Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

понеделник, 29 май 2023 г.

Белгиецът изхвърля месечно храна за над 300 евро в боклука

Белгия смята да сложи край на безразборното прахосване и изхвърляне на храна в общия боклук. Изчисленията показали, че домакинствата изхвърлят месечно средно по 369 евро несортирана храна.

Picture: vlaco.be

По правило храната трябва да се поставя заедно с трева, храсти в зелени контейнери, които се събират отделно от сметосъбиращите комании. Оказва с обаче, че сред смесения боклук, поставян в черни или сиви чували (така поне е във фламаднската част на страната, б.ред.) попадат заради немарливи домакинства и тонове хранителен отпадък. Храната може да се използва за животни, за гориво или пък за биоразградим компост.

„Това не може да продължава така и от следващата година ще има строги санкции, за да се спре с безразборното прахосване на хранителен отпадък. Трябва да се подобри разделното събиране, категорични са от Агенцията за обществени отпадъци във фламандска Белгия.

„От следващата година ще се насърчава и домашното компосиране като начин да се спре с изхвърлянето на отпадъци. Задължението ще важи както за домакинствата, така и за бизнеса“,  

"Насърчаването на домашното компостиране също може да бъде начин за валоризиране на хранителните отпадъци и избягване на храна от торбата за остатъчни отпадъци. Задължението ще важи както за бизнеса, така и за семействата, казва пред „Нюзблад“ Ян Верхейен от агенцията.

Политика на сортиране или плащаш колкото хвърляш

Нека за миг да се прехвърлим в българските реалности. Всяка година когато дойде време да се плащат данъците настъпва вой по отношение на такса „смет“. Всеки казва аз не изхвърлям толкова боклук, а плащам такава висока сума. Или пък на вилата ходя веднъж на три месеца, а сметката ми е колосална. Не е справедливо?

За да нямат тези проблеми със справедливото изхвърляне, белгийските власти са решили, че няма да въвеждат конкретна такса за смет, а на базата на реално изхвърлените отпадъци от домакинствата. Как става това?

В някои хипермаркети са изградени специални щандове за разноцветни торбички. В провинция Лимбург например пластмасови, картонени и кутии от кенчета се сортират в сини чували, общ боклук – в черни или сиви според решението на властите. Текстил може да се постави в оранжев чували или да се занесе до познатите и в България обществени контейнери каквито има през 2-3 преки във всеки квартал.

Така че, след като няма такси - колкото повече изхвърляш, толкова повече чували ще купуваш и толкова повече средства ще влизат през магазините в общинската хазна. 

И дори да не ти минава през ума, че можеш да метнеш боклук извън тези чували. Просто няма да ти го вземат, а може и да получиш солидна глоба от местната администрация.

На някои места дори се третира като вандализъм и може да те изправят и пред полицейски съд. Такъв е Льовен комуналната фирма е изключително прецизна и ако забележи, че има нередност – не взима боклука и поставя предупредителен червен стикер на чувала.

И когато говорим за правила за сметосъбиране всяка община си изготвя годишен календар за дните. Той се разпраща до всяко едно домакинство. Дигитализацията също е навлязла и календара може да се изтегли под формата на app. приложение, което напомня. И отново в Льовен нямаш право да извадиш чувалите когато ти хрумне, а може след 18:00 часа в деня преди сметоизвозването, не може и да оставиш кофата безпризорна прекалено дълго. Иначе - пак глоба.  

неделя, 28 май 2023 г.

Активистки по бикини протестираха край Хага

Хиляди екоактивисти блокираха възлова магистрала в Нидерландия в знак на протест срещу правителствените субсидии за горивата. Сред тях най-запомнящи се бяха дузина млади девойки, които по ритъма на музиката танцуваха. Техният пърформанс не беше нарушен дори от струята на полицейското водно оръдие.

Picture: Reuters/ TVNOS: ВИДЕО

По официални данни на полицията на магистрала А12 край Хага са се събрали близо 1600 души. Повечето са чули щракването на белезниците, тъй като тяхното шоу не е било разрешено от общината. След щателна проверка и записване на имената им са били освободени. Все още не е ясно дали ще бъдат съдени.

Като цяло акцията „Бунт срещу унищожението“ е била мирна. Като се изключи един ухапан полицай. Нападателят му е задържан за нападение. Акцията е приключила в ранния съботен следобед, а магистралата почистена и освободена за движение.

събота, 27 май 2023 г.

От 1 юли на кафе в Нидерландия със собствена чашка

От юли Нидерландия въвежда нови правила за употребата чаши и кутии, в които заведенията слагат храна за вкъщи.

Правителството е решило още повече да затегне контрола, тъй като се оказало, че годишно в обществения боклук попадат по 7 милиарда чашки за еднократна употреба.

Фирмите за разделно сметосъбиране са отчели, че след забраната на ЕК през 2021 година за употреба на пластмасови чашки, сламки и чинийки, техният брой е драстично намалял в боклука на домакинствата. Затова сега е ред да се реши и проблемът с безразборното хвърляне на картонени чашки.

Picture: ANP/ RTL

Какви са възможностите, разказва в репортаж местната телевизия RTL. Една от тях е да си вземете бургер и напитка в хартиена опаковка, която след употреба внимателно да я измиете и да я поставите в контейнера (или чувал) за хартия.

Втори вариант е да получите чашка за многократна употреба, за която ще платите депозит – между 25 евроцента и 1 евро. След щателно измиване можете да я върнете и да получите депозита си обратно. Или пък може да донесете собствена чашка.

Според направени проучвания такива акции дават отлични резултати, смятат от правителството. Например след въвеждане на забраната за найлонови торбички в магазините и въвеждането на такса, тяхната употреба е намаляла със 70%. Масово хората са преминали на текстилни торбички. Дори много в хранителните вериги в Белгия и Нидерландия може да се закупят плодове и зеленчуци само в торбички за многократна употреба.

Следващата стъпка, която предстои е от 1 януари 2024. Барове, вериги за бързо хранене, на стадиони или концертни зали се допуска консумация само в опаковки и чашки за еднократна употреба, които не са пластмасови. Ако все пак сред публиката има и такива, които да влезли с пластмасови прибори, задължение на организатора е след това да ги сортира и предаде за рециклиране.

Още от сега редица заведения за бързо хранене обмислят новите мерки и как да отговорят на критериите. Макдоналдс например, работи по нови опаковки и чашки. Сосовете вече ще се поставят в картонени тубички за изстискване както и в чашки за многократна употреба. Това налагало и различен подход за сортиране на отпадъците и съответните контейнери.

Чашки и чинийките ще бъдат за еднократна и многократна употреба. Ако клиентът избере чашка за многократна – плаща депозит. Промяната налагала и изграждане на нова сервизна инфраструктура и нови контейнери. В едни ще се слагат чашките и чинийките за еднократна употреба, а в други – за многократна. Освен това, ще трябва да бъде направена и отделно помещение за измиване на приборите за многократна употреба. Плановете са те да се измиват до 60 пъти. 

 


петък, 26 май 2023 г.

Белгийският премиер: Да натиснем "пауза" по новите мерки за CO2

Белгийския премиер Александър Де Кро създаде цунами от реакции- както позитивни, така и на изненадани след коментар по обществената телевизия VRT, свързан с целите на ЕК за намаляване на емисиите въглероден диоксид в атмосферата.  

Премиерът апелира, че е необходимо Брюксел да натисне бутона за пауза по отношение на въвеждането на допълнително законодателство за опазване на природата. По време на изказването той подчерта, че негово съмишленици са френският премиер Еманюел Макрон и фламандският министър на околната среда Зухал Демир.     

"Всички са убедени, че настоящите цели за намаляване на емисиите на CO₂ са постижими. Обаче не всичко наведнъж. Новото законодателство не трябва да се претоварва с мерки, свързани с азотните емисии, възстановяването на природата и биологичното разнообразие в допълнение към целите за емисиите на CO2. Защото, това ще донесе негативни последици“, казва премиерът.  

Според него промишлеността ще бъде сред първите засегнати. Непрекъснатото натоварване я прави постоянно да не е „в крак“ със законодателството, а това води до неизпълнение на целите. Или казано образно – претоварването на количката с ябълки може да загуби сегашната инерция. 

"Затова моля да натиснем бутона "пауза". Нека не прекаляваме с неща, които, строго погледнато, нямат нищо общо с глобалното затопляне. Тези други въпроси също са важни, но мерките за решаването им трябва да се предприемат на етапи".     

Темата за паузата премиерът е развил и пред медията LN24,където се е аргументирал, че иска да запази икономиката на Белгия, да е сигурен, че малките и средните предприятия все още ще могат да създават работни места. 

Не липсваха и реакции на коментарите на премиера. Фламандският министър на околната среда Зухал Демир заяви, че е "приятно изненадана".     

Федералният министър на климата, околната среда, устойчивото развитие и Зелената сделка Закия Хатаби беше удивенa от казаното. Тя написа в Twitter: "Не знам откъде да започна. Това не е позицията на федералното правителство!!!     

Съпредседателите както на франкофонските, така и на фламандските зелени, които са във федералната коалиция, също изразиха шока и разочарованието си.   

"Коментарите на този представител на Open Vld (визирайки партията на премиера, б. ред.) са много изненадващи", написа във вторник в Туитър съпредседателят на Ecolo Раджае Мауан, призовавайки премиера да реагира и да припомни позицията на правителството.

Фламандското правителство вече заяви, че е против предложението за Закон за възстановяване на природата, федералното все още не е обявило публично официалната си позиция по въпроса, съобщават Belga и Euroactiv.

Що се отнася до белгийските либерали, те са склонни да се съгласят с коментарите на Де Кро.

Левицата иска ли мизерия и глад?", написа в Туитър председателят на Реформаторското движение "Обнови Европа" Жорж Луи Буше.

Белгиецът все по-често чака промоции на плодове и зеленчуци

Белгийските домакинства са се принудили да намалят от основни продукти, за да свързват двата края. Сред тях са плодовете и зеленчуците, показва направено допитване на хранителна верига сред 1000 души.

Picture: Kris Hossey/Nieuwsblad.be

Една четвърт от тях са заявили, че със шоковото поскъпване на цените през последната година са намалили закупуването на пресни плодове и зеленчуци. Попитани каква е причината- най-честият отговор е бил страх, че може да не им стигнат парите през месеца.

Половината от анкетираните са отговорили, че чакат магазините да обявят промоция на определение плодове и зеленчуци и тогава купуват, пишат агенция Belga и вестник Nieuwsblad.

На въпрос дали купуват плодове и  зеленчуци в малки разфасовки, 10% от тях са заявили, че си позволяват – само, ако са евтин клас. Най-често купували евтини ябълки, круши и банани. Понякога и по единични бройки.

Според последното изследване на Евростат през април, инфлацията в Белгия през 2022 г. е била два пъти по-висока от ръстът на заплатите.

За изминалата година е регистрирана 10,2% инфлация докато средното почасово заплащане е нараснало с едва с 6,2% за същия период."

Най-много са се повишили разходите за комунални услуги - 32,3%, следвани от тези за транспорт и храна съответно с 11,8% и 9%.

Ръстът на почасовите възнаграждения беше увеличаван всеки път спрямо скокът на инфлацията. Според действащ закон от 1996 година, работодателите са задължени да актуализират заплатите всеки път когато статистическата служба отчете увеличение на инфлацията.

сряда, 24 май 2023 г.

Скандал с табела изкара наяве езиковите различия в Белгия

Транспортната агенция на Белгия се заема с нелеката задача да уеднакви пътните табели във фламандската част на страната. Нареждането идва директно от транспортния министър Лидия Петерс след скандал с поставени табели край Антверпен.

Според законодателството името на града трябва да бъде на езика, в който се говори в региона. Както е известно в Белгия официалните езици за френски, нидерландски, немски, въпреки че във фламандската част масово се говори и английски.

Така на много селища където се пресича т.нар езикова граница нидерландски/френски ще се натъкнете на абсурдната ситуация един град да бъде изписан с две различни наименования. Както например Luik- Liège, Antwerpen- Anvers, Rijsel -Lille, Gent-Gand, Bruxelles- Brussel.

Picture: Bruzz.be

Не така обаче са решили от регионалния клон на пътната агенция в Антверпен, които след ремонтиран участък решили да сложат надписи, характерни за френскоговорящия регион Валония и предизвикали нескрит гняв сред фламандското население.

Стигнало се до там, че дори транспортния министър се наложило да успокоява бушуващите езикови страсти. Петерс наредела, след като припомнила, че никой няма право да променя надписа и трябва да спазва нормата в съответния регион. "Езиковото законодателство е там, за да се спазва. Затова моля знаците на новия пътен възел Антверпен-Запад да бъдат променени, за да бъдат приведени в съответствие с езиковите закони", категорична е тя.

От агенцията поели ангажимента да коригират езиковата неправда и заявили, че занапред ще се използва една версия, а не двойно изписване на градовете, защото допълнително обърквало международните шофьори.

"Законодателството е ясно", категорично заявява пред VRT председателят на Постоянната комисия за езиков надзор Емануел Ванденбосхе и напомня, че възоснова на закона за административния език страната е разделена на четири езикови области.

Административният език във фламандска Белгия е нидерландски, така че всички съобщения и послания до обществеността - включително пътните знаци - трябва да бъдат на този език.

Законът за административния език може да е малко остарял, но преразглеждането му е все едно да отворите кутията на Пандора. Никой не смее да се впусне в това начинание, признава човекът, нагърбен да следи за езиковата коректност.

Емануел Ванденбосхе си признава, че неговото мнение е за актуализация от гледна точка на навлезлите английски термини и все по-голямото влияние на езика на Шекспир върху младото поколение.

Така че, ако пътувате в фламандската част на страната ще срещате и занапред Антверпен, а като преминавате през Валония – Анверс. При всички случай става дума за един и същи град.

EDF става изцяло държавна от юни

Френската енергийна компания EDF ще стане на 100% държавна от 8 юни, обяви енергийният министър Бруно льо Мер по RTL

Досега държавата имаше 84% дял. През миналата година беше решено да се изкупят останалите акции, но процестът се забави заради обжалване на акционери с искания да получат по-висока цена за дела им.

Връщането на тоталния контрол върху EDF ще ни позволи да реализираме навреме инвестиционната програма и да стартиране строителството на 6 нови ERP реактори, заяви министърът.

От миналата година компанията е преследвана от безброй технически проблеми за остарелия енергиен парк. Не бяха една и две информациите за открити пукнатини. Заради спрения парк EDF отчете загуби за милиарди евро от неизнесена електроенергия.

Към днешна дата във Франция са спрени 19 ядрени реактора, а 37 са в експлоатация.  Според министъра добрата новина е, че страната отново изнася и няма риск от недостиг за следващата зима.

Европол разби нелегална интернет услуга в Нидерландия

Нелегална интернет услуга беше свалена при съвместна акция със участието на Европол, съобщиха местните медии. Четирима души са арестувани в Алмере и Ден Хелдер, след като са претърсени домовете им.

От услугата са се възползвали над 1 милион души в цяла Европа. Те са имали достъп до над 10 000 телевизионни канала, сред които Disney +, Netflix, Viaplay и Videoland. Абонатите са плащали по 10 евро на месец.

Полицията и прокуратурата са влезли в жилища  в Амстердам, Хага, Алмере, Енсхеде, Хенгело и Ден Хелдер. Иззети са големи суми пари в брой. Според телевизионния канал „Нос“, най-вероятно са били изпрани. Иззети са 5 автомобила, компютърна техника, блокирани са банкови сметки.

Сдружението Stichting Brein, което защитава авторските права, коментира пред обществения канал „Нос“, че това е най-голямото наказателно разследване за цифрово пиратство досега. Според организацията доставчиците са нанесли щети за десетки милиони евро само в Нидерландия.

вторник, 23 май 2023 г.

Белгия ще си има енергиен остров "Принцеса Елизабет"

Белгия възнамерява да започне изграждането на втора офшорна зона в района на Остенде, стана ясно по време на подписване на споразумение между оператора на мрежата „Елиа“ и мениджмънта на пристанището.

Подписване на споразумение: Picture: Elia

Настоящият офшорен вятърен парк е с капацитет от 2,3 GW, но за цел с новите мощности да достигне 6 GW през 2030 г., а десетилетие по-късно до 8 гигавата.

За новия парк се говори още от 2022 година, знае се, че ще се казва „Принцеса Елизабет“. Наскоро, по време на енергийна среща в региона, премиерът Александър Де Кро заяви, че се гордее с факта, че страната му ще бъде първата в света, изградила изкуствен енергиен остров. Той се надява това да стане факт до 2026 година. Цялата инфраструктура и и подводни кабели се очаква да бъдат окончателно завършени до 2030.

Островът ще бъде с площ от 5 хектара, на 45 километра от брега, в средата на зоната „Принцеса Елизабет“ в Северно море, разказва националната агенция „Белга“. Конструктивно той ще бъде закрепен с бетонни елементи за морското дъно, ще бъде построена и стена срещу бушуващите вълни. По предварителни разчети, преди шоковото поскъпване на суровините заради войната в Украйна, беше изчислено че ще струва 2 млрд. евро.

В дългосрочен план изкуственият остров ще бъде свързан с множество гигантски офшорни вятърни паркове от съседните страни, които са планирани в Северно море.

В тази връзка в началото на април тази година правителствени лидери на 8 страни се събраха край белгийския бряг. Белгия, Германия, Дания, Норвегия, Обединеното кралство, Ирландия, Франция, Люксембург, Нидерландия. На енергийната среща на високо равнище обсъдиха взаимната свързаност, съвместните проекти, както и ролята на „Принцеса Елизабет“.

Страните са готови да вложат десетки милиарди евро за електрически кабели, генераторни платформи и водородни тръбопроводи през следващите години. Амбициозните планове стигат до там, че лидерите на страните и ресорните енергийни министри мислят да превърнат Северно море от „гробище“ на изоставени газови платформи в най-голямата зелена електроцентрала в Европа.

А централно място ще има пристанището на Остенде - известно като родното място на офшорната вятърна енергия в Европа. Затова не случайно и мрежовият оператор е избрал района да построи бъдещия си сервизен център, които ще поеме поддръжката и оперативното управление на разрастващите се паркове.

Новият сервизен център ще бъде устойчива и многофункционална сграда на площ от 500 м². Ще има контролна зала за наблюдение, склад за съхранение на строителна техника и резервни части. До 30 души, предимно техници по поддръжката на парковете ще работят в офисите на място.

Проектът има за цел да създаде чисто административен и експлоатационен обект без изграждане на пилони или високоволтови инсталации. Сградата е планирана за въвеждане в експлоатация до края на 2025 г.

Това партньорство между Elia и пристанище Остенде демонстрира ангажимента за разширяване на офшорната вятърна инфраструктура и експертен опит в подкрепа на енергийния преход и растежа на синята икономика. Центърът за услуги ще играе решаваща роля за улесняване на текущото развитие и поддръжка на офшорни енергийни проекти, допринасяйки за по-устойчива и устойчива енергийна система, се казва в съобщение до медиите по повод сключеното партньорство.

Рециклирането на пластмаси в Европа е изправено пред предизвикателство

Рециклирането на пластмаси в Европа е изправено пред значително предизвикателство, тъй като последните изследвания, проведени от Съвместния изследователски център (JRC) на Европейската комисия, заедно с университетите в Гент и Маастрихт, разкриват, че само малка част от пластмасите в момента се рециклират.

Picture: Wikipedia

Проучването подчертава спешната необходимост от усъвършенстване на методите за химическо рециклиране, за да се увеличи значително процентът на рециклиране.

Според изчисленията на изследователите процентът на пластмасите, които могат да бъдат рециклирани, има потенциал да достигне 80% до 2030 г., което е значително увеличение от сегашния темп от приблизително 18%.

Множество компании в химическата промишленост са активно ангажирани в разработването на технологии и проекти за химическо рециклиране на пластмаси, пише специализираният сайт industryandenergy.eu.

Въпреки че технологията не е основната пречка, увеличаването на тези технологии и проекти за рециклиране изисква ясна рамка за изчисляване на процента на рециклираната пластмаса в продуктите.

Европейската търговска асоциация за химическата промишленост Cefic подчертава значението на приемането на "метода на масовия баланс". Този метод, който вече се прилага успешно в отрасли като какаото и кафето за справедлива търговия, предлага жизнеспособен подход за количествено определяне на рециклираното съдържание на пластмасовите продукти.

Методът на масовия баланс позволява проследяване на потока от рециклирани материали през целия производствен процес. Той гарантира, че ползите за околната среда от химическото рециклиране могат да бъдат точно измерени и сертифицирани. Чрез прилагането на този метод заинтересованите страни могат да предоставят на потребителите и предприятията прозрачна информация за действителното рециклирано съдържание на пластмасовите продукти, като улесняват вземането на информирани решения за покупка и насърчават търсенето на рециклирани пластмаси.

Въпреки това остават предизвикателства по пътя към постигане на широко приемане на химическото рециклиране и увеличаване на общия процент на рециклиране на пластмасите. Тези предизвикателства включват създаване на ефективни системи за събиране и сортиране, справяне със сложността на многопластовите пластмаси и гарантиране на наличието на суровини за процесите на рециклиране.

Европейската комисия, националните правителства и заинтересованите страни от индустрията трябва да си сътрудничат, за да създадат подкрепяща регулаторна рамка и да инвестират в инфраструктура за успешното прилагане на химическо рециклиране. Освен това кампаниите за повишаване на обществената осведоменост и образователните инициативи могат да играят жизненоважна роля за насърчаване на отговорното потребление на пластмаси и за насърчаване на нагласата на кръговата икономика.

Чрез значително увеличаване на процента на рециклиране Европа може значително да намали своя отпечатък върху околната среда, да намали зависимостта си от необработени пластмаси и да допринесе за по-устойчиво бъдеще.

понеделник, 22 май 2023 г.

На Белгия са нужни над 600 млн. евро годишно за биоразнообразието

Белгия се нуждае от допълнителни над 600 млн.евро годишно, ако иска да изпълни поставените цели в областта на биоразнообразието, твърди местният клон на световната организация WWF. Според тях, за съжаление, се наблюдава огромна пропаст между амбициите и конкретните действия.

Снимка: Регионален природен парк в Белгия. Личен архив

„603 милиона евро на пръв поглед изглеждат много пари, но всъщност представляват само 0,13% от БВП или 0,22% от общите държавни разходи. Тази сума също е в пъти по-малка в сравнение с тринайсетте милиарда евро, които Белгия изхарчи по субсидии за изкопаеми горива през 2019 г.", посочват от организацията.

Според WWF е важно е да се инвестира в биоразнообразието, защото сривът на екосистемите е сред най-големите заплахи за човечеството през следващото десетилетие.

„Инвестирането в биоразнообразието, в чист въздух, вода и храна - помага в борбата срещу изменението на климата. Екосистемите стават по-устойчиви на екстремни метеорологични условия и се възстановяват по-бързо", коментира пред телевизия VRT Рейн Шписенс, служител по политиката за биологичното разнообразие в WWF-Белгия.

Белгийците подкрепят призива за по-добра защита на биоразнообразието. Чрез "Фонд за природата с нас" са отпуснати пари за 47 природни проекта, засаждане на гори, създаване на обществени паркове и градини, акции за спасяване на пчели, жаби, бобри, почистване на канали, реки, създаване на естествени водоеми.

"Инвестирането в опазването на нашата околна среда и във възстановяването на природата е приоритет, казват и от кабинета на ресорния фламандски екоминистър Зухар Демир.

В свое телевизионно интервю наскоро министърът заяви, че подкрепя готвения за обсъждане на 20 юни в ЕК нов закон за възстановяване на природата.

Основните цели на този Регламент на ЕС и ЕП  е да се възстановят екосистемите, местообитанията и видовете в сухоземните и морските зони. Стремежът е да се осигури възможност за дългосрочно и устойчиво възстановяване на биологичното разнообразие, както и принос за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към новите условия. Крайната цел е мерките за дългосрочното възстановяване да обхванат най-малко 20% от сухоземните и морските зони на ЕС до 2030 г. и всички останали екосистеми, които се нуждаят от възстановяване, до средата на века.  

В рамките на две години от влизането в сила на регламента държавите-членки трябва да представят на Комисията национални планове за възстановяване, в които да покажат как ще постигнат целите. От тях ще се изисква също така да наблюдават и докладват за напредъка си. Първото докладване за резултатите от прилагането на регламента е през юни 2030 г.
 
В стратегията на ЕС за биологичното разнообразие се предвижда, че всяка година за биологичното разнообразие ще бъдат заделяни 20 млрд. евро по линия на Европейския зелен пакт. По-конкретно, съгласно многогодишната финансова рамка (МФР) на ЕС за периода 2021-2027 г. одобреното финансиране за биологичното разнообразие ще бъде 7,5% от бюджета на ЕС за биологично разнообразие за 2024 г., достигайки до 10% за 2026 г. и 2027 г.

ПОВЕЧЕ ИНВЕСТИЦИИ В ГОРИ

Паралелно Брюксел  работи и по политики за повече инвестиции в гори, които са по-устойчиви на изменението на климата. Това вече е изяснено в Стратегията на ЕС за горите и неотдавна приети насоки за щадящо биоразнообразието залесяване, повторно залесяване и засаждане на дървета, пише сайтът 3е-news.

Комисията подчертава, че работи върху предложение за нов закон за мониторинг на горите, който да помогне да разберем (и следователно да управляваме) горите по-добре, с оглед осигуряване на устойчиви горски екосистеми и позволяване на горите да изпълняват многофункционалната си роля.  

Ново проучване моделира как променящите се климатични условия ще повлияят на горските "услуги" като осигуряване на дървен материал за строителство и хартия, годни за консумация плодове, листа, корени и други, съобщиха още Европейската комисия.

Резултатите показват, че без активна човешка намеса "услугите", които горите в Европа предоставят, ще намалеят средно с 15 на сто до 2095 г. При сценарий с високи въглеродни емисии средният спад ще бъде 23 на сто за Европа и до 70 на сто за Средиземноморската зона. Защитата на почвата и за дървата за огрев ще бъдат най-засегнатите в средиземноморския регион със средна загуба от 53 до 57 процента.

Предвижда се разнообразието от дървета да намалее в много райони на Европа поради все по-чести и тежки горски пожари, вятърни бури, суши, епидемии от насекоми и инвазии на биологични видове. С изчезването на дървесни видове от горите губим ползите, които сме извличали от тях, като дървен материал за строителство или някои плодове, пише още в статията.

неделя, 21 май 2023 г.

Екоактивисти оцветиха в черно фонтана ди Треви в Рим

Екоактивисти оцветиха в черно водата на прочутия фонтан ди Треви в Рим. Няколко души се качили върху фонтана с транспаранти: Страната ни умира“. Оказало се, че черният цвят е от хвърлени въглища. Полицията бързо реагирала и измъкнала от прочутата забележителност защитниците на климата.

Picture: Roberto Gualtieri, Twitter


По традиция фонтанът ежедневно събира стотици туристи, които минават от там и хвърлят монета за щастие или пък си пожелават нещо. Случката се превърнала в допълнителна атракция за минувачите, които въоръжени с телефони запечатали събитието в социалните мрежи.

Впоследствие става ясно, че групичката се наричала Ultima Generazione (Last Generation), която се бори за прекратяване използването на изкопаеми горива.

Кметът на Рим Роберто Гуалтиери остро осъди протестите на активистите в своя акаунт в Туитър.  В поста си казва, че "най-лошото е предотвратено" от бързите действия на полицията, но от тази акция са пропилени близо 3000 литра вода, с които трябва да се презареди и почисти фонтанът. "Стига с тези абсурдни действия!", написа кметът.

Апелът на групата е във връзка с тежките наводнения в страната, заради които 36 000 души бяха евакуирани в северната част. По официални данни 13 са загинали, а щетите се оценяват на стотици милиони евро. Италианският премиер Мелони посети тежко засегнатия регион Емилия Романя.

Експерти посочиха по-рано тази седмица, че наводненията могат да бъдат свързани с изменението на климата. В региона, където през последните години е предимно сухо, за 36 часа миналата седмица са паднали толкова дъждове, колкото за шест месеца. В резултат на това водата не е могла да се абсорбира от почвата.

Не за първи път такива групички, които влизат в новините. По-рано този месец, активисти без връхни дрехи блокираха оживена търговска улица в Рим. Преди това те хвърлиха супа върху картина на Ван Гог в музея "Палацо Бонапарт".

Франция трескаво се запасява с газ за следващата зима

Франция усилено се подготвя за следващата зима. Енергийната компания Engie няма намерение да тръпне в последния момент и да „събуди призрака на енергийната криза“. Очаква се до края на август всички газохранилища да бъдат запълнени. Към момента те са на 45% пълни.

Запълването на газовите запаси се ускорява през последните седмици. Терминалите по френското крайбрежие се запълват основно с втечнен природен газ (LNG) от Норвегия, който съставлява две трети от всички доставки. Пристига също и американски.

Отминалата седмица бе изключително подходяща за купувачите, пък и за отделните домакинства, след като европейският природен газ за първи път от 2021 година се търгуваше под 30 евро за мегаватчас. 

На 18 май, за първи път от близо две години, търговията на водещата нидерландска борса FTT се котираше под 30 евро за мегаватчас. Причината наситеният с газ европейски пазар както и запълнените европейски газохранилища. В допълнение консумацията на синьо гориво е драстично спадна въпреки краткото застудяване, обхванало Западна Европа в началото на май.

По данни на специализираната платформа Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI) към 11 април газохранилищата на Стария континент са били средно 56% пълни при близо 27% година по-рано. 

През миналата седмица и Европейският съюз обяви първата си международна покана за участие в търгове за съвместни покупки на газ, за да получи по-добри цени за попълване на запасите преди зимата на 2023-2024 г. 25 доставчици са заявили участие.

събота, 20 май 2023 г.

Нелегални партита завладяха Нидерландия, Белгия и Франция

Нелегални музикални партита завладяха през със затопляне на времето първо в Нидерландия, след това в Белгия и последното във Франция, съобщават местните медии.

В началото на годината полицията край Маастрихт си имаше работа с нелегални купонджии на терен край възлова магистрала.

Няколко месеца по-късно над 10 000 си спретнаха незаконно рейв парти в бивша военна база в Източна Белгия. Полиция, военни и прокуратурата бяха на крак между 1 и 3 май, за да не се стига до неприятни инциденти. Властите в провинция Лимбург бяха категорични, че няма да се намесват, а ще изчакат купонджиите да приключат и тогава ще се вземат в ръце. Резултатът: 9 задържани и десетки с отнети шофьорски книжки.

В нощта срещу 20 май музикалната мания се премести в съседна Франция. Хиляди се стекоха във френско село като се очаква техният брой да надхвърли над 30 000.

Pictute: NOSTV

Както и в Белгия, организаторите са започнали изграждане на сцената без предупреждение на терен на повече от 250 км южно от Париж. Никой не е кандидатствал за разрешително. Властите в Индре, подобно на колегите си в Белгия, не смятат да прилагат сила, става ясно от изявление на служител пред обществения новинарски канал ФрансИнфо.

Собственикът на поляната е заявил пред BFMTV, че иска единствено след като купона свърши всички кенове и боклуци да бъдат почистени.

"Грийнпийс" напуска Русия

"Грийнпийс" напуска Русия, след като беше обявена за „нежелана организация“ от Кремъл. Екоактивистите съобщиха решението си с прессъобщение до медиите.

Прокурората обяви, че екологичната организация е обявена за "нежелателна", защото "се е опитала да се намеси в държавните дела и е разпространявала антируска пропаганда". Твърди се още, че призовала за санкции срещу Русия.

Pucture: Reuters/ BBC

В отговор на нападките екоорганизацията заявиха, че протестират единствено срещу планове, които са пагубни за природата, като дърводобива и замърсяването на почвата и въздуха.

Председателят на местния клон Сергей Ципленков заяви пред агенция Ройтерс, че обмисля да обжалва решението на руското правителство, въпреки че не си спомня“ подобно обжалване някога да е имало смисъл.

Русия обяви десетки организации за "нежелани" от 2015 г. насам, особено такива, които се занимават с граждански права или корупция, припомня в репортаж нидерландската телевизия NOS.

"Знаехме, че това може да се случи, но не бяхме напълно подготвени за този момент. Надявам се, че отсега нататък опазването на природата ще остане възможно в нашата страна и че отделни служители на "Грийнпийс" няма да бъдат преследвани - включително и аз, ", казва още Ципленков.

Световното сдружение е преследвано от руските власти още през 2013 г. заради протеста си в Северния ледовит океан срещу добива на петрол. Техният кораб Arctic Sunrise плаваше под нидерландски флаг, а екипажът беше задържан.

През 2015 г. Арбитражен съд постанови, въз основа на Конвенцията на ООН по морско право, че Русия е действала незаконно и трябва да плати обезщетение на Нидерландия. Дълго време руските власти не признаваха решението, но чак през 2019 година платиха 2,7 милиона евро на "Грийнпийс" със споразумение.

Северно море се е превърнало „гробище“ на изчерпани находища и платформи

Северно море се е превърнало в „гробище“ от хиляди изоставени газови и нефтени неизползваеми находища, съобщи De Tijd. Вестникът заедно с нидерландската организация Follow The Money и норвежката медия NRK са участвали в проект за картографиране на терена.

NorsZee: Wikipedia

Резултатите показват, че в морето има 23 000 изчерпани находища, около 8 км тръбопровод и 500 петролни платформи, които са потенциално опасни и причиняват замърсяване. Една на десет от тях не работят.

Стотици изградени съпътстващи инфраструктури няма да се използва през следващите години. Тези съоръжения са собственост на големи компании като BP, Shell, Equinor и TotalEnergies.

Съществува обаче международно задължение тези изоставени платформи да бъдат демонтирани. Но това често са проекти, които са толкова скъпи и сложни, че собствениците се възползват от дерогации от съответните страни. Разходите за демонтаж се оценяват на 30 милиарда евро, допълва телевизия RTBF.

В момента Северно море може да се определя като гробище, но страните около него имат амбицията да го превърнат в най-голямата "зелена" електроцентрала в Европа. По този план са впрегнали усилия  Дания, Германия, Франция, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия и Обединеното кралство.

За планираното разширяване и взаимосвързаност на вятърните паркове в Северно море страните ще похарчат десетки милиарди евро за електрически кабели, генераторни платформи и водородни тръбопроводи през следващите години. Освен това ще могат да обменят електроенергия помежду си чрез съвместната инфраструктура. 

Първа стъпка в тази посока е свързването на нов захранващ кабел между Нидерландия и Англия към един от бъдещите нидерландски вятърни паркове.

петък, 19 май 2023 г.

Белгия регистрира над 60% ръст на инцидентите с тротинетки

През лятото на 2022 година Белгия въведе правила за движение на тротинетките по обществените пътища. Година по-късно проучване показало, че много от правилата не се познават от ползвателите. Оказало се, че статистиката с инцидентите никак не е добра. За периода 2021-2022 година броят на регистрираните инциденти е нараснал с 63% или 1700 катастрофи с участието на тротинетки.

Снимка: Личен архив

„Ако статистиката остане в този вид и нещо не се промени, мерките трябва да се затегнат още повече“, категорични са от института, който отговаря за правилата VIAS.

Сред въведените правила бяха минималната възраст за управление на тротинетка да е 16 години, максималната скорост от 25 км/ч и 6 км/ч в пешеходни зони, забрана за возене на втори човек

Според VIAS най-пренебрегваното правило е, че може да се завива надясно на червен светофар. Масово не се знае, че тротинетките, подобно на велосипедистите, може да се движат срещу посоката на движение. Четири от десет анкетирани са заявили, че си нямат на представа за тази възможност.

Не се знае също, че максималната скорост за тези превозни средства е 25 км/ч. Също така не се знае, че карането по пешеходните зони е забранено. А това е най-честата причина за инциденти с пешеходци. От анкетирани над 1000 души, 70% не знаят, че трябва да използват само велосипедни алеи, а не тротоарите. 

На този етап от VIAS не уточняват какви ще са драстичните мерки срещу нарушителите.

Големият брой инциденти през последната година даде повод на Брюксел да заговори за забраняване на споделените тротинетки по улиците на града.

Столицата на ЕС смята да последва примера на своите съседи от Париж, които след референдум забрани тротинетките.

Белгия строи надземно хранилище след 20 години преговори

След продължили повече от 20 години преговори, властите в Белгия дадоха разрешение за изграждане на ново надземно хранилище за ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци. Обектът ще се намира в Десел, съобщи говорителят на Националния институт за радиоактивни отпадъци (NIRAS) Зигрид Еекхаут.

Picture: businessam.be

"Говорим за ниско- и средноактивни краткотрайни отпадъци. Това означава, че тези отпадъци могат да представляват опасност за хората и околната среда за около 300 години. Така че трябва да намерим решение, което е безопасно в дългосрочен план", поясни тя.

Преговорите с няколко общини са започнали  преди 20 години. Попитани са дали биха приели на тяхна територия. Сред отзовалите са били общините Мол и Десел. През 2006 година правителството е избрало терен в Десел. Отнело още 17 години преди да бъде получено одобрението за обекта.

"Разбира се, че между 2006 г. и сега са предприети много стъпки и то трудни. Все пак подобна инсталация се строи за първи път в Белгия. Трябваше да извървим целия процес с  Федералната агенция за ядрен контрол, за да получим необходимите разрешителни, включително екологичното", казва Еекхаут, цитирана от бизнес сайта businessam.be.

"Вече имаме напълно готова периферна инфраструктура, има административна сграда и технически сгради за контрол. Изграден е и завод за бетонните кутии, в които ще бъдат опаковани отпадъците. Направихме и инсталация в друга фабрика, където тези отпадъци ще се поставят в бетонните кутии и ще бъдат напълнени с хоросан", разказа говорителят.

четвъртък, 18 май 2023 г.

Европейският газ на цена под 30 евро за първи път от 2 години

Европейският природен газ за първи път от 2021 година се търгува под 30 евро за мегаватчас. 

Към 17:00 българско време търговията на водещата нидерландска борса FTT се котираше за 29,85 евро, съобщиха медиите в Белгия и Нидерландия.

Като причина се изтъква наситеният с газ европейски пазар както и запълнените газохранилища. В допълнение консумацията на синьо гориво е драстично спаднала въпреки краткото застудяване, обхванало Западна Европа в началото на май.

Форумът на страните експортьори на газ също отчита спад в потреблението на газ на годишна база. Според последния им доклад през април 2023 година е било със 7% по-малко спрямо година по-рано – до 28 млрд. куб м., пише сайтът 3е-news.

Разбивката от началото на годината по-казва, че потреблението в ЕС е спаднало с 10% спрямо първите месеци на 2022 г.

Според данните, участието на синьото гориво през април в производството на електроенергия е намаляло с 8% на годишна база. В същото време производството на електроенергия е спаднало с 5%, достигайки до 193 ТВтч. Тази динамика се дължи на увеличението на производството от ядрена е слънчева енергия с 1% и 19 % съответно.

Двете страни най-големи производителки на газ – Норвегия и Великобритания са запазили обема на добив на нивото от предишната година.

Вносът на газ през газопроводите в ЕС е нараснал с 3% на месечна база (април спрямо март), достигайки 14,0 млрд. куб м.

По отношение на глобалния внос на LNG, от GECF отбелязват, че то се е повишило с 10% на годишна база до 34,4 Mt и с нов рекорд през април. Увеличението се дължи на засилен внос във всички региони, особено в Азиатско-тихоокеанския регион и Европа.

За разлика от Европа, потреблението на газ в САЩ е нараснало с 1,6% на годишна база до 67 млрд. куб м, а участието на горивото в производството на електроенергия е основната движеща сила, отбелязвайки ръст от 13% на годишна база.

Производството на газ в седемте ключови региона за шистов нефт и газ в САЩ се е увеличило с 6% на годишна база през април 2023 г., достигайки 82,2 млрд. куб м.

По данни на специализираната платформа Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI) към 11 април газохранилищата на Стария континент са били средно 56% пълни при близо 27% година по-рано. Най-запълнени са тези в португалия и Швеция, а най-малко в Белгия и Франция. При втората страна нивото на запълване е скочило от 27% на 45% към края на март.  Газовата компания Engie планира да напълни газохранилищата до края на август.

"Не се стигна до енергийна криза благодарение на  изключителната адаптация на ЕС след нахлуването на Русия в Украйна", коментират анализаторите на Energi Danmark. Според тях количествата LNG, които захраниха континента, меката зима и ниското потребление са довели до спад на цената на синьото гориво с над 60% от началото на годината в сравнение с най-високата си стойност, достигната през март 2022 – 345 евро за MWh. През 2020 г. газът се колебаеше на цени около 15 евро за MWh.

Миналата седмица Европейският съюз обяви първата си международна покана за участие в търгове за съвместни покупки на газ, за да получи по-добри цени за попълване на запасите преди зимата на 2023-2024 г. 25 доставчици са заявили участие.