Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

четвъртък, 17 юли 2025 г.

Новият бюджет на ЕС залага над 42 млрд.евро за разширяване

Европейската комисия ще увеличи парите за разширяване на нови кандидат-членки в новата многогодишна финансова рамка (МФР) за периода 2028-2034 г., съобщи на пресконференция в Брюксел ресорният еврокомисар Марта Кос. В момента кандидатките за членки разполагат 31,6 млрд.евро. В новия бюджет парите са увеличени с 37% до 42,6 млрд. евро.

Някои страни-кандидатки бележат по-бързи резултати. Сред тях е една Черна гора, например, откри Кос. При други присъединяването върви мудно и посочи за пример Сърбия, която заради многохилядните протести на практика е спряла изпълнението на реформите. Очаква се с новото правителство преговорите да се нормализират. Брюксел и Белград работят по т.нар. „неофициален документ, при който западната ни съседка е поела ангажимент за реформи в медийния регулатор, борбата с корупцията и обществените поръчки. Очакванията на Кос са преговорите да се отпушат повече от есента.

В изложението си европейският комисар не коментира доколко са напреднали преговорите с другата ни съседка Северна Македония. Въпреки че не спомена за сложните предприсъединителни преговори с правителството на Христиан Мицкоски, Кос ясно наблегна, че пари ще има само срещу постигнати резултати и срещу изпълнени критерии. За Брюксел са най-важни заслугите.

Нейният колега - Йозеф Сикела отбеляза, че новият инструмент „Глобална Европа“ с бюджет от 200 милиарда евро, ще бъде един от основните стълбове на Европейския съзю, който дава повече капацитет в сравнение с настоящата финансова рамка. Изграден е около няколко основни цели:

Новият финансов инструмент е в резултат на променената геополитическа среда и отговаря на глобалните потребности – като хуманитарна помощ, стратегически партньорства и най-важното – разширяването. Значителни 100 милиарда евро са заделени за Украйна , удвоявайки Инструмента за Украйна , за подкрепа на възстановяването, устойчивостта и пътя им към членство в ЕС.

Още по темата: ЕС обсъжда амбициозен бюджет от 2 трилиона евро за 2028-2034 г.: Нова ера на инвестиции и независимост

Ключов елемент от новата финансова рамка е ангажиментът вноските на държавите членки в бюджета на ЕС да останат постоянни , което ще се постигне чрез „стъпкова промяна в собствените ресурси“. Това цели да защити фискалния капацитет на държавите членки и да намали тежестта върху националните бюджети , съгласувайки амбицията с отговорността.