Близо 700 000 души умират в ЕС всяка година заради тютюнопушене. По данни на Европейската комисия – 24% от европейците са пушачи, а близо 27% от диагностицираните с рак се дължи на тютюна. Сред стратегическите здравни цели на Брюксел е до 2040 година, наред с климатичната неутралност на страните е да изгради и поколение без дим, включително и да изкорени новата страст вейповете и електронните ароматизирани цигари.
![]() |
Снимка - Аудиовизуална служба на ЕС |
Засега обаче изглежда, че амбициозния план на Комисията удря на камък, тъй като от всички членки само Белгия е напълно забранила модерните цигари от началото на 2025. Съседна Нидерландия в коалиция с още 11 страни са за въвеждане на по-строги регулации при продажбата. Сред тях не фигурира с позиция България.
Продажбата на вейпове, въпреки съпротивата на Европейската комисия, процъфтява и намира най-иновативни методи, показало наскоро журналистическо разследване на една от телевизиите в Нидерландия.
Официално онлайн продажбата е забранена от 2 години, а в магазини и ресторанти от 2024 г. Властите с половин уста обаче си признават, че на този етап са на път да вдигнат белия флаг, тъй като търговците на вейпове са доста креативни, включително и през социалните мрежи. Хит в страната е търговията през младежките социалки Снапчат и Тик Ток.
През миналата година нидерландският орган за безопасност на храните и потребителските продукти (NVWA) преброил почти 2000 хиляди нарушения на забраната за дистанционна продажба чрез социалните медии. Говорител на контролния орган обяснил в отговор на журналистически питания, че на практика е много трудно да направят каквото и да било, защото "никой не продава вейпове със собственото си име". Все пак инспекторите продължават да ровят, въпреки че им отнемало много време.
Много по-лесно било да се следи в супермаркетите, нощните магазини и ресторанти. През втората половина на 2024 година били дадени 75 предупреждения по време на 400 проверки.
Доколко лесно се продават вейпове на непълнолетни - сред
12 до 18-годишни, решили да проверят с подставени лица и от обществената белгийска
телевизия като знаят вече за проблемите и спънките при техните нидерландски
съседи.
Експериментът бил с две 14-годишни клиентки, които влезли в нощен магазин и без проблеми се снабдили с вейпове. „Уловът“ бил богат, количеството предостатъчно, а продавачите умело си затворили очите, въпреки невръстния вид на момичетата. Модерните ароматизирани цигари все повече навлизали в училищните дворове, което накарало здравния министър Франк Ванденбруке, здравните власти и още няколко институции да се заемат с въпроса, но това щяло да стане след лятната ваканция.
В коментар специалистът по ракови заболявания Филип Лардън признава, че на страните членки ще е много трудно да ограничат навлизането на този тип цигари, но можело да се ограничат вкусовете като дъвка и бонбони, които привличали много младежи.
"Много вейпове съдържат никотин. За щастие това количество е добре регулирано в Белгия. Но в страни като Съединените щати и Китай, които могат да бъдат достъпни чрез уеб магазини, съдържанието на никотин често е много по-високо. Никотинът е не само силно пристрастяващ, но и вреден за сърцето и мозъка. В същото време във вейпа има стотици химикали. Те се вдишват в много крехки, млади бели дробове“, казва специалистът
Решение?
Онлайн продажбата на вейпове също е забранена в Белгия от
2016 г. Но тъй като други страни от Европейския съюз все още позволяват онлайн
продажбите, здравният министър на Белгия смята, че е много трудно да се наложи
тази забрана. "Проблемът не е в белгийското законодателство, а в липсата
на европейско законодателство и европейско сътрудничество“.
Освен здравните и държавните власти, за ред в хаоса с вейповете
се включва и преработвателната индустрия, която е зарината от огромни
количества литиеви батерии. Компаниите настояват за отделно събиране на
вейповете от останалия сортиран боклук.
Друг проблем, който също не е решен от регулациите на ЕС
е как да се транспортират. Батериите във вейпове могат спонтанно да се запалят,
ако се повредят. Химикалите са опасни за служителите, а няма разписание как да
се действа при повреден вейп в камиона, пише в свое писмо индустрията за
отпадъци.
Практиката е потребителите да връщат стария си вейп,
когато купуват нов. Устройствата могат да се изхвърлят и с електронните
отпадъци, които например супермаркетите събират.
Въпреки това пушачите изхвърлят около 20 000 вейпа в масовия
отпадък всеки ден, според проучване на търговски асоциации на индустрията за
отпадъци и фондация OPEN. "Сред тях има много вейпове за еднократна
употреба, но също така и за многократно пълнене и презареждане", казва
Стивън ван Ейк, който е председател на фондацията.
Изчисленият показват, че при тези темпове на популярност 7
милиона устройства ще се озоват на боклука. Това са хиляди килограми ценни
суровини, "които са незаменими за производството на нови устройства и
други приложения", пишат индустриалните асоциации.