Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 16 юли 2025 г.

Белгия планира нов акаунт в социалните мрежи да става само с електроннo ID

Европейската комисия ще задължи операторите на порно, хазартни уебсайтове и онлайн магазини за тютюн да проверяват дали наистина потребителите са пълнолетни. Един на всеки трима потребители на мрежата е дете и е жизненоважно за нас като родители да знам какво посещават и купуват децата, както и тяхната виртуална безопасност, бяха посланията на ресорния комисар ХенаВиркунен (на снимката по-долу), чиито портфейл е именно технологичния суверенитет и сигурността.

Комисарката, под датското председателство, са поели ангажимент идните месеци да разработят цял пакет от мерки за защита на малолетните и непълнолетните в онлайн пространството. Препоръките ще залегнат в цялостния Пакет от насоки към страните-членки за цифровите услуги. Още в предварителна фаза е ясно, че всяка една от държавите ще има свободата сама да избере под каква форма ще се реализират препоръките.

Белгия е една от първите страни в ЕС, която месеци преди инициативата на ЕК търси начини да защити децата от опасностите на Мрежата. За правителството, сякаш като по поръчка идва дадения от Брюксел картбланш  само да определя начините за проверка. Пред местната преса федералният министър Ванеса Мац няколко пъти вече е повдигала темата и е предложила като възможност всеки, който създава профил в социалните медии, пазарува цигари онлайн или пък отваря хазартни сайтове, да става само след проверка на самоличността чрез електронната паспортна програма Itsme. Приложението имам статут на електронна карта за институции, банки и здравни фондове. Проектът е в напреднала фаза, според националния ежедневник Het Nieuwsblad, който разполагал с чернова версия на министерското предложение. Очаква се кабинетът да излезе със законодателно решение след лятната ваканция.

Макар и да не е получила мнението на повечето партии в парламента, министърката вече има подкрепата на своята колежка по социалните грижи Каролайн Генес. "Става все по-ясно, че социалните медии имат отрицателно въздействие върху благосъстоянието на нашите деца и млади хора. Там те се сблъскват с напълно нереалистични идеали за красота, образи на брутално и сексуално насилие, фалшиви новини и реч на омразата, казва тя.

Наблюденията на министерството са, че децата създават първия си акаунт в социалните медии средно на осемгодишна възраст. Според Генес най-рано би трябвало да го правят на 13 години.

Проблемът за достъпа на децата до социалните медии се обсъжда повече от година и в съседна Нидерландия. Страната е дори за въвеждане на по-висока възраст в сравнение с белгийските власти - 15-годишна възраст. “Помислете за проблемите, които биха нанесли прекомерната употреба на социалните медии - проблеми  със съня, депресия, понижено самочувствие, липса на концентрация, липса на самочувствие“, обръща внимание държавният секретар Винсент Кереманс при представянето на държавни насоки за здравословно и отговорно използване на компютъра и социалните медии. Те са базирани на изследванията на учени, експерти и неправителствени граждански организации.

В препоръките се прави ясно разграничение между 2 вида приложения: приложения за чат като WhatsApp и Signal и социални медии като Instagram и TikTok. Съветът е да се позволи на децата да започнат да използват приложения за чат само в средното училище. Изследванията показват, че тези приложения все още могат да бъдат контролирани от родителите през тези първи години на съзряването. Използването и навлизането в социалните медии трябва да става плавно. „Първо се научете да общувате чрез чат, след това се запознайте със социалните медии“, съветват държавните специалисти.

За да се установи ясен стандарт, се препоръчва минимална възраст от 15 години за социални медийни платформи като Instagram и TikTok. Тази възрастова граница също е в съответствие с утвърдените вече възрастови стандарти в други европейски държави, която други държави са определили като съвет.

В допълнение към съветите за родителите, насоките съдържат и препоръки за максимално време пред екрана за всяка възрастова категория. За деца под 2-годишна възраст използването на телефон или таблет не се препоръчва, докато съветът за млади хора на възраст 12 и повече години е да не прекарват повече от 3 часа на ден пред екрана.

Държавната политика ще премине от лятото на 2025 година под формата на информационна кампания за родители кога и как е препоръчително да дадат за първи път смартфон на детето с. Ще има и практически съвети как да защитят малките от опасностите онлайн.

След като ЕК вече развърза ръцете на държавите членки по свои начин да се борят и защитават децата в интернет пространството, властите в Нидерландия смятат настоящата директива със съвети де бъде представена на европейските си партньори за промяна на законодателството, насочено към цифровите услуги. Това обаче може да стане най-рано от есента на тази година след избиране на редовен кабинет, който да предложи промени в Законодателния акт за цифровите услуги с единни възрастови стандарти за социалните медии в цяла Европа, така че спазването и прилагането да станат по-лесни и по-ефективни.

Какво е Itsme?

Апликацията се инсталира в телефона и е свързана с всички административни услуги, служи за идентификация пред полицията на улицата или пред служителите в общината. Нещо повече – в кралството за гражданите на ЕС не е задължително изваждане на карта за постоянен адрес. Приложението изпълнява същата функция.

Как функционира?

Стартирането на приложението става с пръстов отпечатък или пък с персонален пин код. В него се съдържа трите имена на лицето, имейл и телефон за контакт, адресна регистрация, националност, дата и място на раждане, пол, номер на картата в скучай че има издадена, национален осигурителен номер.

Друга полезна информация е кои са партньорите, с които може да се свърже потребителят. Това означава, че пред изброените институции се идентифицира с приложението.

Други административни сайтове пък са заложили на принципа за логване след изпращане на определен символ на телефона. След като влезнете например в сайта на здравния фонд и кликнете върху иконката на приложението (виж предната снимка) , пред вас се появява символ, който трябва да въведете в телефона си. Например приложението ви казва, че трябва да посочите като маркер за логване триъгълник от три възможни опции. По този начин вие, чрез телефона си казвате, че сте действителният потребител на тази услуги и сайтът автоматично се отваря. Има и сайтове, които изискват комбинация от Itsme и пръстов отпечатък. Както се вижда информацията е двойно и тройно защитена.

Къде може да се ползва електронното ID?

Основните институции са полиция, кметство, банки, застрахователни фондове, болници, телекомуникационни оператори, университети, за плащане на битови и комунални сметки,  сметки, за наемане на колела или автомобили, пред лизингови компании.

И като допълнение….

При промяна на някои от личните данни можете дори сами от компютъра да ги актуализирате без да ходите до гишето в общината. Белгийските власи са разработили четец, в който да поставите личната си карта за постоянен адрес (подобна на нашата лична карта). В нея има чип и можете спокойно да промените например адреса или телефонния си номер.