Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

понеделник, 27 юни 2022 г.

Специален закон пази наемателите на жилища в Белгия

Наемането на жилище си е сериозен стрес, както и да го погледнем. Понякога този процес може да отнеме и месеци без резултат. Наскоро ми се наложи и аз да се сблъскам с този казус и установих, че белгийците са разписали специален Закон за наемите. Описани са всички детайли, които касаят както собственика така и наемателят. Самият процес по наемането също изключително детайлно разписан и няма много опции за наемодателя да лавира или да чете закона както дяволът - Евангелието.

Наемането на жилище е приключение, което всички тръгнали по този, път трябва да се въоръжат с търпение и готовност да подават всякаква документация.

Избирането на къща например става след специална покана в конкретен ден и час. Желаещият задължително в писмена форма или ако е през агенция заявява, че ще резервира предложения час. На терен кандидатите имат точно определено време да разгледат и да зададат своите въпроси. Ако обектът представлява интерес, те трябва в най-кратки срокове да изпратят формуляр както и фишове за удостоверение, че разполагат със сигурен доход. Ако не искат друг да им отмъкне ценния пай. И…следва дългото чакане. След като собствениците на имота събират всички предложения, излизат с решение на кой ще дадат къщата или апартамента.

Ако сте щастливците ви се дава дата и час за подписване на договор. Преди да се стигне до полагането на парафите обаче, договорът се изпраща за преглед и внимателно изчитане. Ако нещо не е ясно – да се промени или обсъди преди финалния вариант.

СРОКОВЕ

По отношение на договорите – биват за 1, 3 или 9 години. Всеки наемател може да сключи 2 пъти по едногодишен договор за имота, а след това трябва да е дългогодишен. Заради ковид кризата обаче много наемодатели в кралството са склонни да сключват и само едногодишни контракти. Самият контракт много често може да има и обема на управленска програма, в които виждате членове, алинеи права задължения и наказания. Към него се прилагат отделен протокол, в който е описано цялото имущество, състояние, стаи. С този протокол наемателят получава ключовете, с него се издава при напускане в един бъдещ период.

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

С отдаването на имота собственикът автоматично губи правото си да влиза без изричното разрешение на наемателя. Ако хипотетично дръзне, може да го грози дори изправяне пред съд за нахлуване в чужда собственост – нищо, че става дума за неговото собствено жилище. В момента то просто не е.

Наемателят е задължен да предаде имуществото във вида, в който го е получил. По време на владеенето на терена, той няма право да боядисва или ремонтира без съгласието на собственика. При форсмажорни обстоятелства като наводнение или земетресение щетите се поемат от собственика на терена.

СОБСТВЕНИКЪТ е задължен в едноседмичен срок да обяви новия договор с наемателя. В противен случай – наемателят може да си тръгне по всяко време без да плаща неустойка.

НАЕМАТЕЛЯТ пък е задължен в едноседмичен срок да се регистрира на новия адрес в противен случай на собственика се начислява глоба или т.нар туристически данък, който може да стигне и до 800 евро. При напускане наемателят е длъжен да представи предизвестие в 3-месечен срок иначе губи предплатения тримесечен депозит.

След като е подал заявлението в общината за новото жилище, в рамките на 2 седмици очаквайте полицейска проверка без упоменат ден и час. Това се прави за сверяване на данните и като доказателство, че на адреса не живеят 15 души, а да се водят двама – нещо, което е тъй характерно за българските ширини.

Интересна подробност е, че всички възможни данъци – като такса смет и застраховка идват на името на наемателя и се поемат от него, а не от собственика на жилището. Няма и как да е иначе, след като собственикът вече е декларирал с договора, че не живее на този адрес.

понеделник, 13 юни 2022 г.

Акведуктът в Сеговия - едно от бижутата на ЮНЕСКО

Акведуктът в испанския град Сеговия е съоръжение, което се предполага, че построено през първи век от н.е. и осигурява вода на населението почти до средата на 19 век. Точната дата и до днес спорна за науката, тъй като липсва четливи надписи. Някога е имало бронзови букви, от които са останали отделни фрагментирани котви.

В края на 20 век унгарският историк Геза Алфьолди успява да разчете част от плака, която дава малко повече светлина за „раждането“ на световноизвестния обект. Ученият изучава котвите, които държали липсващите букви. Стига до извода, че поръчител е император Домитиан и най-вероятно е завършен през 98 година сл.н.е.  

В други археологически изследвания обаче се смята, че обектът е пуснат в експлоатация малко по-късно - между 112 и 117 г. сл. Хр. по време на управлението на императорите Нерва и Траян.


Замисълът на аквeдукта е да пренася водя по 16 километров участък от река Фира до самия град. Изграден от 24 000 блока без използването на хоросан. Дължината му е 728 метра, има 165 арки с височина над 9 метра. 





В рамките на оградения град е имало отделителна система с канали, които могат да се видят и днес в подножието на стария град, непосредствено на основния булевард на днешния Сеговия.


Едно от най-добре запазените инженерни постижения, дело на римските инженери. Обектът повече от три десетилетия е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.













неделя, 5 юни 2022 г.

Разходка по платформа в короните на дърветата

 

Да се разходиш по платформа в короните на дърветата или пък просто да погледнеш от високо гората. 

Това изживяване може да ви се случи само, ако посетите туристическата забележителност Treetop Walk Saarschleife в германското градче Merzig-Wadern (провинция Саарланд).

Дървена платформа посреща туристите още от самия вход на парка. Нейната дължина е малко на километър.  С почти незабележимите завои на конструкцията, неусетно разбирате, че се намирате на 23 метра височина в короната на букове, дъбове и елхи.



Ако пък за миг искате просто да поспрете, да чуете песента на птиците – помислено и за това – платформи с широчина 3 на 3 метра ви осигуряват идеалната панорама за селфи, глътка чай или кафе, или пък просто порция свеж въздух. В края на приключението ви очаква 42-метрова дървена наблюдателна кула.


Стопаните на парка прецизно са помислили и за майките с колички и за хората в неравностойно положение, тъй като наклонът на рампата никога не надвишава 6%. Самата наблюдателна кула на върха е 70 кв. м и има място за всички.



Цената на билета за възрастни е 11.50 евро, а за деца под 6 години – безплатен

Провинция Саарланд (на немски: Saarland) е най-малката от шестнадесетте федерални провинции на Германия. Тя граничи с Франция на юг и запад с Люксембург. Заема площ от едва 2570 кв. Именувана е на река Саар, която е приток на река Мозел и преминава през провинцията от юг в посока северозапад.