Pages

вторник, 23 юни 2015 г.

Червените: НС да не се бърка в работата на регулатора





С предложението за едномесечно отлагане на поскъпването на цената на тока за индустрията кабинетът показва, че няма стратегия за сектора и се опитва да замаже положението. Това заяви днес червеният депутат Таско Ерменков след заседание на парламентарната комисия, която следи дейността на енергийния регулатор. Депутатът не пропусна да разкритикува парламента, тъй като не било негова работа да се меси в работата на КЕВР. Според енергийния специалист, дори да се отложи с месец приемането на новата цена нищо нямало да се промени. Ерменков напомни, че с последните поправки в Закона за енергетиката, цената може да бъде приета на 1 юли и да се коригира след 3 месеца. Това обаче съвпадало с местните избори и никой нямал интерес да гневи избиратели. 
Червените използваха парламентарната трибуна да припомнят и друга своя теза, че с избирането на Иван Иванов ще има политически намеси в работата на регулатора.
Таско Ерменков припомни и тезата си, лансирана наскоро при гостуването си в предаването „Факторът Кошлуков” по Канал 3, а именно Агенцията за държавна и финансова инспекция да провери документацията на ВЕИ инвеститорите на каква стойност са внесените съоръжения и как са ги декларирали пред Комисията за енергийно и водно регулиране.  
Връзката между тока, избирателите и законодателните гимнастики изложи отново по Канал 3 и бившият член на ДКЕВР Еленко Божков в предаването „Денят на живо” по Канал 3. "Ако държавният регулатор не увеличи цената на тока за индустрията, очертаващият се недостиг в системата ще го отнесат гражданите. А в година на местни избори, не вярвам тежестта да се прехвърли на обществото", смята експертът. 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА 

понеделник, 22 юни 2015 г.

Експерт: Битът няма да плаща по-скъп ток в година на избори


Ако държавният регулатор не увеличи цената на тока за индустрията, очертаващият се недостиг в системата ще го отнесат гражданите. А в година на местни избори, не вярвам тежестта да се прехвърли на обществото. Това заяви в предаването „Денят на живо” по Канал 3 енергийният експерт Еленко Божков.

Според трите големи работодателски организации, един от проблемите в сектора са неизгодните сключени дългосрочни договори с американските централи „Марица Изток” 1 и 3. Божков обаче твърди, че направеното предоговаряне от страна на правителството през април нямало да доведе до никакъв резултат. Ефект би имало, ако договорите се прекратят. И това няма да е прецедент в Европейския съюз. Експертът посочи, че унгарците и поляците също са прекратили договори и няма драма. „Трябва да се тръгне смело напред. Правителството да каже директно на ЕК и да изиска в двумесечен срок отговор, а не да се протака решението с години.

БИЗНЕСЪТ СКОЧИ
 
Трите работодателски организации – Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Асоциацията на индуструалния капитал в България - обявиха на пресконференция в неделя (21 юни), че имат конкретни предложения за намаляване на дефицита в сектор „Енергетика”. Никой обаче не е потърсил индустриалците за мнение, дори на днешната среща не са получили покана. Пред Канал 3 председателят на АИКБ Васил Велев. Той е убеден, че токът може да не поскъпва от 1 юли.
От 26 юни предприятията- членове на АИКБ ще стачкуват всеки ден по час срещу планирания скок на тока. Следващата стъпка е да започнат съкращения на песонал. От асоциацията твърдят, че нито наредбата, нито поредния 20% скок на тока ще решат проблемите с дефицита в сектора.
Една от препоръките  на Българската търговско промишлена палата е да се спре постоянната подкрепа на битовите потребители за сметка на бизнеса.
 От КРИБ допълват, че последните месеци се прави опит да се разедини и да разклати единната позиция на индустрията, но цитирам „няма да успее”.
Трите работодателски организации са единни, че ножът е опрял до кокала, нужни са спешни мерки на практика, а не на думи. Иначе, съвсем реална е опасността от фалити на водещи предприятия и милиарди загуби за бюджета.  Коментарите на Божидар Данев, Васил Велев и Евгени Иванов вижте във видеото.

ТЕКСТУАЛНИ ХВАТКИ И ЗАКОН КАТО ДЪВКА
Индустриалните вопли сякаш не достигнаха до отсрещния адресат - държавата, в лицето на независимия регулатор, който е под шапката на парламента. Нещо повече народните избраници решиха за пореден път да превърнат закона за енергетиката в дъвка и без много да се замислят с една текстуална гимнастика ще си дадат още месец отсрочка, в който да изумуват какво ще стане с цената на тока за индустрията. Така, с едно натискане на бутона новата цената на тока за следващия регулаторен период ще бъде от 1 август. Ясна е само отсрочката. Никой обаче и не обели дума за това с колко ще се забавят новите цени на тока, как ще рефлектира върху сметката на бита, ще се промени ли моделът за ценообразуване.

БИЗНЕСЪТ: ДЪРЖАВАТА ИМА ЛОСТОВЕ, КАБИНЕТЪТ ПРЕХВЪРЛЯ НА КЕВР

В разговора ми след неделната пресконференция с представители и на трите водещи работодателски организации стана ясно, че никой не може да убеди индустриалците, че държавата няма механизми за излизане от кризата. Дончев и Петкова обаче продължават да си знаят едно: цената на тока зависи само и единствено от КЕВР. Дали министърът и бизнесът ще налучкат точните цифри или пък посланието ще дойде отвън на жълтите павета, ще разберем след броени дни, както се очертава още на 26-ти този месец.

OЩЕ ПО ТЕМАТА:

събота, 20 юни 2015 г.

Петкова предлага на Русия газов хъб за "Турски поток"



 България предлага на Русия да построи газов хъб от газопровода "Турски поток" на своя територия. Това заяви пред агенция ТАСС руският министър на енергетиката Александър Новак и уточни, че предложението е направено от колегата си Теменужка Петкова по време на деветнайстия Петербургски икономически форум . 
Двамата отчели, че работата на българо-руската смесена икономическа комисия е добър формат за обсъждане на текущи въпроси. Петкова предложила следващото заседание на българо-руската работна група по енергетика да се проведе в София, преди заседанието на смесената комисия, планирано за есента.

Проектът за газов хъб предвижда приемо-предавателна точка до град Варна за руския газ, както и газът, доставян от интерконекторите и бъдещия местен добив от дълбоко Черно море. Запознахме Европейската комисия с концепцията и проектите от нея са включени в десетгодишния план за развитие на ENSOG. Следващият етап от този процес е свързан с анализ, който ENSOG следва да извърши върху влиянието на проекта за газов хъб върху съседните страни. Това ще позволи определянето му за проект от общ интерес. По думите на Петкова предимствата на проекта са стратегическото разположение на страната ни, добре развитата газопреносна мрежа в България и предстоящото й разширение и модернизация.

Според българския министър, газовият хъб ще даде ефективна възможност за пренос на природен газ от Русия към Централна Европа.

Акександър Новак разкри още, че по време на срещата с Петкова той е попитал дали е налице промяна в позицията на България по отношение на проекта Бургас-Александруполис и дали може да бъде възобновен недолюбвания от еколозите петролопровод. Петкова, обаче, ясно заявила, че към момента не е обсъждана такава възможност.
Припомням, че споразумението за строителство бе подписано между Русия, Гърция и България на 15 март 2007 година. Съоръжението трябваше да свърже Бургас с гръцкото пристанище Александруполис на Егейско море и чрез него доставките на петрол да заобиколят натоварените проливи Босфора и Дарданелите. Планираше се капацитетът на тръбата с дължина 285 км да бъде 35 млн. тона петрол годишно с последващо увеличение до 50 млн. тона. През декември 2011 г. предишният кабинет, начело с Бойко Борисов, обяви, че излиза от проекта и решението бе одобрено от парламента.

сряда, 17 юни 2015 г.

Само 27 предприятия в индустрията с държавна помощ



Снимка: Канал 3
Само 27 индустриални предприятия ще имат възможността да получат държавна помощ чрез нововъведената такса „задължение към обществото”. Суматата, в размер на 90 милиона лева, която ще се натрупа от тази отстъпка ще отиде за покриване на дефицита на НЕК, обяви на пресконференция ресорният министър Теменужка Петкова.

От бонус предложението обаче няма да се „облажат” всички големи консуматори на енергия, а само онези с месечна консумация от над 30 гигаватчаса и отговарят на определени изисквания на Европейската комисия. От изявлението стана ясно, че с отстъпката от цената в нововъведената такса в сметката „задължение към обществото” печеливши ще са само големите енергийни консуматори, чиято продукция е насочена за международните пазари. Новата такса е 15,20 лв. за мегаватчас, или с 3,11 лв. по-малка от сбора на трите досегашни такси - за "зелена" и "кафява" енергия, и "невъзстановяеми разходи". Това е реално намаление с 20%. С промяната обаче се скрива от хората колко дълбоко бъркат в джоба си, за да плащат скъпия ток от ВЕИ-та и от когенерации на топлофикации и заводски централи, коментират експерти за „Стандарт”.
След публикацията на наредбата, трите работодателски организации КРИБ, БСК и АИКБ поискаха оставките на ресорния министър Теменужка Петкова и на шефът на ДКЕВР Иван Иванов, защото допускали групи нарушения на европейското законодателство и не се допитали до мнението на бизнеса. Индустриалци вече се обявиха, че излизат на  протест срещу предложения модел на ценообразуване.
 Министерството на енергетиката вече окончателно е оформило наредбата, тепърва обаче конкретните детайли да се обсъждат с бизнеса. От документа става ясно, че новата такса, която ще замени досегашните добавки за "зелена" и "кафява" енергия, както и "невъзстановяеми разходи", с които битът плаща скъп ток  в резултат на неизгодните дългосрочни договори на НЕК с двете американски централи "Марица Изток" 1 и 3.
Припомням, че миналата седмица председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев заяви, че прагът за индустрията ще бъде 10 гигаватчаса, и сравни потреблението с денонощната работа на „два чушкопека“. Освен праг на потреблението, компаниите, които ще получат подкрепа срещу по-скъпото електричество, не трябва да са в „затруднено положение“ по силата на насоките за държавна помощ на Европейската комисия или да имат задължения към държавата и общините по смисъла на Данъчно-процесуалния кодекс.
Секторите, които имат право на помощ, са включени в приложение към наредбата. В него са включени предприятия от добивната промишленост, хранително-вкусовата промишленост, текстилната индустрия и химическата промишленост, разяснява още Инвестор.бг. Тези предприятия ще ползват отстъпка от 85% от „зелената“ компонента на таксата. Те ще бъдат освобождавани от „зеления“ компонент след достигане на размера, посочен в удостоверение за определен период. Този размер се определя като 4% от брутната добавена стойност на съответното предприятие или 0,5% от брутната добавена стойност за предприятия с електроенергийна интензивност от поне 20%.

събота, 13 юни 2015 г.

Ерменков: Борисов се намесва при ценообразуването на тока



"Премиерът Бойко Борисов се загрижил за бизнеса, но не го видях да се е загрижил цената на бита. Казва, че трябва да се промени ценообразуването. И това, ако не е намеса  в работата на КЕВР. Коментарът направи в предаването „Факторът Кошлуков” по Канал 3 Таско Ерменков от парламентарната комисия за наблюдение дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), който заедно с колегата си Искрен Веселинов коментираха най-наболелите проблеми в енергетиката. И двамата са на мнението, че проблемът с „дупката” в секатора не е в ценообразуването, а в дългосрочните договори с  частните американски централи „Марица Изток” 1 и 3. „Три правителства имат вина за неизгодните договори – вината е споделена”, категорични са депутатите. 
Искрен Веселинов отбеляза още, че договорите с двата ТЕЦ-а е трябвало да се развалят много отдавна, след като държавата е забелязала, че заради тях НЕК губи по 700 милиона лева годишно.

Таско Ерменков разкри още, че е отправил преди месец и половина писмо до Министъра на енергетиката Теменужка Петкова какво се прави по отношение на НЕК, но до този момент никакъв отговор не е получил. Той намекна също, че трябва да се преразгледат и фактурите за технологичните разходи, които обявяват предприятията. Да се види къде се трупа дефицитът по веригата. По отношение на фотоволтаиците АДФИ ще е задължена много стриктно да проверява фактурата за технологичените разходи, която „зеленият бизнес” представя пред ДКЕВР и митническата декларация, с която са внесени съоръженията.

„Битката е тежка”, защото по един или друг начин има "зелени" централи, в които участие имат и политици. Ако не прекъснем порочния кръг с изтичането на средства в сектора, може да се стигне до събитията от 2012 година, когато обществото скочи срещу цените на тока и ЕРП-тата, прогнозира Ерменков.