Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 19 юли 2025 г.

Вейповете и как ЕС изглежда губи битката с вредните навици

Близо 700 000 души умират в ЕС всяка година заради тютюнопушене. По данни на Европейската комисия – 24% от европейците са пушачи, а близо 27% от диагностицираните с рак се дължи на тютюна. Сред стратегическите здравни цели на Брюксел е до 2040 година, наред с климатичната неутралност на страните е да изгради и поколение без дим, включително и да изкорени новата страст вейповете и електронните ароматизирани цигари.

Снимка - Аудиовизуална служба на ЕС

Засега обаче изглежда, че амбициозния план на Комисията удря на камък, тъй като от всички членки само Белгия е напълно забранила модерните цигари от началото на 2025. Съседна Нидерландия в коалиция с още 11 страни са за въвеждане на по-строги регулации при продажбата. Сред тях не фигурира с позиция България.

Продажбата на вейпове, въпреки съпротивата на Европейската комисия, процъфтява и намира най-иновативни методи, показало наскоро журналистическо разследване на една от телевизиите в Нидерландия.

Официално онлайн продажбата е забранена от 2 години, а в магазини и ресторанти от 2024 г. Властите с половин уста обаче си признават, че на този етап са на път да вдигнат белия флаг, тъй като търговците на вейпове са доста креативни, включително и през социалните мрежи. Хит в страната е търговията през младежките социалки Снапчат и Тик Ток.

През миналата година нидерландският орган за безопасност на храните и потребителските продукти (NVWA) преброил почти 2000 хиляди нарушения на забраната за дистанционна продажба чрез социалните медии. Говорител на контролния орган обяснил в отговор на журналистически питания, че на практика е много трудно да направят каквото и да било, защото "никой не продава вейпове със собственото си име". Все пак инспекторите продължават да ровят, въпреки че им отнемало много време.

Много по-лесно било да се следи в супермаркетите, нощните магазини и ресторанти. През втората половина на 2024 година били дадени 75 предупреждения по време на 400 проверки.

Доколко лесно се продават вейпове на непълнолетни - сред 12 до 18-годишни, решили да проверят с подставени лица и от обществената белгийска телевизия като знаят вече за проблемите и спънките при техните нидерландски съседи.

Експериментът бил с две 14-годишни клиентки, които влезли в нощен магазин и без проблеми се снабдили с вейпове. „Уловът“ бил богат, количеството предостатъчно, а продавачите умело си затворили очите, въпреки невръстния вид на момичетата. Модерните ароматизирани цигари все повече навлизали в училищните дворове, което накарало здравния министър Франк Ванденбруке, здравните власти и още няколко институции да се заемат с въпроса, но това щяло да стане след лятната ваканция.

В коментар специалистът по ракови заболявания  Филип Лардън признава, че на страните членки ще е много трудно да ограничат навлизането на този тип цигари, но можело да се ограничат вкусовете като дъвка и бонбони, които привличали много младежи.

"Много вейпове съдържат никотин. За щастие това количество е добре регулирано в Белгия. Но в страни като Съединените щати и Китай, които могат да бъдат достъпни чрез уеб магазини, съдържанието на никотин често е много по-високо. Никотинът е не само силно пристрастяващ, но и вреден за сърцето и мозъка. В същото време във вейпа има стотици химикали. Те се вдишват в много крехки, млади бели дробове“, казва специалистът

Решение?

Онлайн продажбата на вейпове също е забранена в Белгия от 2016 г. Но тъй като други страни от Европейския съюз все още позволяват онлайн продажбите, здравният министър на Белгия смята, че е много трудно да се наложи тази забрана. "Проблемът не е в белгийското законодателство, а в липсата на европейско законодателство и европейско сътрудничество“.

Освен здравните и държавните власти, за ред в хаоса с вейповете се включва и преработвателната индустрия, която е зарината от огромни количества литиеви батерии. Компаниите настояват за отделно събиране на вейповете от останалия сортиран боклук.

Друг проблем, който също не е решен от регулациите на ЕС е как да се транспортират. Батериите във вейпове могат спонтанно да се запалят, ако се повредят. Химикалите са опасни за служителите, а няма разписание как да се действа при повреден вейп в камиона, пише в свое писмо индустрията за отпадъци.

Практиката е потребителите да връщат стария си вейп, когато купуват нов. Устройствата могат да се изхвърлят и с електронните отпадъци, които например супермаркетите събират.

Въпреки това пушачите изхвърлят около 20 000 вейпа в масовия отпадък всеки ден, според проучване на търговски асоциации на индустрията за отпадъци и фондация OPEN. "Сред тях има много вейпове за еднократна употреба, но също така и за многократно пълнене и презареждане", казва Стивън ван Ейк, който е председател на фондацията.

Изчисленият показват, че при тези темпове на популярност 7 милиона устройства ще се озоват на боклука. Това са хиляди килограми ценни суровини, "които са незаменими за производството на нови устройства и други приложения", пишат индустриалните асоциации.