Руската държавна газова компания "Газпром" ще спре доставките на газ за Австрия утре сутринта, съобщиха обществените телевизии в Белгия и Нидерландия като се позовават на изявления от руския монополист и от австрийската газова компания OMV. В кратко изявление от правителството се казва, че страната е добре подготвена за ситуацията и австрийците няма да останат на студа тази зима.
OMV и Газпром бяха в конфликт от известно време поради липса на доставки на газ. След това австрийската газова компания предяви иск в Международната търговска камара. Съдът се произнесе в полза на OMV и присъди на газовата компания сума от 230 милиона евро, припомня телевизия Нос.
Според австрийския канцлер Нехамер замразяването на доставките не е проблем за Австрия и гражданите не трябва да се страхуват от недостиг на газ. "Никой няма да замръзне. Австрия има достатъчно резерви и спирането на доставките не трябва да води до повишаване на цените", апелира той.
Западните телевиизии припомнят, че дълго време австрииците бяха силно зависими от руския газ. И ако за ЕС количествата са минимални, то за страни като Австрия и Словакия варира в рамките на 80%.
Неофициално се твърди, че австрийската газова компания се е подготвяла за този сценарии от няколко години. Вътрешният пазар все повече ще разчита на газ от Норвегия.
Заради спора между Австрия и Русия цената на газа се повишила, като днес за кратко е ударил най-големия пик за тази година - от 47 евро за мегаватчас. За сравнение края на август 2022 г. рекордната цена на газа беше над от 346 евро за мегаватчас.
"Австрийското
правителство се опитва да запази хладнокръвие и подчертава, че страната е
подготвена за този сценарий. Хранилището за газ за зимата е
добре запълнено, въпреки че този запас трябва да се използва и за някои съседни
държави. Енергийните компании също са инструктирани да намалят зависимостта си
от руския газ и да търсят други енергийни източници.
Факт е обаче, че Австрия остава зависима от руския газ дълго след нахлуването в Украйна. До днес почти целият газ идва от Русия, отчасти защото като страна без собствен достъп до морето, изпитва трудности при намирането на алтернативни доставчици. Тази зависимост се простира отвъд газа: много австрийски компании и банки също имат тесни връзки с Русия, коментира кореспондентът на нидерландската медия в страната
Руският газ е "главоболие" отиващо си правителство. Австрия беше обвързана с Газпром до 2040 г. поради спорно удължаване на договора през 2018 г. Част от този договор беше, че OMW ще плаща така или иначе, дори и вече да не се нуждае от газ. Все още не е ясно дали този договор и свързаното с него задължение за плащане ще бъдат прекратени.
От министерството на енергетиката виждат развоя на събитията в положителна посока - че с прекратяването на доставките на газ времето на руското изнудване ще приключи, защото Австрия вече не може да бъде изнудвана.
Oще по темата: Австрия, подобно на България, ще разваля договор с "Газпром"
За този развой на събитията и, че ЕС е готов да живее без руски газ, коментира още преди месеци енергийният комисар Кадри Симсон пред 3e News по време на конференция в белгийската столица. Впоследствие тя отново потвърди тези свои уверения и по време на отчетнния си брифинг за постигнатите резултати в сектор Енергетика през този мандат.
„Особено се гордея, че с този мандат на практика завърши синхронизирането на енергийните пазари на балтийските държави с континенталната електроенергийна мрежа. И направихме големи стъпки напред с нашите проекти от общ интерес и бързото приспособяване на нашата газова инфраструктура, за да подкрепим променящите се модели на внос след нахлуването на Русия в Украйна. Заедно успяхме да сложим край на десетилетията на зависимост от руските изкопаеми горива“, посочва като един от примерите за постигнат успех енергийният комисар.
Тя припомни, че преди войната ЕС е внасял от Русия 150 милиарда кубически метра газ всяка година, а сега те са по-малко от 50. Зависимостта е спаднала от 45% през 2021 г. на 15% през миналата година. В очакване на следващата зима съхранението на газ в ЕС е достигнало целта от 90 % запълване на 19 август, седмици преди законодателния краен срок 1 ноември.