Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 9 октомври 2024 г.

Анализ: Енергиен преход се постига с модернизирани климатици

Към момента близо 6.3 млн. климатици са инсталирани в Нидерландия. Техният брой ще продължава да расте и към 2030 година 40% от населението ще имат в дома си поне един, показва проучване на изследователския институт TNO.

Снимка: Wikimedia

Данните имали за цел да покажат, че пред оператора на мрежата в ниската земя стоели огромни предизвикателства по отношение на нейната стабилност.

От друга страна е сигнал към управляващите, че в политиката си за Енергийния преход основно се обръща внимание на устойчивото отопление на домовете, но не и на охлаждането. „Този процес също увеличава консумацията на енергия и трябва да се помисли“, мотивират се авторите защо са изготвили доклада.

Според един от участниците - Рене Кугер, една от целите на Енергийния преход е да се спести повече енергия. Инсталирането на повече климатици предполага  ръст в потреблението на енергия. Така че се получава противоречие. Едно от решенията е да се помисли за подобряване на ефективността на климатика.

Слънчевите панели могат да осигурят електричество за климатиците през деня, но, през нощта на този етап е невъзможно, ако не се промени функционирането на устройството, разсъждава Кугер.