Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 15 ноември 2024 г.

Румъния ще закрие въглищните мини до 2032 г.

Румъния е предприела мерки за закривани на четири въглищни мини Лонея, Лупени, Ливезени и Вулкан, става ясно от съобщение на ЕК, която одобрила държавна помощ в размер на  790 милиона евро (приблизително 3,9 милиарда леи).

Pitures: thebeautyofsteel.com

Средствата ще отидат за покриване на извънредни разходи, произтичащи от затварянето на неконкурентоспособните мини в долината Жиу.

Мярката ще помогне на Румъния постепенно да премахне въглищата до 2032 г. в съответствие с обвързващия си ангажимент по националния си план за възстановяване и устойчивост и териториалния план за справедлив преход.

Бенефициент ще бъде Societatea Complexul Energetic Valea Jiului S.A., която управлява четирите мини и електроцентралата Paroseni

Една част от средствата ще отидат  за социални разходина миньорите и друг административен персонал, които са загубили или ще загубят работните си места поради затварянето на мините

С друга част ще бъдат извършени разходи за обезопасяване на терените и за възстановителните работи и рекултивация на земята.

Румънските власти се ангажирали пред Брюксел, че ще възложат на независим консултант, който да следи дали добивът на въглища е строго ограничен до необходимото за обществената безопасност, например за да се избегне самозапалване, и да предоставя годишно докладване за тази цел.

Закриването на неконкурентоспособни мини е в съответствие с важните цели и задачи на ЕС, определени в Европейския зелен пакт, както и с други неотдавнашни регулаторни промени в областта на енергетиката и околната среда.

Със съобщението за Европейския зелен пакт през 2019 г. Комисията си постави цел за нулеви нетни емисии на парникови газове през 2050 г., която е залегнала в Европейския законодателен акт за климата. В сила от юли 2021 г. законът въвежда и междинната цел за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55 % до 2030 г.