Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

понеделник, 11 ноември 2024 г.

В света се води битка за внимание и COP e междинна спирка

От 11 до 22 ноември Азербайджан е приковал погледа на световната общественост с климатичната конференция COP 29. Очакванията са на масите на преговорите да бъдат преразпределени и договорени стотици милиарди евро в подкрепа на прехода и за адаптиране на страните към климатичното изменение.

Picture: germanwatch.org

С какво е по-различен този COP? С отсъствието на ключови политически лидери, от които до голяма степен зависят политиките по изпълнението на целите. Първо председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че ще пропусне форума с мотив, че е ангажирана с окомплектоването на състава на новите еврокомисари. Последваха отказите на президента на САЩ Джо Байдън и на неговия колега Си Дзинпин. В последния момент отказ дойде и от Нидерландия. Премиерът Дик Схоф използва за претекст разразили се антисемитиски бунтове след футболна среща в Амстердам. Аргументът на нидерландеца е, че се предвиждат срещи в Министерски съвет, за да се търси решение как да се тушира ескалиращата обстановка в страната на лалетата.

Дали е претекст или е сигнал за нещо по-дълбоко? Според климатологa и съпредседател на панела на ООН за климата IPCC Барт ван ден Хърк, настоящият COP може да се възприема като междинна среща на лидерите преди същинската в Бразилия през следващата година, на която ще бъдат изцяло договорени политиките. 

„Отсъствието на толкова видни политически лидери е сигнал за това колко сериозно тези страни приемат политиките по климата. COP29 е прелюдия към по-решителна среща догодина, на която ще бъдат сключени много повече количествени споразумения. Приемете го така: света се води битка за внимание и COP е междинна спирка", смята панелистът в интервю за нидерландска медия.

За Барт ван ден Хърк международни форуми като този имат нужда от правителствените лидери за политическа подкрепа, но не и за техническите преговори. На тези срещи трябва да се срещнат мненията на политиците и на експертите, да се прецени какво се променило от 2009 година насам и колко средства ще са нужни за финансиране на климата особено за по-бедните страни. Факт е, че балансът в света е променен и границата между развитите и развиващите се страни вече не е толкова голяма. Все по-усилено се чува, че Китай и страните производителки на петрол, например трябва да дават по-голям дял посочва климатологът.

Въпреки отсъствието на фон дер Лайен, климатичните специалисти искат да чуят гласа на ЕС. Все пак на място ще има представител на Брюксел в лицето на ресорния комисар Вокпе Хукстра, който след тежкия изпит пред Европарламента ще се наложи да убеждава в политиките и делегатите на COP.

Какво е ясно до момента? ЕС подкрепя сключването на нови споразумения, но държавите членки също така смятат, че повече държави трябва да допринесат за подпомагане на по-бедните страни да станат зелени и да се адаптират към променящия се климат. В момента само 23 държави са задължени да допринасят за климатичния отпечатък и това решение от 1992 г. трябва да бъде ревизирано.

Международната организация CAN е положително настроена към европейския призив към всички страни да направят енергийните си системи по-устойчиви с конкретни планове, но в същото време смята, че това е като „празна черупка без съдържание“ без по-големия принос на страни като Китай, Саудитска Арабия, Южна Корея и Сингапур. 

В момента се чуват гласове от развиващите се страни за колосални суми от порядъка трилион долара. Западните страни не са убедени, че трябва да се дава толкова много. Дипломати, с които е разговаряло нидерландското BNR radio, са заявили, че на първо време развиващите се страни трябва да бъдат по-амбициозни за намаляване на емисиите си. Сетне да актуализират плановете най-късно до началото на следващата година.

Очаква се конференцията да привлече между 40 000 и 50 000 делегати, включително представители от около 200 нации, неправителствени организации, активисти и корпоративни лидери. България ще има солидно присъствие на форума, като там за първи път дебют ще направи и регионалната конференция Green Transition Forum. Тя вече се утвърди през годините като ключова платформа за споделяне на опит и стратегии за справяне със зеления преход, както на европейско, така и на световно ниво.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: На старта на COP 29: Защо е важно Green Transition да бъде в Баку на глобалната климатична среща?

COP29 представлява историческа възможност за повишаване на глобалната климатична амбиция. Силен финансов резултат в Баку ще помогне да се гарантира, че всички нации - включително най-бедните и най-уязвимите - разполагат с ресурсите, от които се нуждаят, за да преследват нисковъглеродно развитие, да подкрепят общностите и работниците и да се предпазват от ескалиращи климатични заплахи. 

За да успее, този резултат трябва да бъде съчетан с ясни подкрепящи сигнали от други международни арени и институции, включително Г-20 и многостранните банки за развитие. Публичните, частните, вътрешните и международните финанси трябва да могат да работят заедно като система, за да позволят трансформационната промяна.

Българската следа

България ще бъде представена от министъра на енергетиката Владимир Малинов, който ще участва в диалог за  увеличаване на инвестициите във ВЕИ източници. 

Ще се проведе разговор във връзка със Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия между правителствата на Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария.

В рамките на събитието ще бъде представен необвързващ документ (Non-Paper) с политическа насоченост за насърчаване на регионалните партньорства и инициативи в областта на енергията от ВЕИ и новите енергийни технологии. 

Владимир Малинов ще участва и в събитие на високо равнище, организирано от гръцката страна, във връзка с инициативата за Вертикален коридор.