Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 18 ноември 2023 г.

Русия печели повече от продажбата на петрол отколкото преди санкциите

Русия е продала петрол на стойност 12 милиарда евро през миналия месец според данни на Министерството на финансите. Това е повече отколкото преди въвеждането на санкциите, които трябваше да ударят приходите от петрол на страната, коментира цифрите нидерландският електронен икономически сайт nu.nl.

Picture: www.energyintel.com

Данните от платформите за търговия също показват, че Русия все още печели много. Например, цената на петрола от Урал е над тавана от 60 долара за барел, въведен от западните страни преди месеци.

Руснаците все още печелят много от продажбите на петрол вероятно се дължи и на факта, че могат да доставят много петрол на световния пазар чрез трети страни на високи цени. Освен това, много държави изобщо не са въвели никакви санкции срещу федерацията.

Западните страни обаче го направиха с цел да ударят приходите в руската хазна, защото с парите се финансира войната срещу Украйна, припомня електронният сайт.

Всички тези мерки изглежда обаче имат минимален ефект, ако се гледат котировките на „черното злато“ от последните няколко месеца. Например, руският петрол се е търгувал за над 60 долара през юли като пикът е почти 80 долара в началото на октомври. Това говори, че Русия е намерила други „вратички“ да търгува с петрола си.

Чуват се различни версии как ставало това – от истории за кораби, които временно изключват транспондера, което ги кара да изчезнат от радара. Или пък, че руският петрол идва отново в Европа обаче през други страни, срещу които не са наложени санкции или самите те не са въвели забрана за внос на петрол от Русия.

Изглежда, че Европейският съюз няма да остави нещата така. През миналата седмица ЕП призова държавите членки да прилагат санкциите по-строго. Това би трябвало да попречи на още повече руски петрол да потече към европейския пазар в близко бъдеще.