Pages

вторник, 12 ноември 2024 г.

Нидерландия ще развива водородни проекти с Дания и Норвегия

Нидерландия ще развива съвместни проекти с Дания и Норвегия за разширяване на водородната инфраструктура, съобщиха от пресслужбата на правителството.

Вече са набелязани конкретни проекти, които ще бъдат обсъдени в Копенхаген идната седмица и ще бъде подписано двустранно междуправителствено споразумение.

Нидерландия от няколко години си е поставила стратегическа цел да се превърне в ключов енергиен хъб за Европа. Тази политика беше една от водещите при управлението на бившия премиер Марк Рюте.

Неговият наследник Дик Схоф очевидно ще следва поетата водородна линия от предишния кабинет и ще търси сътрудничество с датски и  норвежки изследователски институти по проекти за съхранение и дистрибуция на водород.

Тези споразумения несъмнено ще укрепват позицията на Нидерландия като "водороден хъб" – транзитна страна, която не само използва водород, но и го транспортира до други страни, заявяват от кабинета.

Освен  междуправителствено, няколко компании от двете страни също са подписали споразумения. Сред тях са датският мрежов оператор Energinet и нидерландската Gasunie, които ще работят за създаване на международна водородна връзка през Германия. Това означава, че Нидерландия скоро ще може да внася и дистрибутира водород от Дания.

Освен това дружества и организации от двете страни ще работят заедно за проучване на подземно съхранение на водород.

С норвежците е подписано и споразумение за по-нататъшно развитие на пазара на син водород – форма на водород, в която се улавя и съхранява CO₂. Тези споразумения са насочени към намаляване на емисиите на CO₂ в ключови икономически сектори на Северозападна Европа чрез производство на син водород и безопасно съхранение на CO₂, инжектиран под земята.

Освен с Норвегия, нидерландското правителство през последните две години усилено работи със своите съседи Белгия и Германия по изграждането на водородна инфраструктура. Тласъкът бе даден след подписано клъстерно споразумение между три браншови организации Белгийски водороден съвет (BHC), нидерландския NLHydrogen (NLH) и германския Nationaler Wasserstoffrat (NWR). Трите страни са си обещали да направят всичко възможно за постигане напредък в областта на водородната икономика в Северозападна Европа.

Трите страни - Нидерландия, Белгия и Германия планират да изградят още ключова система от тръбопроводи, която да свързва пристанищата в Ротердам и Антверпен с най-големите клъстери във вътрешността на Европа.

Трансграничната мрежа, наречена „Делта Рейн“, е съвместен проект на BASFGasunieOGE и Shell. Намерението им е в несигурни времена, като тези след избухването войната в Украйна, е да намалят риска от недостиг на суровини. През 2023 г. четирите компании подписаха споразумение, в което се казва, че то е отворено за още партньори из цяла Европа. Подкрепа в начинанието им оказва нидерландското Министерство на икономиката и климата.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Коридорът „Делта Рейн“ – големите надежди за водородната индустрия в Европа

Трансграничният коридор е черешката на тортата в съвместното начинание между трите съседки.  Всички тези инициатива са със силната подкрепа на Европейската комисия, която осъзнава, че кородорът и останалите проекти създават гръбнака на бъдещата водородна икономика в Европа.