Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 13 юни 2015 г.

Ерменков: Борисов се намесва при ценообразуването на тока



"Премиерът Бойко Борисов се загрижил за бизнеса, но не го видях да се е загрижил цената на бита. Казва, че трябва да се промени ценообразуването. И това, ако не е намеса  в работата на КЕВР. Коментарът направи в предаването „Факторът Кошлуков” по Канал 3 Таско Ерменков от парламентарната комисия за наблюдение дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), който заедно с колегата си Искрен Веселинов коментираха най-наболелите проблеми в енергетиката. И двамата са на мнението, че проблемът с „дупката” в секатора не е в ценообразуването, а в дългосрочните договори с  частните американски централи „Марица Изток” 1 и 3. „Три правителства имат вина за неизгодните договори – вината е споделена”, категорични са депутатите. 
Искрен Веселинов отбеляза още, че договорите с двата ТЕЦ-а е трябвало да се развалят много отдавна, след като държавата е забелязала, че заради тях НЕК губи по 700 милиона лева годишно.

Таско Ерменков разкри още, че е отправил преди месец и половина писмо до Министъра на енергетиката Теменужка Петкова какво се прави по отношение на НЕК, но до този момент никакъв отговор не е получил. Той намекна също, че трябва да се преразгледат и фактурите за технологичните разходи, които обявяват предприятията. Да се види къде се трупа дефицитът по веригата. По отношение на фотоволтаиците АДФИ ще е задължена много стриктно да проверява фактурата за технологичените разходи, която „зеленият бизнес” представя пред ДКЕВР и митническата декларация, с която са внесени съоръженията.

„Битката е тежка”, защото по един или друг начин има "зелени" централи, в които участие имат и политици. Ако не прекъснем порочния кръг с изтичането на средства в сектора, може да се стигне до събитията от 2012 година, когато обществото скочи срещу цените на тока и ЕРП-тата, прогнозира Ерменков.