Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

четвъртък, 3 юли 2025 г.

Докладчикът за COP’30: Това е „историческа възможност“ за климата

Световната климатичната конференция (COP) в бразилския град Белем чука на вратата и остават няколко месеца на Европа да изготви становищата си. По позициите вече работи Европейската комисия, а в Парламентът се проведе дискусия, на която бе дадена думата и на докладчика Надя Пелефике (Nadia PELLEFIGUE, FR/PES).

Надя Пелефике, докладчик. Скрийшот- пряко излъчване на EbS

Пред депутатите френският представител на Европейския комитет на регионите представи с примери колко е важна срещата в Бразилия за света и как общностите вече не могат да чакат, защото стават все по-безсилни пред природните катаклизми.

COP’30 e историческа възможност, обърна се тя встъпителното си слово пред евродепутатите в Брюксел. Пелефике предпочете да говори с примери, вместо да се впуска в дълги и заучени фрази.

„2000 училища са затворени само днес ( 3юли) заради убийствените жеги във Франция. 80 от тях са само в Тулуза – една от най-големите области не само в страната, но и в ЕС. Преди това видяхме какво стана в Испания“, казва тя е се обръща към климатичната дипломация, че не бива повече да се бави и да пренебрегва тези факти.

Когато стане някакво бедствие на първа линия са местните общности, посочва още Пелефике и призова ЕС да бъде в тесен контакт с тях. Те можели да кажат много и да помогнат на институциите в изготвянето си на крайното становище, което да бъде представено на света от името на Европа в края на годината.

По отношение на лансираната от Европейската комисия ревизирана цел от намаление на парниковите емисии с 90% до 2040 година, Пелефике я определи като „амбициозна“, но Европа може да бъде конкурентоспособна.

От Комисията по околна среда в ЕП предложиха целта за намаляване на емисиите на парникови газове до 2040 г. с 90 % в сравнение с нивата от 1990 г., да бъде включена в законодателния акт на ЕС за климата.

"Приветствам предложението на Комисията за определяне на обвързваща цел за намаляване на емисиите на парникови газове до 2040 г. с 90 % в сравнение с нивата от 1990 г. и за включването ѝ в европейския законодателен акт за климата. Това е решаващ избор, който вече не може да бъде отлаган: крайъгълен камък по пътя към неутралност по отношение на климата до 2050 г., но също така и ясен политически сигнал за готовността на ЕС да води глобалната борба срещу изменението на климата с последователност и решителност, заяви председателят на комисията Антонио Декаро.

Същевременно той обръща внимание, че гъвкавите подходи не може да се превърнат в задна врата за дерегулация. Всички промени в определената цел за 2040 г. трябва да бъдат обвързани със спазването на научната строгост и гарантирането на социална справедливост. "Не можем да си позволим прикрити дерогации, които подкопават доверието в ЕС или поставените цели"

"Залогът е много висок. Всеки тон CO₂, отделян днес, компрометира бъдещето ни. Ето защо Парламентът е готов да изиграе своята роля в конструктивен дух и с чувство за отговорност. Призовавам всички политически групи и държави-членки да действат бързо, за да постигнат амбициозното споразумение по целта за 2040 г. Светът спешно се нуждае от ясни правила. Вече няма време за колебание. Имаме политическо и морално задължение да осигурим конкретен и измерим напредък. Само тогава ще можем да запазим възможността за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 °C, както изискват научните данни и в съответствие с ангажиментите, поети в Парижкото споразумение."

От пресслужбата на Парламента припомнят, че депутатите призовават за по-силни политики в областта на околната среда и климата от много години. В доклад на Европейския научен консултативен съвет по изменението на климата се препоръчва ЕС да се стреми към цел за 2040 г. от 90 до 95 % намаление на емисиите.

Единната позиция на европейските институции и подготовката за най-големия форум за климата през годината е от изключително значение с оглед на това, че в град Белем се очаква да присъства лично председателят на ЕК Урсула Фон дер Лайен и куп именити политици, които отказаха да пътуват до Азербайджан по различни причини. Сред отсъстващите на отминалия COP’29 бе френският президент Еманюел Макрон. Други пък деликатно не се повиха заради несъгласие с водената от домакините енергийна политика.

Европа се подготвя за тежките решения, 4 месеца по-рано трескава подготовка е обладала и организаторите, става ясно от официалния сайт на срещата. От него научаваме, че с пълна пара се работи по логистиката, броят на полетите до местния аеропорт е завишен с 50% по време на дните между 10 и 21 ноември.