Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 27 ноември 2024 г.

Сдружение: Топ приоритет на ЕК да е спасяването на промишлеността

Европарламентът официално одобри състава на Европейската комисия от втория мандат на Урсула фон дер Лайен. Още в стъпителните си думи пред евродепутатите в Страсбург председателят заяви, че Европа няма време за губене, за да повиши конкурентоспособността.

Снимка: Аудиовизуална пресслужба на ЕК.

Тези думи мълниеносно се понесоха по всички европейски и световни медии, а в съседна Нидерландия бяха приети буквално с апел, че председателят наистина няма никакво време, защото европейската промишленост е изпаднала в криза.

От родината на фон дер Лайен – Германия пък дойде през седмицата новината, местен производител на стомана е пред закриване на хиляди работни места. Няколко автомобилни компании също обявиха, че са пред фалит. В самото сърце на Европа от месеци не е розово положението и автомобилният сектор се тресе от месеци. А европейската мечта за батерии на електромобили - Northvolt, както писахмеNews, подаде искане за фалит.

Още по темата:  Европейският парламент одобри бюджета на ЕС за 2025 г. от близо 200 милиарда евро

Ето защо Европейският съюз и неговите институции спешно трябва да вземат пакет от мерки, ако искат икономиката на Общността да бъде конкурентна на китайската и американската.

Ингрид Тийсен е председател на работодателската организация VNO-NCW.Следи внимателно какво обещават институциите. Надява се, че мерките няма да се забавят и ще извадят промишления сектор от патовата ситуация. "Положението е наистина тежко. Компании или фалират или местят бизнесите си извън Европа“, казва тя в телевизионно интервю.

За нея и колегите три са ключовите причини, които теглят промишлеността назад. Първата е, че Европа не е достатъчно иновативна. Така както отбелязва и в ключовия си доклад бившият италиански премиер Марио Драги за бъдещето на европейската конкурентоспособност. Европа.

Цените на енергията в Европа са твърде високи. А Европа е твърде зависима от други страни по отношение на суровините и сигурността.

Европа изостава във високите технологии. От петдесетте най-големи технологични компании в света само 4 са европейски. В Европа икономическата възвръщаемост за всеки отработен час е по-ниска, отколкото в САЩ, и тази разлика само се увеличава в момента, отбелязва нидерландската обществена медия Nos.

Високите цени на енергията са друг сериозен проблем, особено за тежката промишленост като производителите на стомана и торове. В момента цените на електроенергията са около 2 до 3 пъти по-високи, отколкото в САЩ, а цените на газа са дори 4 до 5 пъти по-високи. Това затруднява дружествата да произвеждат продуктите си на същата цена като техните неевропейски конкуренти.

Европа също е твърде зависима от други държави. Голяма част от важните суровини за промишлеността, като литий за батерии, идват от Китай. За своята сигурност Европа отдавна разчита на Съединените щати, нещо, което не е сигурно след преизбирането на Тръмп.

Председателят на ЕК няма търпение да започне

В речта си, председателят на комисията на няколко пъти подчерта, че проблемите са много и тя няма никакво намерение да губи време. „Нямаме търпение да започнем. И това е от решаващо значение, защото времето притиска. Изправени сме пред значителни политически предизвикателства в рамките на нашия Съюз, по нашите граници и в съседните ни държави. Трябва да повишим конкурентоспособността си. А въздействието на изменението на климата се усеща все по-силно“, каза фон дер Лайен от трибуната на ЕП.

В изказването прозвуча и обещание за конструктивно сътрудничество с Европейския парламент. „През следващите пет години това, което ще бъде от абсолютно критично значение, е единството. Ако погледнете глобалната конкуренция и колко ожесточена е тя и как става все по-интензивна с всеки изминал ден: на нашите граници бушува война и темпът на промяната е по-бърз от всякога. Така че едно нещо е ясно: просперитетът и сигурността на Европа са преди всичко наша собствена отговорност. Нуждаем се от силни съюзници в чужбина. Трябва постоянно да протягаме ръка и да подхранваме взаимоотношенията си. Но също толкова важно е, че се нуждаем от вътрешно единство; единство, което води до действие, до бързи и решителни действия. Преходният период между двата мандата вече приключи. Сега трябва да постигнем резултати. Ето защо се нуждаем от най-тясно сътрудничество с Европейския парламент и Съвета. И знам, че мога да разчитам на теб, Роберта (председателят на ЕП Роберта Мецола, б. ред).

Войната

Относно продължаващите войни в Украйна, Близкия изток и някои части на Африка фон дер Лайен заяви, че „Европа трябва да играе по-силна роля във всички тези региони“, като подчерта, че това е „необходимо повече от всякога“. 

'Укрепването на нашата сигурност е от решаващо значение, каза тя, като призова Европа да отделя повече средства за отбрана. „Сигурността на Европа винаги ще бъде приоритет на тази Комисия“, добави тя.

По време на последвалия дебат някои членове на ЕП подчертаха, че е необходимо новата Комисия бързо да започне да се справя с предизвикателствата, пред които е изправена Европа. Те призоваха Комисията да подобри европейската конкурентоспособност в светлината на засилващата се глобална конкуренция, да приложи Европейския зелен пакт, да осигури енергийна независимост и да изгради отбранителен съюз в отговор на продължаващата война в Украйна. Други сигнализираха за своето неодобрение на новия колегиум на членовете на Комисията.

Новият състав на ЕК. Снимка: Пресслужба на Комисията

Предложеният колегиум на членовете на Комисията ( на снимката горе) беше оценен от евродепутатите по време на специални публични изслушвания проведени между 4 и 12 ноември. Кандидатите се явиха на изслушвания в комисиите на Европейския парламент, за да се оцени тяхната пригодност да изпълняват задълженията, свързани с възложените им ресори, припомня пресслужбата на ЕП. 

Още по темата от специалните кореспонденции на 3e News в Брюксел:

На 27 ноември Председателският съвет на Парламента обяви изслушванията за приключили и публикува писмата за оценка на всички кандидати за членове на Комисията.