Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 29 март 2025 г.

Изненадващо Нидерландия поиска повече пари за отбрана след 2028 г.

През лятото на тази година се очаква Европейската комисия да представи предложението си за новата Многогодишна финансова рамка. Настоящата изтича в през 2028 година, но страните-членки и институциите започват подготовката и дебатите много по-рано.

Дългосрочният бюджет на общността е сложна тема с оглед на тежките приоритети, войната в Украйна, мерките за превъоръжаване, проблемите с конкурентоспособността на индустриите, миграцията и кибератаките.

Всяка една от страните в един период от следващите години ще се наложи да вземе позиция по този въпрос. Нидерландия обаче иска да е преди всички и да и да изложи своите приоритети и опасения. По този повод правителството на Дик Схоф е изпратило писмо до парламента, в което се казва, че „страната трябва да направи труден избор в новия европейски дългогодишен бюджет“.

Още по темата:

Позицията на Хага е, че той трябва да допринася и да бъде ориентиран към укрепване на европейската конкурентоспособност, стабилна политика в областта на миграцията и убежището, както и за сигурността и отбраната. Все приоритети, които са застъпени в националните цели, заложени в политиката на кабинета.

В писмото, подписано от ресорните министерства на отбраната и финансите, се подчертава, че Нидерландия ще настоява пред Брюксел за по-силна позиция на ЕС на световната икономическа сцена. „Европейските фондове трябва да се използват ефективно и прозрачно, със силен акцент върху спазването на върховенството на закона“.

Когато се говори за новата многогодишна финансова рамка, според нидерландския кабинет, не е нужно да се вдигат вносните на държавите от тези, договорени в настоящото споразумение с ЕС. Правителството е на мнение, че може да се прави амбициозна европейска политика- дори без увеличаване на вноските.

Идеята за пестеливо използване на средствата за пореден път показва националната външна черта на страната, че не е привърженик на раздутите бюджети. Тази своя отколешна политика още по времето на Марк Рюте и спечели прозвището „скъперната четворка“ в компанията още 3 в Европа - Австрия, Швеция и Дания .

Писмото на правителството може да се разглежда и малко като изненадващ ход по отношение на сигурността и отбраната, при положение, че само преди по малко от месец страната шокира Европа с позицията, че не е одобрява плана на ЕК  на ReArm за превъоръжаване с бюджет от 800 млрд.евро и тегленето на колективни заеми от държавите членки.

След като премиерът хвърли бомбата в Брюксел пред смаяните и невяващи погледи на собствените си евродепутати, последваха бързи совалки между коалиционните партньори, парламент и министерства за излизане от конфузната ситуация. В крайна сметка кабинетът замаза положението с половин уста заяви, че решението за превъоръжаване не зависи само от мнението на една страна, което давало право на Нидерландия да не спъва процеса и при гласуване в зала ще си запази правото да се въздържи по теми, които са в разрез с националните виждания.

А едно от националните виждания показва, че ниската земя не смята да чака укрепване на сигурността единствено с европейски средства. Последният проект на вътрешната сцена показа идея на Министерството на отбраната и водещи компании за военно оборудване да изградят собствен център за производство на военно оборудване. От държавата е осигурен терен, на който ще се произвеждат военни дронове и техника. Наемът за обекта е поет от националния бюджет.