-агенции; стриктно следене дали трудовите работници са регистрирани в общините.

събота, 22 февруари 2025 г.

Нова компания ще стопанисва двата останали атомни блока на Белгия

Белгийската държава започва серия от дейности, които са свързани с удължаване живота на два реактора в атомните централи „Дул“ 4 и „Тиандж“ 3. Стъпките са съгласувани с Европейската комисия, която е дала съгласие за държавна помощ .

Атомната централа "Тианж". Снимка. Електрабел

От съобщението на Брюксел става ясно, че предстои създаването на ново дъщерно дружество "BE-NUC" за покриване на необходимите капиталови разходи.

Комисията е запозната с изготвянето на договора за разлика, който ще гарантира стабилни приходи за период от 10 години и ще ограничава свръхвъзнаграждението.

Сред предстоящите стъпки  предстои изготвяне на допълнителни финансови защитни механизми като например заем и гаранция за оперативни парични потоци. Част от тези дейности бяха договорени в проточилите се почти 2 години преговори между белгийското правителство на Александър де Кро и компанията-майка френската „Енджи“.

По време на дискусиите още през 2024 година стана ясно, че задълженията ще бъдат прехвърлени от настоящата дъщерна компания „Електрабел“ към белгийската държава. Става дума за депонирането на  ядрените отпадъци от спрените вече атомни блокове и отработеното гориво срещу еднократна сума в размер на 15 милиарда евро.

Отново на картата

Белгия трябваше да е затворила вече всичките си 7 атомни реактора през 2025 година. Драматичните събития в Европа заради войната в Украйна, шоковото поскъпване на газта и тока, принудиха предишното правителство да направи обратен завой в енергийната си политика. По този начин кабинетът целенасочено потъпка и наруши Закона за постепенното премахване на ядрената енергия от 2003 г. всичките седем ядрени реактора в Белгия трябваше да бъдат затворени до 2025 г.

През юни 2024 г. Белгия уведоми Комисията за плана си да подкрепи удължаването на жизнения цикъл на два ядрени реактора с капацитет за производство на електроенергия до 2000 MW. Месец по-късно ЕК започна задълбочено разследване, за да оцени необходимостта, целесъобразността и пропорционалността на мярката.

Комисията изрази съмнения относно структурата на договора за разлика и пропорционалността на (комбинацията от) финансовите договорености, които биха могли да освободят бенефициентите от твърде голям дял от риска, както и по отношение на пропорционалността на размера на прехвърлените задължения за ядрени отпадъци, припомнят от Комисията.

След направените проверки и ЕК е дала зелена светлина на проекта с бенефициенти Electrabel, дъщерно дружество на Engie S.A.,  Luminus, дъщерно дружество на EDF S.A., както и "BE-NUC" — новосъздаденото съвместно предприятие 50-50 между белгийската държава и Electrabel. След завършването двата модернизирани реактора ще бъдат съсобственост на BE-NUC с дял от 89,8% и Luminus с дял от 10,2%.

Още 4 блока отиват в заслужена пенсия

През тази година ще бъдат затворени още 4 от общо 7 реактора. Двата останали ще бъдат в експлоатация до 2035 г.

Последният затворен: на 18 февруари завинаги в историята отиде първи блок от АЕЦ Doel след половин век дейност. С извеждането му от експлоатация в страната остават действащи четири атомни реактора.

На блока работи водо-воден реактор под налягане PWR. Проектната чиста електрическа мощност на блока беше 392 MW(e) нетно. От въвеждането му в експлоатация капацитетът му постепенно беше увеличен до чисти 445 MW(e), уточнява параметрите 3e News.

Строителството на блока започва през юли 1969 г., а блокът е въведен в търговска експлоатация през февруари 1975 г. Така блокът работи 50 години със среден коефициент на капацитет над 82%.

Федералният закон на страната от 31 януари 2003 г. изисква постепенно спиране на цялото производство на ядрена електроенергия в страната, пише по темата още world-nuclear-news. Съгласно тази, политика Doel 1 първоначално трябваше да бъде изведен от експлоатация на своята 40-та годишнина – 15 февруари 2015 г. Законът обаче беше променен през 2013 г. и 2015 г., така че Doel 1 да остане в експлоатация още десет години.

Duel 3 беше затворен през октомври 2022 г., а Tihange 2 през февруари 2023 г. Блок 1 на централата в Tihange трябва да бъде затворен през октомври тази година, а Doel 2 е следващия с извеждане през декември. Последните два белгийски реактора - Doel 4 и Tihange 3 - понастоящем се планира да бъдат спрени през ноември 2025 г.

Отново на енергийната карта

Вдъхването на нов живот на 2 от блоковете изглежда е начало към новото завръщане на Белгия на енергийната карта в Европа. Новото правителство още с първите си амбициозни речи след гласуваното по закон вот на доверие от парламента даде да се разбере, че смята да рестартира енергийната стратегия на страната.

Сред първите промени е отмяна на споменатия вече закон от  2003 г. за излизане от ядрената програма. Желанието на премиера Бард де Вевер е, ако може двата реактора да бъдат в служба не 10, а 20 години - т.е. до 2045 г.). За да направи това обаче, правителството ще трябва да проведе нови трудни преговори с оператора Engie. От френската компания обаче вече заявиха, че атомната енергетика не е приоритетна сфера за тях, защото са се насочили към „зелените“ ВЕИ и фотоволтаични проекти. Мнението на „Енджи“ е, че допълнително удължаване живота на двата блока е немислимо.

Правителството също така иска да проучи дали новите атомни електроцентрали могат да играят роля в бъдещия енергиен микс. Целта остава постигането на климатична неутралност до 2050 г.

С времето Белгия също иска да стане независима от вноса на изкопаеми горива от страни извън ЕС. Субсидиите за изкопаеми горива ще бъдат постепенно премахнати. ДДС върху термопомпите ще падне до 6%, докато този за котлите, които използват изкопаеми горива и въглища, ще се повиши отново до 21%.

четвъртък, 20 февруари 2025 г.

Над 70 000 украински войници са обучени по програма на ЕС

Над 70 000 украински войници са вече обучени от държавите членки на ЕС чрез Европейската мисия за военна помощ EUMAM. Това е един от стълбовете за подкрепа на общността в борбата с руската армия, се казва в становище на нидерландското правителство.

снимка: volkskrant.nl

Страната на лалетата е сред най-активните участници по тази линия и непрекъснато изпраща свои експерти в някои от центровете, разположени в Европа. Редовни визити на място проследява лично ресорният военен министър ( в случая от кабинета „Схоф“- Рубен Брекелманс). Тази политика на пряк контрол ще продължи до края на мисията в средата на следващата година, уверяват от кабинета.

Командването за специално обучение (ST-C) в Щраусберг ръководи всички дейности на EUMAM на германска земя. Там нидерландските танкови инструктори обучават украинските екипажи да могат да работят с танковете Leopard 1A5.

EUMAM съществува от края на 2022 г. Военната мисия има за цел да подобри военните умения на украинските въоръжени сили. Цялото обучение се провежда на територията на ЕС. Включва основно, напреднало и специализирано обучение за медицинска, химическа, биологична, радиологична, ядрена помощ, разминиране, логистика, комуникация и поддръжка, обучение на ръководители, колективно, оперативно обучение и обучение на персонала.

От началото на 2022 г. Нидерландия непрекъснато осигурява до 10 военнослужещи за щабовете в Брюксел, Щраусберг в Германия и Заган в Полша.

През миналата година специалисти по военна подготовка са направили 100 обучителни модула в Холандия, Белгия, Германия, Обединеното кралство и Румъния.

Нидерландия е дала до момента на Украйна близо 6 милиарда евро под формата на оборудване и стоки от първа необходимост, става ясно от разпространена справка на правителството. Документът за средствата е към дата 4 февруари.

Сред най-големите помощи са изтребители F-16, изтребители и системи за противовъздушна отбрана, дронове, радари, боеприпаси за танкове, джипове Mercedes-Benz, медицински консумативи.

От правителственото съобщение става ясно, че е отправено предупреждение до военната промишленост, че трябва да се увеличи производствения цикъл, тъй като Киев имал нужда от големи количества военно оборудване. На съответните заводи е препоръчано прецизно да планират дейностите с оглед на голямото търсене и бързо покачващите се цени.

Производството на оръжия и превозни средства не върви достатъчно бързо, за да отговори на голямото търсене. Затова Холандия иска от военната си индустрия да произвежда повече.

Министерството на отбраната се ангажирало да увеличи производствения капацитет на отбранителната промишленост по различни начини, като например чрез плана за действие за безпилотни летателни апарати.

Това са само помощите, които правителството предоставя за войната. Паралелно с това са десетки неправителстени организации и доброволци. За една от тях, вече ви разказах през миналата година, която е е разработила лодка с дистанционно управление, за да направи доставките в размирните райони по-безопасни.

Експерт: Германия трябва да поеме водеща роля в новия курс на Европа

Германия ще определи на 23 февруари какъв политически курс ще поеме страната през следващите години. Но залогът е голям и за Нидерландия по време на парламентарните избори, въпреки че не всички изглежда са наясно с това: "Често гледаме твърде много Запада и твърде малко Изтока", казва в репортаж нидерландският частен канал RTL.

Снимка; rtl.nl
Новините са доминирани от американската политика от месеци. Първо беше предизборната битка между Харис и Тръмп, след това победата на последния. През последните седмици всеки ден ставаше дума за политиката на новата администрация от другата страна на океана. Но Германия е нашият най-важен търговски партньор за Нидерландия особено след ерозията на подкрепата от САЩ – военен съюзник.

Изборите на 23 февруари толкова ли са важни за Нидерландия, колкото тези в САЩ? "Абсолютно", казва кореспондентът на RTL News Йерун Акерманс. "Но често се фокусираме твърде много върху Запада. Когато започнах като кореспондент в Германия през 2001 г., това вече беше така. Тогава бях убеден, че ще бъде преходно, че ще започнем да фокусираме погледа си на Изток, но това не отмина."

В социологическите проучвания дясноцентристките християндемократи от ХДС/ХСС твърдо водят начело. Ако тази партия наистина получи най-много гласове в неделя, Фридрих Мерц ще стане новият канцлер.

Радикалната дясна „Алтернативна за Германия" (АзГ) е втора на голяма дистанция след христиандемократите в социологическите проучвания. Тъй като всички други партии казаха, че не искат да бъдат в коалиция с АзГ, изглежда изключено тази партия да управлява.

Зад тях са ГСДП на настоящия канцлер Олаф Шолц и Зелените. Има голяма вероятност една от тези партии да сформира правителство с ХДС/ХСС след изборите и евентуално трета партия.

"Със сигурност изборите в Германия са важни. Сега те са много важни и за Европа", казва Вибке Питлик, главен редактор на Duitslandweb. "Американците се оттеглят и искат да преговарят с Русия. Европа трябва да бъде силна в тази ситуация и тогава бързо ще се окаже с Германия."

Според Питлик Германия трябва да поеме водеща роля в новия курс на Европа. "Много е важно, също и за Холандия, Германия да има силен канцлер и стабилно правителство, което може да поведе и в Европа", казва тя.

Германският политически експерт Кемал Райкен също споменава ролята на Германия в Европа като важен момент. "Германия е най-голямата държава в ЕС и има най-голямата икономика. Германия не диктува в Европа, но има голямо влияние и е доста силна зад кулисите."

Но не само когато става въпрос за позицията на Германия в Европа, изборите в неделя са важни за Нидерландия. Съседите са най-важният ни търговски партньор, така че имаме икономически интерес, отбелязва експертът.

Проблем с икономиката

"Икономиката на Германия е истински проблем", казва Питлик. "Мерц иска да стимулира тази икономика. А неговият ХДС/ХСС се разглежда като партията, в която икономиката е в добри ръце." Въпросът е дали Мерц, ако стане канцлер, ще се откаже от конституционната "спирачка" на държавния дълг. Това е закон, който предвижда, че германското правителство може да заема пари само в ограничена степен, което затруднява инвестирането в икономиката.

Като лидер на опозицията Мерц страстно защитава дълговата спирачка през последните години, но когато стане канцлер, може така или иначе да я изостави, защото германската икономика отчаяно се нуждае от инвестиции. 

Миграция

Има и други въпроси, които играят роля в германската политика. "Миграцията е важна", казва Кемал Райкен. "Германия вече предприе по-строги мерки. Има временен граничен контрол, също на холандската граница. Мерц иска да го направи постоянен, докато проблемът с миграцията не бъде овладян.

Германия иска да намали броя на мигрантите. "Мигрантите, които идват в Германия, също частично се вливат в Холандия", обяснява Райкен. "Ако по-малко мигранти могат да дойдат в Германия, те могат веднага да изберат Холандия и миграционният натиск в нашата страна ще се увеличи. Но също така е възможно потокът от хора да спре и всъщност да намалее."

Друг момент, който Райкен споменава, е канабисът. "При предишното правителство имаше опит за легализиране на канабиса, но виждате, че в него се хвърлиха предимно криминогенни мрежи и компании. Сега има много магазини за канабис в германските градове със сенчест вид." ХДС/ХСС иска да отмени легализирането на тревата. "Холандските градове в граничния регион са притеснени от наркотуризма от години, включително от Германия. След това това може да се увеличи отново, точно като германския наркотуризъм в Амстердам."

Армиите работят заедно

"И още един момент", казва Райкен, "ако новото германско правителство каже, че ще предостави войски за мисия в Украйна – което между другото не очаквам – ще трябва да направим нещо и с това, дори само защото споделяме армейски дивизии с тях." Холандската и германската армия имат широкообхватно сътрудничество. "В този смисъл ние също сме обвързани с германците. Залогът е голям."

вторник, 18 февруари 2025 г.

Украйна е получила дронове, джипове, F-16 и 6 млрд. евро само от Нидерландия

Нидерландия е дала до момента на Украйна близо 6 милиарда евро под формата на оборудване и стоки от първа необходимост, става ясно от разпространена справка на правителството. Документът за средствата е към дата 4 февруари.

Сред най-големите помощи са  изтребители F-16, изтребители и системи за противовъздушна отбрана, дронове, радари, боеприпаси за танкове, джипове Mercedes-Benz, медицински консумативи.

www.pilootenvliegtuig.nl

De totale waarde van de gerealiseerde Nederlandse militaire steun aan Oekraïne is opgelopen tot bijna € 5,88 miljard. Dit is het bedrag tot 4 februari. - lees meer link rijksoverheid

255 войници в Германия и 350 в Обединеното кралство от миналата година обучат украински войници.

Промишлеността да се стяга

От правителственото съобщение става ясно, че е отправено предупреждение до военната промишленост, че трябва да се увеличи производствения цикъл, тъй като Киев имал нужда от големи количества военно оборудване. На съответните заводи е препоръчано прецизно да планират дейностите с оглед на голямото търсене и бързо покачващите се цени.

Производството на оръжия и превозни средства не върви достатъчно бързо, за да отговори на голямото търсене. Затова Холандия иска от военната си индустрия да произвежда повече.

Министерството на отбраната се ангажирало да увеличи производствения капацитет на отбранителната промишленост по различни начини, като например чрез плана за действие за безпилотни летателни апарати.

Въпреки предизвикателствата Холандия продължава да помага на Украйна. Заедно с европейските партньори тя търси начини да продължи да предоставя подкрепа, се казва от съобщението на правителството.

Това са само помощите, които правителството предоставя за войната. Паралелно с това са десетки неправителстени организации и доброволци. За една от тях, вече ви разказах през миналата година, която е е разработила лодка с дистанционно управление, за да направи доставките в размирните райони по-безопасни.

Проектът е създаден от организация Protect Ukraine и са я кръстили аквадрон. Иноватиното средство вече е предадено на украински представители в Амстердам. Основателят на сдружението Яп Схолтен смята, че трябва да има повече подобни възможности за оказване на помощ.

понеделник, 17 февруари 2025 г.

RTE подготвя подмяна на мрежата със 100 млрд.евро

Държавният френски оператор RTE планира инвестиции за 100 милиарда евро през следващите 15 години, за да модернизира високоволтовата мрежа на страната и да я подготви за очакваните екстремни климатични явления, става ясно от разпространено съобщение до медиите, цитирано и в съседна Белгия.

В инвестиционния план е заложено изграждане на нов тип висковолтови мрежи, които да удържат на все по-увеличаващите се горещи дни и същевременно да поемат нарасналото търсене на енергия за електромобилите .

Още по темата:

Френската електропреносна мрежа отчаяно се нуждае от модернизация, защото има места които още пазят спомена на мрежата от Втората световна война. Плановете са такива стари далекопроводи да бъдат напълно подменени до 2030 г.

Общо 23 500 км линии и 85 000 стълба, или една четвърт от надземната мрежа на страната трябва да бъде модернизирана до 2040 година. „Всеки елемент от инфраструктурата ще бъдат обновен, за да издържа на капризите на климата. А тези, които ще бъдат построени в периода 2025 – 2040 трябва да служат най-малко до 2100 година“, заявяват от RTE.

Инвестиционната програма на държавната компания следва и климатичните цели на страната. Според разчетите до 2050 година делът на електроенергията ще представлява 50% от енергийните нужди на Франция в сравнение с малко над една четвърт в момента.

Потреблението без съмнение ще нарасне и ще замени това на изкопаеми горива следващите 10-15 години, прогнозира пред AFP Ксавие Пиехачик, председател на борда на директорите на RTE, пред АФП, припомняйки, че вносът на газ и петрол е струвал 64 милиарда евро миналата година.

Попитан за какво още ще бъдат усвоени тези милиарди, той казва, че по-голямата част ще бъдат за изграждане на нови връзки с бъдещите вятърни паркове в морето, към бъдещите EPR реактори, за нови промишлени пристанищни зони, центрове за данни, предназначени за ИИ.

В дългосрочната стратегия на RTE за залегнали също проекти до големите пристанища Дюнкерк за "лаборатории за зелена реиндустриализация“.

За нуждите от нов тип устойчива електроенергийна мрежа апелира и Висш съвет по климата, който през 2023 година излезе с  доклад от 200 страници и препоръки към правителството (бъдещите правителства) за най-спешните мерки, свързани с екологията, климатичните промени и ускоряване на декарбонизацията.

Изводът на експертите беше, че Франция не е "готова да посрещне" последиците от изменението на климата. Според институцията, страната все още не намалила достатъчно емисиите си, за да изпълни своята роля в борбата срещу изменението на климата. Също така не е "готова да посрещне" последиците от него.

2022 година е белязана с рекордни горещини. Отчетен е температурен рекорд от + 2,9°C в сравнение с периода 1900-1930 г. Регистрирани са 25% по-малко валежи в сравнение с 1991-2020 г., Добивът намалява с 10% до 30%" в селското стопанство, производството на ток от ВЕЦ е с 20% под средното в сравнение с 2015-2019 г. , водни проблеми и увеличена смъртност заради горещините. Засегната е и популацията при някои водолюбиви птици, припомня докладът едни от най-тежките моменти в най-новата енергийна история.

Франция се ангажира да намали въглеродните емисии с 40% до 2030 г. в сравнение с 1990 г. 2,7% спад през 2022 г. е недостатъчен темп за постигане на целите, смятат авторите на анализа в Съвета.

За да има ефект и постиигане на целите, се призовава за публично и частно финансиране в порядъка на 30 милиарда евро годишно до 2030 г.", за да се декарбонизира икономиката, транспортът и индустрията. "Това означава, че всички данъчни „вратички“ за финансиране на изкопаемите горива трябвало да бъдат премахнати.

неделя, 16 февруари 2025 г.

Фон дер Лайен: Търговските войни и наказателните мита нямат смисъл

Първите 100 дни от мандата на новата Комисия, беше показан тонът, който ще бъде през целия 5-годишен мандат: с бързина ще укрепване   конкурентоспособността и ще ставаме по-силни в отбраната. Ще дадем шанс за развитието на иновациите и изкуствения интелект. Това заяви председателят на ЕК по време на участието си на Мюнхенската конференция за сигурност. 

„По-силна Европа е по-добра за всички нас, за Съединените щати. Заедно да  възпрем заплахите, които ни обединяват като партньори“, отбеляза председателят и не пропусна да отговори за наложените мита от президента Доналд Тръмп.

Снимка: ЕК

За Фон дер Лайен „Търговските войни и наказателните мита нямат смисъл. Те действали като данък за гражданите на САЩ и стимулирали инфлацията. „Най-тежко засегнати неизбежно са работниците, компаниите и средната класа от двете страни на Атлантическия океан. И знаем колко бързо митата могат да повлияят на основните трансатлантически вериги за доставки. Не вярваме, че това е добър бизнес. И искаме да избегнем глобална надпревара към дъното. Но както вече изяснихме, необоснованите мита за ЕС няма да останат без отговор. Позволете ми да говоря направо. Ние сме един от най-големите пазари в света. Ще използваме нашите инструменти, за да защитим нашата икономическа сигурност и интереси. И ще защитаваме нашите работници, предприятия и потребители на всяка крачка. Разбира се, ние сме готови да намерим споразумения, които работят за всички – да работим заедно, за да направим взаимно по-проспериращи и по-сигурни.

В основата на това, разбира се, са отбраната и сигурността на Украйна, нашия континент и целия свят. В тази зала всички усещаме какъв е залогът – че това е момент от историята. Очертават се още големи предизвикателства. През последните няколко дни се говори много. Но винаги е поучително да погледнете отвъд думите. И да признаем, че сме само в началото на този процес.

И още от речта на председателя на ЕК пред делегатите: Нека направим равносметка на изходните позиции: Сравнете подхода, възприет от президента Зеленски с този на президента Путин. При най-трудните обстоятелства президентът Зеленски е готов да работи за мир, който почита саможертвата на неговата страна и загиналите му сънародници. Както каза Володимир Зеленски от самото начало, Украйна иска мир повече от всеки друг. Такава, която е справедлива и трайна, така че ужасите от последните години да не се преразглеждат никога повече.

От друга страна, президентът Путин казва, че е готов да се срещне, но при какви условия? От него зависи да покаже, че неговият интерес не е да удължава тази война. От него зависи да покаже, че се е отказал от амбицията си да унищожи Украйна. И нека бъда много ясна. Провалена Украйна ще отслаби Европа, но също така ще отслаби Съединените щати. Това ще засили предизвикателствата в Индийско-Тихоокеанския регион и ще застраши общите ни интереси. Защото това, което видяхме, е, че авторитаристите на този свят внимателно следят дали има някаква безнаказаност, ако нахлуете в съседа си и нарушите международните граници. Или дали има реални възпиращи фактори. Те ни наблюдават, какви действия избираме да предприемем. Ето защо е толкова важно да направим това правилно.

Украйна се нуждае от мир чрез сила. Европа иска мир чрез сила. И както президентът Тръмп даде ясно да се разбере: Съединените щати са твърдо ангажирани с мира чрез сила. Затова вярвам, че като работим заедно, можем да постигнем справедлив и траен мир.

Има много неща, които Европа вече е предложила на масата. Във финансово и военно отношение общата подкрепа възлиза на 134 млрд. Това е повече, отколкото всеки друг е допринесъл. Това включва 52 милиарда щатски долара военна помощ — наравно със САЩ. И въведохме тежки санкции, които значително отслабиха руската икономика. Разчупихме едно табу след друго и разбихме зависимостта си от руския газ, което ни направи по-устойчиви – завинаги. И ние сме на път да направим повече. Работим с Украйна за присъединяването ѝ към ЕС. Защото Украйна е част от нашето европейско семейство. И тук е бъдещето им.

Общината в Амстердам затъна в дългове за 200 млн. евро

Местните власти в Амстердам са натрупали колосални задължения към доставчици и подизпълнители заради проблеми с въведена в началото на годината нова система за фактуриране. След проверка станало ясно, че разплащане чакат  29 000 неплатени фактури за 200 милиона евро. Някои от пострадалите фирми заявили, че са пред фалит.

снимка-личен архив

De gemeente Amsterdam heeft een grote betalingsachterstand opgebouwd door problemen met een nieuw factureringssysteem. Het gaat om ongeveer 200 miljoen euro aan te laat of niet betaalde facturen van ondernemers. De gemeente treft maatregelen om de rekeningen snel te betalen, bevestigt nu.nl.

Случаят е стигнал до общинския съвет на Амстердам. На ''пожар" управниците сформирали екип от 30 души, който да решава най-належащите въпроси. Решено било фактури до 250 евро да се платят в най-кратки срокове, казват в съобщение от администрацията на нидерландския град.

След проведена сесия Градският съвет е приел решение да се отдели от бюджета  700 000 евро. Макар че било ясно, че тази сума доникъде нямало да стигне.

За кардинално решение на въпроса е насрочена сесия на парламента в края на февруари. Някои от опозиционните партии заявили, че не бивало да се протака толкова много във времето, а трябвало общинарите да се съберат още в дните след 17 февруари. 

Докато съветниците решат как да се разплатят с незнайно колко ощетени партньори, открита е гореща линия за пострадалите.

Техническите проблеми на община Амстердам възникнали в началото на тази година, след като мигрирала към нова система за фактуриране Amsterdam Financial and Purchasing System (Afis).

В началото на декември имало известно забавяне с фактурите, но нещата се объркали при прехвърлянето на онези фактури, които все още не са били обработени. Проблемът щял да се реши едва като изчистят бъговете в новата система за разплащане.

петък, 14 февруари 2025 г.

ЕК отпуска 9 млн.евро по стратегическия коридор „Делта Рейн“

Европейската комисия отпусна 9 милиона евро чрез Механизма за свързване на Европа (МСЕ) за изграждане на тръбопровод за въглероден диоксид, част от стратегическия коридор „Делта Рейн “. Проектът  от няколко години усилено се разработва съвместно между BASF, Shell, Gasunie и OGE, а в края на 2023 година получи от Брюксел статут с общ интерес.

Снимка: Инвеститорите

Трансграничният инфраструктурен коридор ще свързва Холандия с Германия. Има за цел да транспортира уловени промишлени емисии до офшорни хранилища в Северно море, а водородопроводът ще захранва индустриалните клъстери на между двете съседки.

Още по темата: 

От съобщение на инвеститорите става ясно, че тази година ще бъдат финализирани техническите решения за проектиране, последвани от процеса на издаване на разрешителни.

Очаква се тръбопроводът да бъде пуснат в експлоатация между 2032 и 2033 г. По план основни консуматори, че бъдат пристанищата в Ротердам и Антверпен, индустриални клъстери в Германия, а впоследствие и други индустриални зони във вътрешността на Европа.

Моторът на тази инициатива е от нидерландска страна и в частност на бившия премиер Марк Рюте. Не еднократно той е заявявал, че залага големи надежди на проекта. Дори е поставен свръхоптимистичен пусков срок - 2028 година. Заради липса на синхронизация в датите на пускане на други свързани с него тръбопроводи цялостното му откриване е отложено най-рано за 2032 година. Междувременно се разработва и още един маршрут на белгийско-нидерландска територия, която да обхване още индустриални зони в региона на Южен Лимбург.

Големият залог и свръхамбиции

От серията обществени обсъждания през 2023 г. в трите страни е станало ясно, че залогът е голям и инициативата е с дългосрочна визия. Началото се поставя с 3 тръбопровода за пренос на водород, въглероден диоксид, амоняк, три връзки с постоянен ток за извеждане на енергия от офшорни вятърни паркове от Северно море до брега.

Страните са готови да строят на етапи, за да бъдат напълно неутрални най-късно до 2050 година.  За да постигнат климатичните си цели, индустриите се нуждаят от драстично намаление на въглеродните емисии и повече проекти за депониране на CO2.

Този проект е изключително важен, защото четирите планирани тръби ще осигуряват достъп до чист водород и капацитет за улавяне и съхранение. Ще има по-малко логистика, тъй като пропиленът и пропан-бутанът ще се транспортират директно под земята, обясняват още за предимствата от енергийния концерн „Шел“.

"Коридорът е решението за местните промишлени клъстери да приведат процесите си в съответствие с Парижкото споразумение в областта на климата и европейската програма Fit for 55. Навременната доставка на водород, съчетана с възможностите за съхранение на въглероден диоксид помага на индустрията да намали драстично своите емисии. Свързването на национални и международни индустриални клъстери през Ротердам е най-ефективният маршрут. Коридорът е от полза и за националната икономика. Ето защо съм много доволен да видя, че повече партньори се присъединяват към това стратегически важно публично-частно партньорство, казва Мариан ван Лун, главен изпълнителен директор на Shell Холандия.