Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

вторник, 30 април 2024 г.

Европейските институции отварят врати за Деня на Европа

По случай Деня на Европа гражданите ще имат възможност да посетят всички институции на ЕС в Брюксел и извън него, като научат повече за това какво прави Европа за и с тях.

Picture: https://audiovisual.ec.europa.eu/

Европейски парламент

Събитието за Деня на Европа в Европейския парламент на 4 май ще започне с церемония по откриването с заместник-председателя Марк Анхел (С&Д, Лу). Денят ще продължи с дейности за всички възрасти, с информационни щандове и кратки сесии за борба с дезинформацията, жените в политиката и агитация за изборите. Гражданите ще бъдат поканени да научат как да гласуват на европейските избори, защо гласуването има значение и как да допринесат за защитата на демокрацията. Ще има обиколки с екскурзовод на изложбата VOTE (Парламентариум) в Брюксел. Вижте пълната програма тук и събитията, организирани в 27-те страни от ЕС тук.

Съвет на Европейския съюз

На 4 май на Съвета в Брюксел посетителите ще имат възможност да вървят по стъпките на лидерите на ЕС. През целия ден ще се организират обиколки с екскурзовод без предварителна регистрация, което ще позволи на гражданите да разгледат и архитектурата на сградите на Съвета. По-младите посетители ще се насладят на поредица от специални анимации, включително търсене на съкровища. Всяка от 27-те държави членки ще има щанд, на който ще бъдат изложени националните традиции, специалитетите в хранителната среда и туристическите атракции. Посетителите ще могат да ги открият по интерактивен начин и да присъстват на изпълнения на живо. Изложба ще бъде посветена на 20-годишнината от разширяването на ЕС през 2004 г. Повече информация можете да намерите тук.

Европейска комисия

На 4 май гражданите са поканени да посетят сградата "Берлемон". Комисията ще даде възможност на гражданите да се запознаят с нейната роля, да проучат тематичните села, създадени за случая, и да открият историята на ЕС и нашите ценности. Посетителите ще имат възможност да разберат какво прави Комисията, за да защити нашата демокрация, многообразие и как изграждаме по-цифрово и по-зелено бъдеще. Специален раздел ще покаже нашата подкрепа за Украйна. Специални дейности ще подчертаят 20-ата годишнина от разширяването на ЕС през 2004 г., 25 години от еврото и 30 години от създаването на единния пазар. Пълната програма е достъпна тук. Представителствата в държавите-членки също ще организират прояви.

Европейска централна банка

Гражданите ще имат възможност да научат за еврото, общата валута на 20 държави от ЕС, проекта за цифрово евро и какво прави ЕЦБ, за да поддържа цените стабилни и банките сигурни и стабилни. На 4 май гражданите ще могат да се срещнат с експерти на ЕЦБ в Европейската комисия в Брюксел (повече информация тук). Също същата вечер ЕЦБ ще отвори врати във Франкфурт за предварително регистрирани посетители като част от инициативата "Нощ на музеите", а на 9 май ще се присъедини към фестивала "Европа" във Франкфурт.

Европейска сметна палата

На 9 май одиторите на ЕС в Люксембург ще предложат интерактивни ангажиращи игри и възможност за гражданите да направят тест, за да проверят одиторските си умения. Семействата и хората от всички възрасти ще могат да научат как Палатата помага за защитата на парите на гражданите на ЕС. Пълната програма тук.

Европейска служба за външна дейност

Посетителите на Европейската служба за външна дейност се приканват на 4 май да се потопят в динамичната работа на дипломатическата служба на ЕС в Брюксел и по света. Те ще участват в разговори с посланиците на ЕС и ще научат за ролята на ЕС за насърчаване на мира, правата на човека и устойчивото развитие в света. Те ще се насладят на музика на живо, танцови изпълнения, работилници и ще събират кулинарни вдъхновения от различни места по света. Потапящото пътешествие ще бъде допълнително обогатено с прожекции на разнообразни филми в кинозалата. Децата ще бъдат наши специални гости с много забавни занимания, включително и куклено шоу. Пълната програма тук.

Европейски икономически и социален комитет

Домът на организираното гражданско общество на ЕС ще отвори врати в Брюксел на 4 май. Членовете на Комитета ще участват в оживени дискусии с хората и ще чуят техните притеснения. Програмата на деня включва интерактивни игри, викторина на ЕС, музика на живо и дейности за деца. Когато посещават сградата на ЕИСК, гражданите ще могат също така да приветстват членовете и служителите на ЕИСК при приключването на колоездачно състезание за повишаване на осведомеността относно европейските избори. Пълният дневен ред тук.

Европейски комитет на регионите

Асамблеята на регионите и градовете в ЕС ще отвори сградата си в Брюксел на 4 май, за да събере гражданите заедно с политици на изборни длъжности на регионално и местно равнище. Интерактивните щандове и дейности ще дадат възможност да се запознаете повече с ролята и ангажимента на Комитета на регионите за намаляване на дистанцията между ЕС и неговите местни общности. За да отбележим деня – и 30-годишнината на Комитета – ще има фестивал на регионите и градовете с дегустации, викторини и цифрово шоу, предоставяйки възможност да отпразнуваме разнообразието на нашите територии. Повече информация тук.

Европейска инвестиционна банка

На щанда на Европейската инвестиционна банка за Деня на Европа в Брюксел на 4 май и в Люксембург на 9 май (подробности вижте тук) посетителите могат да разгледат емблематичните проекти, финансирани от банката в тяхната страна. Те могат също така да открият финансирани от ЕИБ инициативи като местни болници, транспортна инфраструктура като влакове или метро или бариери срещу наводнения, защитаващи родните им градове. Те ще могат да се ангажират с информация, свързана с ЕС, и да участват във викторина за шанс да спечелят награда!

На 9 май Европа отбелязва основополагащия документ на ЕС – Декларацията на Шуман. Подписана на 9 май 1950 г., декларацията е трамплин към сътрудничеството в Европа и мира на нашия континент. Денят на Европа е символ на откритостта, прозрачността, демокрацията и единството на ЕС.

Тазгодишното издание на Деня на Европа се провежда 45 години след първите европейски избори през 1979 г. и малко преди изборите през 2024 г., които ще се проведат между 6-9 юни във всички страни от ЕС.

понеделник, 29 април 2024 г.

Европейският съвет одобри нов закон за високоскоростните мрежи

За да се гарантира по-бързото разгръщане на цифровата мрежова инфраструктура в цяла Европа, Европейският съвет прие на 29 април Закон за гигабитовата инфраструктура, който ще замени Директивата от 2014 г. за намаляване на разходите за широколентов достъп (BCRD).

Picture: Wikimedia

Новият закон има за цел да опрости и ускори разгръщането на високоскоростни мрежи, като оптични влакна и 5G, с оглед постигане на целите и задачите на Европа за свързаност, определени в цифровия компас за това десетилетие.

Приемането на Закона за гигабитовата инфраструктура отразява нашия ангажимент за справяне с административната тежест и насърчаване на разгръщането на високоскоростни мрежи. Това ще позволи на нашите граждани да сърфират по-бързо и да имат по-добро цифрово изживяване с помощта на оптични влакна или 5G, заяви Петра де Сутер, белгийски заместник министър-председател и министър на публичната администрация, публичните предприятия, телекомуникациите и пощенските услуги.

Новият регламент също така има за цел да намали ненужно високите разходи за разгръщането на мрежи с голям капацитет, частично причинени от процедурите за издаване на разрешения. Последните ще бъдат опростени чрез задължителен помирителен механизъм между органите от обществения сектор и телекомуникационните оператори. Новото законодателство допълнително ще осигури по-голяма прозрачност и ефективно планиране за операторите на обществени електронни съобщителни мрежи.

За да се постигне по-добър достъп на обществеността и предприятията до услугите на информационното общество, законът за гигабитовата инфраструктура разглежда и разгръщането и достъпа до физическа инфраструктура в сградата.

Освен това новият закон позволява известна степен на гъвкавост на държавите членки, като например отделяне на критична национална инфраструктура.

И накрая, като се има предвид, че настоящият таван на цените на дребно за регулирани комуникации в рамките на ЕС ще изтече на 14 май 2024 г., сегашните тавани от 0,19 евро на минута за повиквания и 0,06 евро за SMS съобщение се удължават до 30 юни 2032 г., за да се гарантира защита, особено за уязвимите потребители.

Текстът ще бъде публикуван в Официален вестник на ЕС през следващите дни и ще влезе в сила три дни след тази публикация. Новият закон ще започне да се прилага 18 месеца след влизането му в сила, като някои специфични разпоредби ще се прилагат на по-късен етап.

Цифровите цели, на които се основава BCRD, или са постигнати, или са остарели от 2014 г. насам. Други фактори също наложиха преразглеждането му. Ниската възвръщаемост на собствения капитал и високите инвестиционни разходи, които преобладават в телекомуникационната индустрия, започнаха да провалят напредъка за постигане на цифровите цели за 2030 г. на политическата програма за цифрово десетилетие с недостиг на инвестиции от около 65 милиарда евро годишно.

Комисията (Тиери Бретон, комисар по въпросите на вътрешния пазар) внесе предложението за закона за гигабитовата инфраструктура през февруари 2023 г. Алин Митута (Renew Europe / RO) беше докладчик на Европейския парламент по това досие и на 6 февруари 2024 г. беше постигнато предварително споразумение между съзаконодателите.

неделя, 28 април 2024 г.

Саудитска Арабия има интерес към ВЕИ и водородни проекти в ЕС

Саудитска Арабия проявява интерес в областта на „зелената енергия“, водородните проекти и електроенергийната взаимосвързаност на Стария континент. Амбициите на Кралството са били отново потвърдени по време на среща между ресорния еврокомисар Кадри Симсон и министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман Ал Сауд. Двамата са провели разговори за бъдещо сътрудничество по време на  провеждащия се Световен икономически форум в Рияд.

Picture: EC AV Portal

Те обсъдиха сътрудничеството в областта на енергетиката и чистите технологии за укрепване на двустранните връзки и постигане на целите на Парижкото споразумение и на резултатите от консенсуса на ОАЕ, постигнат на COP28 в Дубай миналата година.

Негово Кралско Височество и членът на Комисията потвърдиха отново начина, по който Саудитска Арабия и ЕС споделят твърдата решимост да ускорят частните инвестиции във възобновяема енергия и да си сътрудничат в областта на електроенергийната взаимосвързаност и интегрирането на възобновяемите енергийни източници в електроенергийната мрежа чрез по-нататъшно укрепване на електроенергийната инфраструктура, например чрез управление на търсенето (DSM), интелигентни мрежи и устойчивост на мрежата и мерки за сигурност, Секторите на водорода и чистите технологии, включително улавянето, използването и съхранението на въглерод, са в основата на възможностите за индустриални партньорства в тези сектори и осигуряват достъпни, сигурни и устойчиви на бъдещето енергийни пазари.

В разговорът е подчертана амбицията за ускоряване на действията за оползотворяване на икономическите възможности, предлагани от съответните им енергийни преходи, става ясно от съобщение на ЕК.

Такъв меморандум за разбирателство, обхващащ много енергийни сектори и в основата на който стои енергийният преход, следва да осигури солидна и взаимноизгодна основа за ориентиране и закрепване на инвестиционните решения в секторите на енергетиката и чистите технологии, да включва и мобилизира заинтересовани страни от публичния, частния и финансовия сектор и да положи основите за по-устойчиво и сигурно енергийно бъдеще, подкрепени от предвидими и стабилни енергийни пазари, осигуряващи достъп до сигурна, достъпна, надеждна и устойчива енергия за всички.

Европейската комисия и Саудитска Арабия имат за цел да сключат меморандума за разбирателство през следващите няколко месеца.

събота, 27 април 2024 г.

Белгия избра оператор на водородна мрежа

Белгия избра оператор за водородна мрежа подобно на тези за електричество и газ. Неговият мандат ще е 20 години и предстои разрешителното да бъде дадено от правителството до дни.

Picture: fluxys.com

Белгия отново поема водещата роля като е първата страна в света, която назначава един оператор на водородна мрежа", заяви министърът на енергетиката Тине Ван дер Стратен.

Fluxys hydrogen е натоварен с планирането, разработването и управлението на водородната мрежа, задача, която е от съществено значение за енергийния преход.

Федералното правителство вече одобри водородна стратегия, в която е заложено изграждане на цялостна водородна мрежа в цяла Белгия, подобна на електропреносните мрежи на Elia и на природен газ на Fluxys.

След дадени положителни становища от двата регулатора CREG и FPS Economy, единственото, което остава преди да започне същинската фаза на строителството е Министерският съвет да даде документите.

Водородната мрежа е необходима за свързване на индустриалните клъстери в страната и за осигуряване на междусистемни връзки със съседните държави.

Планирана водородна мрежа

За да отговори на необходимостта от ускоряване на енергийния преход, Fluxys вече интензивно се консултира с пазара и започна подготвителни проучвания. Изграждането на водородна мрежа ще се реализира стъпка по стъпка с новопостроени тръбопроводи и пренасочване на съществуващите тръбопроводи, където е възможно, съобщиха от компанията в официалното съобщение до медиите.


Подготвителните работи за първата фаза вече започнаха, за да има общо 150 километра тръбопровод между индустриалните клъстери на Гент, Антверпен и Лиеж до 2026 г., с връзки с Нидерландия и Германия. За постигането на тази цел Fluxys получи безвъзмездна помощ от Европейския план за възстановяване.

"Радвам се и съм горд, че федералното правителство ни повери задачата да бъдем оператор на водородна мрежа през следващите 20 години. Първоначалната цел на Fluxys водород е да осигури максимална подкрепа на индустрията за постигане на декарбонизация чрез привеждане на нисковъглеродни молекули към тях като част от "Европейския водороден гръбнак". 

В енергийния микс на бъдещето нисковъглеродните молекули са от решаващо значение за въглеродно неутралното бъдеще в Белгия и Северозападна Европа, заяви Паскал Де Бък, главен изпълнителен директор на Fluxys.

Picture: fluxys.com

Fluxys Belgium е дъщерно дружество на енергийната инфраструктурна група Fluxys, листната на Euronext. Компанията е със седалище в Белгия, има 900 служители и управлява 4000 километра тръбопроводи, терминал за втечнен природен газ с годишен капацитет за регазификация от 174 TWh и подземно хранилище.

Амбициите на компанията са да транспортира водород, биометан или друг въглеродно неутрален енергиен носител, както и CO2, като се приспособява залавянето, използването и съхранението на последните.

петък, 26 април 2024 г.

ЕС въвежда нови мерки за намаляване боклука от опаковки

Нови мерки, насочени към това опаковките да станат по-устойчиви и да се намалят отпадъците от опаковки ще бъдат въведени в ЕС. Целта е да бъдат поетапно намалени опаковките с 5% до 2030 г., 10% до 2035 г. и 15% до 2040 г.

Снимка: Личен архив

С приетия от Европейския парламент регламент по време на последната сесия през април, е записано, че някои видове пластмасови опаковки за еднократна употреба ще бъдат забранени от 1 януари 2030 г. Сред тях са опаковките за необработени пресни плодове и зеленчуци, опаковките за храни и напитки, които се пълнят и чието съдържание се консумира в кафенета и ресторанти, единичните порции (например за подправки, сосове, сметана, захар), мини опаковките за тоалетни принадлежности в места за настаняване, както и много тънките пластмасови торбички за пазаруване.

За 2030 г. са предвидени конкретни цели за повторна употреба на опаковките за алкохолни и безалкохолни напитки (с изключение например на мляко, вино, ароматизирано вино, спиртни напитки), транспортните и търговските опаковки, както и груповите опаковки. При определени условия държавите членки могат да предоставят 5 години отлагане (дерогация) от тези изисквания.

Крайните дистрибутори на напитки и храна за вкъщи ще трябва да предлагат на потребителите възможността да си носят собствен съд. Те също така ще трябва да положат усилия до 2030 г. да предлагат 10% от продуктите в опаковки за многократна употреба.

Съгласно новите правила всички опаковки (с изключение на тези от лека дървесина, корк, текстил, каучук, керамика, порцелан и восък) трябва да могат да се рециклират при спазване на строги критерии.

Мерките включват и минимални цели за рециклирано съдържание на пластмасовите опаковки и минимални цели за рециклиране според теглото на отпадъците от опаковките.

В срок до 2029 г. трябва да се постигне целта за разделно събиране на 90% от пластмасовите и металните съдове за напитки за еднократна употреба (до три литра) – чрез системи за връщане на празни опаковки и възстановяване на депозита за тях или чрез други решения, които гарантират постигането на целта за събиране на отпадъци.

Докладчикът Фредерик Рийс (Renew, Белгия) заяви, че за първи път в законодателството в областта на околната среда ЕС поставя цели за намаляване на опаковките, независимо от използвания материал. Новите правила насърчават иновациите и включват изключения за микропредприятията.

“Забраната на т.нар. „вечни химикали“ в опаковките на храните е голяма победа за здравето на европейските потребители. Сега призоваваме всички промишлени сектори, страните от ЕС и потребителите да дадат своя принос в борбата срещу прекомерните опаковки”, казва той в Страсбург по време на представянето на доклада пред евродепутатите.

Според статистиката през 2018 г. опаковките са генерирали оборот от 355 милиарда евро в ЕС. Те представляват все по-голям източник на отпадъци, като общият им обем в ЕС се е увеличил от 66 милиона тона през 2009 г. до 84 милиона тона през 2021 г. Всеки европеец е генерирал 188,7 кг отпадъци от опаковки през 2021 г. – цифра, която се очаква да нарасне до 209 кг през 2030 г., ако не бъдат взети допълнителни мерки.

С приемането на това законодателство Парламентът отговаря на очакванията на гражданите за изграждане на кръгова икономика, избягване на отпадъците, постепенно премахване на неустойчивите опаковки и справяне с използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба.

Редица страни, сред които Белгия, Нидерландия и Германия, отдавна работят по въпроса за намаляване на опаковките в микса на общия отпадък и да бъдат отново върнати в употреба, така че да се стимулира кръговата икономика.

Рециклиране с мисъл за природата

Депонирането на отпадъците и опаковките е ключов приоритет на Европейския съюз в борбата за намаляване на CO2 в атмосферата. В много страни отпадъкът се изгаря в заводи, а отделената енергия отива за отопление, други пък като Белгия са се насочили към кръговата икономика, чрез който се вдъхва втори живот на употребената опаковка. 

В западна Европа сортирането и рециклирането е дълбоко вкоренено в социалната култура на обществата. Още от ранна детска възраст са добре познати практиките, които са ключът към успеха на кръговата икономика. Добре известни са практиките различни продукти в различни чували – независимо тяхната форма, цвят и ли големина. В зависимост от технологичната напредналост на инсталациите в едни страни пластмаса от опаковки, метални кенчета, картонени кутии от млека може да са в един чувал, а на други места в отделен. 

Навсякъде обаче са едни чувалите за смесен отпадък и приоритетна цел на общините и сметосъбиращите компании е той да бъде сведен до миниум. А това се получава чрез добра осведоменост на домакинствата, обучение от най-рано и най-важното отношение към природата, с поглед към икономиката и разбиране, че опаковката може да има втори живот.

Всяко домакинство знае, че ако не разделя правилно- ще бъде санкционирано със солена глоба към годишните данъци. Има наказания, но има и стимули – като например да не се плаща такса „смет“, а на базата на реално изхвърлените отпадъци от домакинствата. Как става това? В големите хипермаркети са изградени специални щандове за разноцветните торбички. Идеята е колкото повече изхвърляш, толкова повече чували ще купуваш и толкова повече средства ще влизат през магазините в общинската хазна.

Вендинг машини

Освен с торбички рециклирането може да става чрез машини за връщане на бутилки. На потребителите при закупуване на вода, алкохол или безалкохолни напитки в стъклени шишета се начислява депозит, които се приспада при връщане. Машината взима бутилките, предварително ги сортира според вида, размера и степента на замърсяване и по този начин подпомага процеса на рециклиране.

Към момента в Белгия, за разлика от Нидерландия и Германия, може да се върнат в магазините срещу депозит  само стъклени шишета. От години сдружение под името Депозитен алианс настоява страната да последва примера на съседите, защото освен че печели кръговата икономика, печели  и природата. Според направено проучване през 2021 година в общия боклук попадат едва 0,3% от кенчета. 90% от анкетираните са заявили, че са готови да сортират и върнат пластмасови и метални кутии, срещу което ще получат депозита си.

Показаните иновативни проекти за рационално сортиране на отпадъците и връщането им отново за изготвяне на суровини са част от сложна социална схема, която започва от навиците на обществото правилно да сортират през отделните камиони за чувалите до многомилионните инвестиции в площадки и заводи. Освен за природата, местните правителства го правят да отговорят на изискванията на Европейската комисия по разработения още през 2015 година Пакт за кръговата икономика. Този пакт впоследствие бе преработен през 2020 година в нов план, който според Брюксел е един от основните градивни елементи на Европейския зелен пакт. В новия план за действие се обявяват инициативи през целия жизнен цикъл на продуктите, насочени например към тяхното проектиране, насърчаване на процесите на кръгова икономика, насърчаване на устойчивото потребление и с цел да се гарантира, че използваните ресурси се съхраняват в икономиката на ЕС възможно най-дълго.

С чашка от вкъщи

От средата на 2023 година, за да намали опаковките, чашките и кутиите,  Нидерландия въведе нови правила за доставките на храни за вкъщи. Правителството на Марк Рюте, което все още не беше подало оставка, реши още повече да затегне контрола, тъй като се оказало, че годишно в обществения боклук попадали по 7 милиарда чашки за еднократна употреба.

Фирмите за разделно сметосъбиране са отчели, че след забраната на ЕК през 2021 година за употреба на пластмасови чашки, сламки и чинийки, техният брой е драстично намалял в боклука на домакинствата. Затова сега е ред да се реши и проблемът с безразборното хвърляне на картонени чашки.

С новите рестрикции за потребителите оставали две възможности - едната от да си вземат бургер и напитка в хартиена опаковка, която след употреба внимателно да я измиете и да я поставите в контейнера (или чувал) за хартия.

Другата-  да получат чашка за многократна употреба, за която ще платят депозит – между 25 евроцента и 1 евро. След щателно измиване можете да я върнат и да получите депозита си обратно. Или пък може да донесат собствена чашка.

В барове, вериги за бързо хранене, на стадиони или концертни зали вече се допуска консумация само в опаковки и чашки за еднократна употреба, които не са пластмасови. Ако все пак сред публиката има и такива, които да влезли с пластмасови прибори, задължение на организатора е след това да ги сортира и предаде за рециклиране.

Редица заведения за бързо хранене в ниската земя обмислят са принудени да отговорят на критериите Макдоналдс например, работи по нови опаковки и чашки. Сосовете вече ще се поставят в картонени тубички за изстискване както и в чашки за многократна употреба. Това налагало и различен подход за сортиране на отпадъците и съответните контейнери.

Чашки и чинийките ще бъдат за еднократна и многократна употреба. Ако клиентът избере чашка за многократна – плаща депозит. Промяната налага и изграждане на нова сервизна инфраструктура и нови контейнери. В едни ще се слагат чашките и чинийките за еднократна употреба, а в други – за многократна. Освен това, ще трябва да бъде направена и отделно помещение за измиване на приборите за многократна употреба. Плановете са те да се измиват до 60 пъти. 

Показаните иновативни проекти за рационално сортиране на опаковките и връщането им отново за изготвяне на суровини са част от сложна социална схема, която започва от навиците на обществото правилно да сортират през отделните камиони за чувалите до многомилионните инвестиции в площадки и заводи.

Освен за природата, местните правителства го правят да отговорят на изискванията на Европейската комисия по разработения още през 2015 година Пакт за кръговата икономика - е един от основните градивни елементи на Европейския зелен пакт. 

 Кръгова икономика и ползи

Кръговата икономика има за цел да запази стойността на продуктите, материалите и ресурсите възможно най-дълго, като ги върне в продуктовия цикъл в края на тяхната употреба, като същевременно сведе до минимум генерирането на отпадъци. Колкото по-малко продукти изхвърляме, толкова по-малко материали извличаме, толкова по-добре за нашата околна среда.

Кръговата икономика предлага възможност за преоткриване на нашата икономика, като я направи по-устойчива и конкурентоспособна. Това носи ползи за европейските предприятия, отрасли и граждани, като например по-иновативни и ефективни начини за производство и потребление; защита на предприятията срещу недостиг на ресурси и нестабилни цени; възможности за местни работни места и социална интеграция; оптимизиране на управлението на отпадъците, което стимулира рециклирането и намалява депонирането на отпадъци; икономии на енергия, тъй като по-малкото производствени процеси изискват по-малко енергия; ползи за околната среда по отношение на климата и биологичното разнообразие, замърсяването на въздуха, почвите и водите.

сряда, 24 април 2024 г.

ЕС ще насърчава потребителите да ремонтират стоките (видео)

BG/NED

ЕС ще насърчава потребителите да ремонтират стоките след изтекла гаранция. Става въпрос за технически поправими продукти като перални, прахосмукачки и смартфони, които след един ремонт биха служили още няколко години вместо да се изхвърлят директно за отпадък. Това би спестило годишно над 260 млн. тона емисии въглероден диоксид в атмосферата, 30 милиона тона води и до 35 милиона тона по-малко отпадъци в ЕС – някои, от които все още има живот в тях.

Screenshoot: Video Right to repair

Това са само част от препоръките в доклад на Европейската комисия до Европейския парламент по повод въвеждането на нови правила, с които ще се насърчи ремонтът на стоки и ще се съживи пазарът на ремонтни дейности в ЕС.

Инициатива „Право на ремонт“ (Right to repair) получи одобрението по време на последната сесия на този парламент на 23 април. Новите правила бяха приети с гласовете на 584 депутати, трима бяха „против“ и 14 се въздържаха.

След като бъде одобрена директивата, държавите-членки ще имат 2-годишен гратисен период да въведат единна за общността онлайн платформа за намиране на местни сервизи или продавачи на обновени стоки, както и информация за поддръжката на ремонтираната стока.

Right to repair: a new life for consumer goods

На производителите вече ще бъде забранено да инсталират хардуерни и софтуерни програми, които да възпрепятстват ремонтите.

Държавите-членки ще бъдат задължени да осигурят поне една национална платформа, където потребителите могат да намерят подходящи сервизи, отговарящи на техните нужди.

Ще бъде въведен доброволен европейски стандарт за качество на ремонтните услуги. Въпреки че и в момента потребителите имат право да избират между безплатна замяна и ремонт, когато даден продукт стане дефектен съгласно законовата гаранция, предложената директива ще промени правилата и ще насърчи ремонта пред замяната, освен ако разходите не са по-високи от тези за замяна.

Няколко нови мерки са предназначени да засилят правото на потребителя на ремонт извън рамките на закона гаранция. Той ще има право да поиска европейски формуляр за информация за ремонт. В него ще бъдат посочени ключови параметри, които биха могли да повлияят на решението на потребителя, когато обмисля дали да поправи или не дефектни стоки, като цена и прогнозно необходимо време. Документът може да се поиска от производителя, от продавача или от независими сервизи.

С направените промени ЕК, смята се, че ще се спестяват излишни разходи, пропиляно време от страна на потребителите не изхвърлени огромни количества CO2 в атмосферата.  

Становището на ЕК е систематизирано в доклад от 7 страници до Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите в ЕП (IMCO), с назначен докладчик Ренé Репаси (René Repasi), според когото „за потребителите ще бъде по-лесно и по-евтино да се ремонтират, вместо да се купуват нови, скъпи продукти“.

René Repasi. Photo: https://multimedia.europarl.europa.eu/ 

Наред с разработването на новите правила е проведено проучване на „Евробарометър“, което показало, че 77% от европейците се чувствали лично отговорни в действията за ограничаване изменението на климата и биха подкрепили подобна инициатива за намаляване емисиите в атмосферата.

Изхвърлените преждевременно продукти, които са жизнеспособни стоки, според респондентите, значително ще подпомогнат да се намали замърсяването в атмосферата.

В заключение от ЕК заявяват, че инициативата право на "Право на ремонт" допълва няколко други предложения за постигане на устойчиво потребление през целия жизнен цикъл на даден продукт.  

Сред тях е регламентът срещу измамните маркетингови трикове, за които писах в портала -news. С въвеждането на нов етикет, на които ясно се вижда реалният живот на закупения продукт, - дали той наистина е екологичен и има отношение към опазването на околната среда.

Recht op reparatie: reparaties simpeler en aantrekkelijker voor consumenten

Volgens de nieuwe regels moeten fabrikanten tijdig kostenefficiënte reparatiediensten aanbieden en consumenten informeren over hun recht op reparatie. Als goederen tijdens de wettelijke garantieperiode moeten worden gerepareerd, wordt de garantie met één jaar verlengd. Voor consumenten is dit een extra stimulans om te kiezen voor reparatie in plaats van vervanging.

Is de wettelijke garantie van een alledaags huishoudelijk product verstreken, dan is de fabrikant nog steeds verplicht om het te repareren. Dit geldt voor huishoudelijke producten die volgens de EU-wetgeving technisch te repareren zijn, zoals wasmachines, stofzuigers en zelfs smartphones. De lijst met productcategorieën kan in de loop van de tijd nog worden uitgebreid. Consumenten die een apparaat laten repareren, kunnen zolang ook een ander apparaat lenen. Als blijkt dat het apparaat niet meer kan worden gerepareerd, dan kan de consument kiezen voor een opgeknapt exemplaar.

Om reparaties beter betaalbaar te maken, moet elk EU-land ten minste één maatregel uitvoeren om reparatie te stimuleren. Ze kunnen bijvoorbeeld reparatievouchers uitdelen, specifieke fondsen opzetten, informatiecampagnes voeren, relevante cursussen aanbieden of door de gemeenschap geleide reparatieruimten ondersteunen.

Volgens de Europese Commissie produceert de voortijdige verwijdering van consumptiegoederen 261 miljoen ton CO2-equivalente emissies, verbruikt dit 30 miljoen ton hulpbronnen en genereert elk jaar 35 miljoen ton afval in de EU. Consumenten verliezen ook jaarlijks ongeveer 12 miljard euro door goederen te vervangen in plaats van ze te repareren. Bovendien zullen de nieuwe regels naar verwachting 4,8 miljard euro aan groei en investeringen binnen de EU opleveren.

неделя, 21 април 2024 г.

ЕС увеличава с 50% доставките на газ през 2025 г.

BG/ENG

Доставките на природен газ за Европейския съюз ще се увеличат с 50% от 2025 година. Допълнителните количества ще дойдат от нови газови проекти и инфраструктура, които са в процес довършване.

Урсула Фон дер Лайен. Снимка: ЕК

Допълнителният газ за общността дава основание на председателя на Европейската комисия Урсула Фон дер Лайен да гледа спокойно по отношение на газовата осигуреност. 

„Така че ние се движим от свят на недостиг на газ към обратното, към свят, в който скоро можем да видим изобилие на пазара. И като се има предвид новото значение на втечнения природен газ в нашия енергиен микс в Европейския съюз, това ще доведе до значително по-ниски цени на газа. И в същото време това ще ни даде времето, от което се нуждаем, за да изградим новата икономика на чистата енергия“, заявява председателят на ЕК.

ЕС ще има единна система за закупуване на газ

За Фон дер Лайен тези нови, допълнителни количества синьо гориво ще са жизненоважни за енергоемките отрасли като стомана, стъкло, цимент, химикали или торове, които бяха силно засегнати първо от корона кризата, а впоследствие от руско-украинския военен конфликт. За щастие, впоследствие понижените цени на горивата, тези отрасли отново са достигнали предвоенните нива, но все още се чувстват уязвими.

Няма опасност за недостиг на газ в ЕС, става ясно и от позиция на ресорния енергиен министър Кадри Симсон, който заявява, че газохранилищата са близо 60% пълни след края на зимния отоплителен сезон.

Сдружения искат от новата ЕК план за достъпна електрификация на промишлеността

Освен това, европейските газопреносни оператори са се подсигурили с допълнителни 2 млрд. кубически метра газ в украински газохранилища. Тези мерки давали възможност на ЕС да покрие целта си от задължителна 90% запълняемост на газогранилищата до 1 ноември 2024 година – нещо, което очевидно е постигнато много по-рано.

И Фон дер Лайен, и еврокомисарят Симон не еднократно са отчитали и ключовата роля на „зелената енергия“ като възможност за намаляване потреблението на газ в ЕС. Увеличеният брой вятърни и слънчеви инсталации и позволил да се намали с 24 млрд. куб м газ от Русия за периода 2022-2023. Емисиите в енергийния сектор са намалели с 24% за същия период.

Енергетика, селско стопанство и отпадъци на ЕС с най-големи емисии на метан в атмосферата

НОРВЕЖКА СИГУРНОСТ

Един от сигурните доставчици на газ за Стария континент е Норвегия. Северната страна се превърна в спасителен пояс в критичните месеци след инвазията на Русия в Украйна и прекратените доставки на „Газпром“. Неслучайно и лично Урсула Фон дер Лайнен отиде на място и се срещна с норвежкия премиер Йонас Гар Стьоре и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг на платформа близо до Берген. От срещата тя си тръгна удовлетворена, че норвежците са готови да осигуряват стабилност на европейския пазар следващите 4-5 години.

Picture: Twitter Account @vonderleyen 

Платформата Troll A се управлява от норвежката държавна международна енергийна компания Equinor. Газът се доставя по тръбопровод до преработвателно предприятие на западното крайбрежие на Норвегия, преди да бъде прехвърлен отново в Европейския съюз.

След ключовата визита стана ясно, че правителството е одобрило още 19 петролни и газови проекта. Планираните инвестиции за нови и продължаване на съществуващи са в размер на 17 млрд. евро. Сред тях е проектът Yggdrasil с планирани дейности в 55 нови кладенеца. Смята за един от най-големите проекти край бреговете на Норвегия през последните години и сигурен доставчик на газ за ЕС през следващите години.

LNG ИНВАЗИЯ

Войната в Украйна отключи възможността за бързото навлизане на втечнения природен газ (LNG) на европейския пазар. Отлична бизнес ниша се отвори за американското и катарското гориво.

По информация на Института за енергийна икономика и финансов анализ ударното строителство на терминали в различни части на Европа ще продължи до 2026 година. Неговите експерти същевременно предупреждават, че доставките за ЕС са повече от потреблението и може да се стигне до свръхзакупуване.

В изследването още се предупреждава, че Европа може да изпадне в нова зависимост поради високия внос на втечнен природен газ от САЩ.  " Европа трябва да се поучи от миналите си грешки и да избегне прекалената зависимост от САЩ, която е доставила почти половината от вноса на втечнен природен газ през миналата година", смятат от IEEFA.

Газовите потоци в Европа. Снимка; VRT, архив

СМЯНА НА ПОТОЦИТЕ

Военният конфликт освен новите пазари, прекрои и движението на газовите доставки. Преди войната основният поток се движеше от Русия, в момента обаче основен център на газовите потоци се превърна белгийското пристанище Зеебрюге. Чрез мрежата на белгийския оператор Fluxys минават по 15 милиарда кубически метра природен газ всяка година. Освен за Германия има транзит за Франция, Испания и Италия. Газ влиза и от Нидерландия. Танкери с LNG пристигат от САЩ, Египет, Норвегия. Постъпва и британски газ по тръбопроводи.

КАТАРСКИ АМБИЦИИ

Далечен Катар също е ключов играч за Европа. Държавата от Персийския залив  ще добива по 142 млн. тона втечнен природен газ годишно, след като официално обяви, че през 2024 година ще увеличи производството.

Очакванията са, че търсенията в Европа ще продължат и през следващите години. Затова, държавата от Персийския залив увеличава добива на LNG с 85% до 2030 година. Така ще си гарантира лидерството на световния пазар.  

Енергийният регулатор на ЕС – ACER също предоставя информация за най-новите развитие по отношение на търговията и договорите за втечнен природен газ. Очаква се до 2030 г. да бъдат добавени над 200 милиона тона, което се равнява на приблизително 50% от текущия годишен търгуван LNG.

Глобалният пейзаж на търговията с LNG се промени след руското нахлуване в Украйна. Европа се превърна в най-големия пазар за внос на LNG в световен мащаб, изпреварвайки Китай и Япония. Междувременно Съединените щати надминаха Катар и Австралия и станаха най-големият износител на LNG, се посочва в доклада, цитиран от портала 3е-News.

ЕС е най-големият пазар за внос на LNG със 134 милиарда кубически метра внос на LNG през 2023 г., а САЩ най-големият износител (119 милиарда кубични метра през 2023 г.).

През 2023 г. Европа е внесла 18 млрд. куб. м руски LNG, предимно от дългосрочни договори, подписани преди 2022 г. Най-малко 1 млрд. куб. м, но вероятно повече, са реекспортирани за азиатските пазари чрез претоварване на LNG.

ПИКОВИ НИВА

Търсенето на втечнен природен газ в ЕС вероятно ще достигне своя връх през 2024 г. Това се дължи на намаляването на структурното търсене на газ в резултат на амбициозните цели на ЕС за декарбонизация.

19 глобални проекта за втечняване в процес на изграждане трябва да увеличат производството на LNG с около 200 милиона тона до 2030 г., което се равнява на половината от текущата годишна търговия.

Около 75% от капацитета за внос на LNG, добавен в ЕС от 2022 г. насам, са плаващи терминали за съхранение и регазификация (FSRU). Това позволява потенциално повторно предназначение или преместване на тази плаваща инфраструктура, ако използването им значително намалее, се посочва още в доклада на ACER.

Речта на Урсула Фон дер Лайен от 18 април за четирите приоритета пред ЕК, сред които газовия пазар, може да чуете тук .

Opening remarks by President von der Leyen, 18/4/2024: Energy costs continue to affect our European competitiveness. Energy-intensive industries such as steel, glass, cement, chemicals or fertilisers are particularly affected. We have reached again the pre-war level of the energy costs, but it is still structurally too high. And data show now that a large wave of new LNG export projects is coming to the market from next year on. This is good news. These projects are going to increase the global supply of LNG by 50%. 

So, we are moving from a world of shortfalls of gas to the opposite, to a world where we could see soon an abundance of gas on the market. And giving the new importance of LNG in our energy mix in the European Union, this will bring significantly lower gas prices. And at the same time, this will give us the time we need to build up the new clean energy economy, and this clean energy economy will be largely home-grown. And as we know, renewable energies come at a much lower price. So structurally, we can really make a change that is necessary