Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 30 март 2022 г.

Идеята с много GP-та е в помощ на пациента

снимка: huisartsenpraktijkwarga.praktijkinfo.nl
България за пореден път започва наченки за реформа в здравеопазването.  Поредното правителство, което се опитва да доближи стандартите в медицинското обслужване до тези в Западна Европа. На прицел сега е общопрактикуващият лекар или т.нар. Джи Пи.

Още нероден Петко и вече се чува вой и критики как това ще рефлектира върху обикновения пациент. И при нужда той ще се наложи да търси специалисти по обща медицина в спешните отделения. Целта на тази промяна е да се облекчи системата. За няма и седмица, откакто е пусната тази идея, голяма част от общопрактикуващите лекари се обявиха категорично против предвижданата промяна.

Нека погледнем как функционира системата в една Белгия например. Да започнем от там, че за разлика от България пациент не може да отиде директно в спешен център преди да насочен от личния си лекар. На него се звъни директно, той преценява дали лечението ще продължи в домашна среда или ще се наложи пренасочване за болница. След съответното направление пациентът може да отиде в болнично заведение.

В случай че болният отиде директно в Бърза помощ ще се наложи да плати колосални такси за медицинското обслужване. Правя една скоба, че здравната система на кралството изисква всеки белгиец да плаща задължителна здравна застраховка към една от Касите. Препоръчително е да плаща и още една незадължителна застраховка, в случай на болничен престой. И ако отидете директно в болнично заведение без лекарско насочване натрупаните средства по двете застраховки може и да не ви стигнат да покриете разноските по престоя в болницата. Задължителното пренасочване единствено от личния лекар се прави с цел облекчаване на болничната система от неспешни случаи.

Що се отнася до другата лансирана идея, че пациентът ще загуби, ако му се налага да посещава няколко специалисти по обща медицина, а не само своя личен лекар. Тази практика също е много популярна в Белгия и по никакъв начин не затруднява пациентите. В страната функционират т.нар. „Лекарски къщи“ (Huisarts), т.е. един пациент при нужда може да бъде поет от повече лекари. Това обаче не отменя задължението за избор на личен лекар. Как функционира тази система.

Пациентът отваря сайта на къщата и вижда списък от десетина лекари. На страницата всеки от тях подробно е разписал за седмицата дали е в кабинета, приема консултации само по телефон или отсъства. Пациентът преценява, че в този ден и час му е удобно да посети някои от лекарите. 

На място медикът отваря подробно медицинското досие на пациента, вижда каква е историята на заболяването, направени прегледи и препоръки на медици в миналото, дали е посещавал болница, какви медикаменти са изписани от неговите колеги. Всичко това спестява време и усилия пациентът да обяснява на дълго и на широко какво е боледувал, а лекарят бързо се ориентира в диагнозата.

Медицинското досие подробно описва още и записки на личния общопрактикуващ лекар. В случай на нужда лекарят от „къщата“ може да се консултира със своя колега или пък да звънне в болницата за повече информация по направени изследвания.

И още нещо по отношение на потребителските такси. Пациентът е длъжен да поеме 25% от общата сума на потребителската такса. Останалите 75% се поемат от Касата. Така че, ако ви се наложи да платите 11 евро потребителска такса при посещение в Hiusarts вие плащате сумата, лекарят ви дава квитанция, която със специални стикерчета изпращате до здравната каса надплатената сума от 8.25 евро ви се възстановява. 

От близо месец обаче системата още повече е опростена, за да не се налага плащания и връщане на суми. Пациентът при лекар плаща 25% от нужната потребителска такса, а Касата плаща директно на лекаря останалата сума. Така че идеята за няколко лекари да поемат един пациент не е никак лоша, но първо е необходимо изграждане на цялостно електронно досие, каквото към момента не виждам да се прави в България.

неделя, 20 март 2022 г.

Разходка пеша по мост на увеселителен влак


По света има много известни увеселителни влакчета. В Дуисбург обаче можете да се разходите пеша по конструкцията. Скулптурата Tiger & Turtle -Magic Mointain е висока 20 метра и по извивките е опасана с 880 LED светлини. Идеята е на художниците Хайке Мутер и Улрих Гент, които я реализират през 2011 година.  
Скулптурата Tiger & Turtle 



От тогава десетки фотографи любители на екстремни изживявания се събират привечер на хълма, за да изпратят последните слънчеви лъчи зад близката индустриална зона на германския град. 

В очакване на залеза

Индустриален Дуисбург

Местният ТЕЦ в слънчев залез

Няма почивка за индустрията в Германия

През известен период всеки може да се срещне и да чуе историите на двамата художници. Има специално създаден сайт, където се обявяват датите. В останалото време мостът е отворен денонощно и е безплатен.





Дори и без да знаете къде се намира, няма как да не го забележите, защото се вижда от километри.





Скулптурата е построена е на мястото на стара купчина шлака, а около нея се виждат комините на работещите десетки заводи, складови площи, пречиствателна станция и недокоснати гори.

понеделник, 14 март 2022 г.

Пещера край Лиеж предлага разходка с подземна лодка

Близо до белгийския град Лиеж се намира пещера (Les grottes de Remouchamps), която за местните е Чудо на чудесата. Тя е съставена от две галерии, които могат да бъдат разгледани пеша и с лодка.

Разходка с лодка по дъното

Пещерата е образувана във варовик преди повече от милион години, а в основата и до днес си проправя път подземната река Рубикон. С течение на времето тя е оформила първо горната галерия на пещерата, която се посещава пеша от туристите, а след това се врязва рязко под земята, за да формира втората галерия. 100 годишна стълба е основната връзка между двете галерии


 Там започва магическото пътешествие за туристите, дълго над 700 метра, което продължава с лодка. 
100-годишна стълба


Стълбата -основна връзка

Цитаделата- най-високата точка, 40 м


От дъното до върха - 60 м




Местните гидове заявяват, че посетителят може да се наслади на най-дългото пътуване с подземна лодка не само в Белгия, но и в света

Разходката с екскурзовод е на няколко езика – английски, френски, нидерландски и немски. Продължават малко над час. Температурата в пещерата варира между 8 и 10 градуса. В някои участъци е толкова тясно, че няма място между лодката и стената. Затова, може да видите как лодкарят чевръсто прави челна стойка в лодката и започва да управлява с краката си.

Пещерата и нейните камери е открита през 1828 година. Отворена е за посещение през 1912. Някога посетителите са изминавали разстоянието с факли, преди да бъде инсталирано първото постоянно осветления през 1924 година. Днес то е заменено в LED, което се включва само при движението на посетители. В най-високата част на пещерата има бутон, който след натискане се осветява цялото пространство. По време на Втората световна война пещерата е служила  като бомбоубежище. Най-високата част на пещерата е с височина 40 метра.

През лятото на 2021 година туристическият обект беше силно засегнат от наводненията във Валония. И в момента може да се видят огромни наноси кал и тиня, които свидетелстват за огромното природно бедствие. В продължение на 2 седмици пещерата е била затворена, за да се оттече натрупалата се вода, на някои места с височина 3 метра. Всяко стъпало и пътека е щателно проверена и ремонтирана. За щастие бедствието не е повредило 100-годишната стълба.

сряда, 9 март 2022 г.

Какво печелим от електронното ID

 

За пореден път българските власти заговориха дигитализация на личните документи. Тази тема я подхващаха няколко правителства, но стигнаха доникъде. Сегашният кабинет изглежда, че може да направи нещо в тази насока. Сроковете са оптимистични, желанието – похвално. Сега остава да видим резултатите. Подобно приложение, за което говори министърът на електронното управление Божидар Божанов, успешно функционира в Белгия. То се нарича Itsme.

Апликацията се инсталира в телефона и е свързана с всички административни услуги, служи за идентификация пред полицията на улицата или пред служителите в общината. Нещо повече – в кралството за гражданите на ЕС не е задължително изваждане на карта за постоянен адрес. Приложението изпълнява същата функция.

Как функционира?

Стартирането на приложението става с пръстов отпечатък или пък с персонален пин код. В него се съдържа трите имена на лицето, имейл и телефон за контакт, адресна регистрация, националност, дата и място на раждане, пол, номер на картата в скучай че има издадена, национален осигурителен номер.

Друга полезна информация е кои са партньорите, с които може да се свърже потребителят. Това означава, че пред изброените институции се идентифицира с приложението. Например, ако искате да проверите за наличните работни места в местното бюро по труда, отивате на сайта и се логвате с Itsme.

След това ви пита за мобилен номер, който сте дали при инсталирането. Единственото, което ви остава е през приложението да потвърдите влизането в сайта и по този начин се отваря акаунта ви.

Други административни сайтове пък са заложили на принципа за логване след изпращане на определен символ на телефона. След като влезнете например в сайта на здравния фонд и кликнете върху иконката на приложението (виж предната снимка) , пред вас се появява символ, който трябва да въведете в телефона си. Например приложението ви казва, че трябва да посочите като маркер за логване триъгълник от три възможни опции. По този начин вие, чрез телефона си казвате, че сте действителният потребител на тази услуги и сайтът автоматично се отваря. Има и сайтове, които изискват комбинация от Itsme и пръстов отпечатък. Както се вижда информацията е двойно и тройно защитена.

Къде може да се ползва електронното ID?

Основните институции са полиция, кметство, банки, застрахователни фондове, болници, телекомуникационни оператори, университети, за плащане на битови и комунални сметки,  сметки, за наемане на колела или автомобили, пред лизингови компании.

И като допълнение….

При промяна на някои от личните данни можете дори сами от компютъра да ги актуализирате без да ходите до гишето в общината. Белгийските власи са разработили четец, в който да поставите личната си карта за постоянен адрес (подобна на нашата лична карта). В нея има чип и можете спокойно да промените например адреса или телефонния си номер.

неделя, 6 март 2022 г.

Orchideeën Hoeve за кратка разходка сред орхидеи и пеперуди

Да се разходиш в истинска амазонска гора с папагали и малки маймуни. Това е възможно без да се налага да ходите до някоя от южноамериканските страни. В малкото нидерландско градче Giethoorn (Хийтоорн) семейство е направило мини модел на екваториалната флора и фауна - паркът Orchideeën Hoeve

На площ от 25000 квадратни метра се намира огромна експозиция от орхидеи, а сред тях пърхат малки и големи пъстроцветни пеперуди.

Има си и мангрова гора, под която на камъни се препичат костенурки. Любителите на рибите могат да награнят огромни сомове, златни рибки или пък такива, които познаваме от домашните аквариуми- хелери, гупи, скаларии, бети.

Домакините – братя Маарсен са се сетили, че дори може да се вречете във вечна любов на половинката в сватбен кът сред писъка на папагали и пърхащите пеперуди. А атрактивни „гости“ ще бъдат няколко двойки сурикати, дузина алпаки, лебеди и колония от розово фламинго.

И още Театър на джунглата, модерен магазин за орхидеи, уютен оранжерен ресторант и разсадник за орхидеи са сред останалите обособени кътчета, които си струва да надникнете. Обиколката цялото приключение отнема най-малко час и половина.








Orchideeën Hoeve е семеен бизнес, управляван от двама братя, Томас и Йероен Маарсен - четвъртото поколение от семейство градинари Маарсен. В продължение на няколко последователни години той е коронясан от Кралския холандски туристически клуб (Algemene Nederlandse Wielrijdersbond, ANWB) като „най-забавната екскурзия във Флеволанд“.




През 1915 г. дядо Маарсен решава да започне сам приключението. Купува площ в Алсмеер, върху която отглежда карамфили, хризантеми и люляк, заедно със сина си. През 1930 г. първата оранжерия е построена от приятел, който е дърводелец. Тази оранжерия става основата за Orchideeën Hoeve.

Малкият градинарски бизнес оцелява през Втората световна война до днес, за да доставя наслада на над 250 000 посетители годишно.