Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 20 май 2023 г.

Северно море се е превърнало „гробище“ на изчерпани находища и платформи

Северно море се е превърнало в „гробище“ от хиляди изоставени газови и нефтени неизползваеми находища, съобщи De Tijd. Вестникът заедно с нидерландската организация Follow The Money и норвежката медия NRK са участвали в проект за картографиране на терена.

NorsZee: Wikipedia

Резултатите показват, че в морето има 23 000 изчерпани находища, около 8 км тръбопровод и 500 петролни платформи, които са потенциално опасни и причиняват замърсяване. Една на десет от тях не работят.

Стотици изградени съпътстващи инфраструктури няма да се използва през следващите години. Тези съоръжения са собственост на големи компании като BP, Shell, Equinor и TotalEnergies.

Съществува обаче международно задължение тези изоставени платформи да бъдат демонтирани. Но това често са проекти, които са толкова скъпи и сложни, че собствениците се възползват от дерогации от съответните страни. Разходите за демонтаж се оценяват на 30 милиарда евро, допълва телевизия RTBF.

В момента Северно море може да се определя като гробище, но страните около него имат амбицията да го превърнат в най-голямата "зелена" електроцентрала в Европа. По този план са впрегнали усилия  Дания, Германия, Франция, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия и Обединеното кралство.

За планираното разширяване и взаимосвързаност на вятърните паркове в Северно море страните ще похарчат десетки милиарди евро за електрически кабели, генераторни платформи и водородни тръбопроводи през следващите години. Освен това ще могат да обменят електроенергия помежду си чрез съвместната инфраструктура. 

Първа стъпка в тази посока е свързването на нов захранващ кабел между Нидерландия и Англия към един от бъдещите нидерландски вятърни паркове.