Pages

четвъртък, 29 февруари 2024 г.

Белгия купува боеприпаси за Украйна за 200 млн. евро

Белгия няма да праща сухопътни войски в Украйна, но за сметка на това ще задели милиони евро за боеприпаси. Решението на страната обяви премиерът Александър де Кроо, който наскоро изнесе вдъхновяваща реч пред депутатите в Киев.

Белгия се включва в Европейската инициатива за снабдяване с боеприпаси, координирана от Чехия. Ще бъдат заделени 200 милиона евро за закупуване на 155-милиметрови артилерийски боеприпаси, около 50 000 броя, става ясно от изявлението на министър-председателя

Освен Белгия, Великобритания, Нидерландия, Дания, Швеция и Канада вече са се присъединили към покупката. Боеприпасите ще бъдат доставени в Украйна преди края март.

В допълнение към 200-те милиона евро, инвестирани в европейската покупка, белгийското министерство на отбраната ще отпусне още 334 милиона евро. Това включва боеприпаси от собствения запас или боеприпаси, които Белгия ще купи сама. Инвестиции ще бъдат направени и в медицинско оборудване, бронирани линейки, разузнавателни дронове и коалицията за изтребители F-16, съобщи фламандската обществена телевизия.

Премиерът дебело подчерта, че не възнамерява да изпраща войници в Украйна и по този начин отговори на френския президент Еманюел Макрон, който заяви, че не изключва да се включат западни войски. "Приоритетът е да доставим боеприпаси възможно най-скоро. Това беше искането на Украйна. Споделям притесненията на други лидери, но мисля, че преди всичко трябва да излезем с отговори, отговаря белгийският премиер.

ЕС трябва да подкрепи Украйна с всичко необходимо, за победата на Киев срещу Русия, заявиха евродепутатите в резолюция.

В текста, приет с 451 гласа „за“, 46 „против“ и 49 „въздържал се“, членовете на ЕП правят преглед на двете години от пълномащабното нашествие на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. Подчертавайки как войната е променила из основи геополитическото положение в Европа и извън нея, те посочват, че основната цел е Украйна да спечели войната, като предупреждава за сериозни последици, ако това не се случи. Евродепутатите отбелязват, че други авторитарни режими наблюдават как се развива войната и преценяват възможностите, с които разполагат, за да упражняват агресивни външни политики.

За да спечели Киев, не трябва да има „самоналожено ограничение на военната помощ за Украйна“, като Парламентът потвърждава необходимостта да предостави на страната всичко необходимо, за да си възвърне пълния контрол върху международно признатата ѝ територия.

Снабдяване на Украйна с боеприпаси, ракети и системи за противовъздушна отбрана

Евродепутатите изтъкват, че все още има огромни различия във военната подкрепа, предоставяна от държавите членки на ЕС на Украйна, и призовават за извършване на необходимите инвестиции в европейската отбранителна промишлена база. Това е от първостепенно значение, за да се отговори на нуждите на Украйна и да се възстановят изчерпаните запаси в ЕС. Евродепутатите изброяват усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана, ракети с далечен обсег на действие като например TAURUS, Storm Shadow/SCALP, различни видове артилерия и боеприпаси (155 mm по-специално) и дронове и оръжия за противодействие, като особено важни за Украйна.

Всички държави членки на ЕС и съюзниците от НАТО трябва да подкрепят Украйна във военно отношение с не по-малко от 0,25 % от техния БВП годишно, казват евродепутатите. Те също призовават страните от ЕС незабавно да започнат диалог с дружествата в областта на отбраната, за да се гарантира увеличаване на производството и доставките на боеприпаси, снаряди и ракети за Украйна, които трябва да бъдат приоритизирани пред поръчките от други трети държави. Освен това те призовават Камарата на представителите на САЩ да приеме своя пакет за военна помощ за Украйна без по-нататъшно забавяне.

Руските активи трябва да бъдат конфискувани

В резолюцията се подчертава спешната необходимост от стабилен правен режим, позволяващ конфискуването на руски държавни активи, замразени от ЕС, и използването им за реконструкцията на Украйна и за обезщетение на жертвите на войната. Русия трябва да бъде задължена да изплаща наложените ѝ репарации, за да гарантира, че тя ще допринесе значително за реконструкцията на Украйна.

Евродепутатите също така призовават ЕС да запази и разшири политиката си на санкции срещу Русия и Беларус. Това включва забрана на руския внос на уран и металургия в ЕС, прекратяване на сътрудничество с руския ядрен сектор и налагане на пълно ембарго върху вноса от ЕС на руски селскостопански и рибни продукти, както и на изкопаеми горива и втечнен природен газ, транспортирани по море по тръбопроводи.

Парламентът също така осъжда всички онези държави, дружества, сдружения и физически лица, които помагат на Москва да заобиколи ограничителните мерки на ЕС, като заявява, че тези разрушителни практики следва да бъдат криминализирани на равнище ЕС.

вторник, 27 февруари 2024 г.

Нидерландската железница със 191 млн. евро загуби за 2023 г.

Финансови неволи тресат нидерландската железница от корона кризата насам. За последните няколко години компанията е регистрирала милиони евро загуби заради отлив на пътници, заради компенсации от закъсняващи влакове и повишени разходи за заплати, казват от превозвача.

Picture: Wikipedia

Данните показват, че изминалата 2023 година е била малко по-благосклонна към железницата и е приключила със 191 милиона евро пасив в сравнение с 421 милиона през 2022 г.

Една от причините е, че не може да бъде възстановен пътникопотокът от времето преди пандемията. Същевременно рязкото покачване на инфлацията и животът в страната са довели до промяна в Колективния трудов договор и средно увеличение на заплатите от малко на 6%.

Наред с финансовите неволи, компанията е принудена да компанията пътниците за това, че са били принудени да чакат по пътя заради ремонти, по-бавни влакове и изпуснати връзки. За миналата година под формата на обезщетения, разходи за таксита и хотели са платени близо 7 милиарда евро.

Част от натрупаните загуби ще бъдат компенсирани с увеличение на билетите, признават от компанията. Средствата обаче нямало да стигнат и затова ще се намеси държавата.

Очаква се, през 2024 г. новото правителство (когато бъде избрано, б.а.) да внесе допълнителни 120 милиона евро, за да се предотврати поскъпването на билетите за влак. 

В комбинация с редовната корекция заради инфлацията, това може да означава, че билетите за влак ще станат с над 10% по-скъпи през следващата година, предупреждава компанията.

Новината никак не се нравела на пътниците, които в скорошно допитване близо 90% от анкетираните заявили, че са имали закъснение до 5 минути. На пръв поглед изглеждало малко, но много често било фатално и водело до изпускане на следващия

неделя, 25 февруари 2024 г.

Катар увеличава добива на LNG от ново находище

Катар ще добива по 142 млн. тона втечнен природен газ годишно, след като официално обяви, че през тази година ще увеличи производството.

Picture: www.offshore-energy.biz

Допълнителните количества, около 16 млн. тона, ще дойдат от ново газово находище, съобщи на пресконференция главният изпълнителен директор на държавната компания  QatarEnergy Саад Ал Кааби.

За да може да се добива повече газ от газовото находище под морето в Персийския залив ще са необходими значителни инвестиции в две нови инсталации за втечнен природен газ. 

„Твърде рано е да се говори за партньори в проекта по разширяването, отбеляза Кааби в отговор на журналистически въпрос.

Преди QatarEnergy- други газови енергийни компании сред тях Shell, TotalEnergies, Eni и ExxonMobil, също наливаха милиарди инвестиции в проекти за разширяване на катарското производство на газ.

В Европа търсенето на втечнен природен газ нарасна, след като Русия прекъсна доставките и страните силно се нуждаеха от нови източници като САЩ, Катар и Норвегия. 

Очакванията са, че търсенията ще продължат и през следващите години. Затова, държавата от Персийския залив увеличава добива на LNG с 85% до 2030 година. Така ще си гарантира лидерството на световния пазар.

27000 жилища в Грьонинген чакат укрепване

Над 27 000 жилища трябва да бъдат укрепени в нидерландското градче Грьонинген вследствие на продължилите с години земетресения. Те са в резултат на действащото доскоро газово находище -най-голямото в Европа.

Picture: www.nu.nl

Укрепителните дейности обаче вървят бавно и до момента са възстановени едва половината. Крайният срок за завършване на ремонтите е 2028 година. Хората са настанени във временни домове. 

Бавните ремонти и последвалата политическа криза в страната заради липсата на редовен кабинет, дават основания на потърпевшите да смятат, че ще отнеме по-дълго време от очакваното докато се върнат в имотите си.

Една от многото настанени във временни постройки е Мариане де Бруйн. Живее в Грьонинген от 25 години. В нейния дом са започнали укрепването и строителите са заявили, че най-оптимистичният срок да се върне в жилището си е идната Коледа. Тя обаче като гледа как вървят преговорите за съставяне на ново правителство, което да продължи финансирането по програмата за укрепване, е скептично настроена.


„Не мога да се оплача от временното жилище, но нищо не може да замени дома ми. Сега има една тясна кухня, хол и две спални. Прилича малко на ваканционен комплекс. За сам човек е достатъчно, но не мога да го сравня с огромния ми дом. Но като гледам от миналия  декември всичко е в застой, защото е нужно поредното разрешително от държавата“, казва жената в интервю, цитирано от местният сайт nu.nl. 

Поне засега следващите 4 месеца нищо нямало да се ремонтира. Надеждите са партиите по-бързо да се разберат, да се отпуши програмата и хората да се върнат в домовете си. Голямото притеснение е, че докато всичко е в застой може да се наложи ремонт на направения ремонт.

Жената, както и останалите потърпевши, се надяват да няма отново отваряне на газохранилището и ще бъде спазено решението за окончателно затваряне през есента на 2024 година. Въпреки че, с решение на съдия в края на зимата отново беше рестартирано за няколко дни, за да се компенсира газовия недостиг в страната. Жителите вярват, че подобни рестарти няма да има повече вбъдеще.

В началото на 2023 година Нидерландия официално обяви, че газовото находище ще бъде закрито. Така в разгара на миналото лято подалият оставка кабинет на Марк Рюте приключи една 60-годишна история. Още тогава на хората бе ясно казано, че кранчето няма обаче да бъде врътнато отведнъж и толкова лесно. Хранилището ще спре да добива газ, но ще продължи да съществува като резервен вариант още една година, в случай на евентуална нова усложнена обстановка в Украйна и последващи проблеми със доставките в Европа както беше през 2022.

Ако нищо от този критичен сценарии не се случи. в края на 2024 година това наистина ще бъде краят. Окончателното запечатване ще бъде направено във вид на закон, който трябва да бъде гласуван от новия кабинет на Нидерландия. Засега обаче такъв не се задава на хоризонта. В текста на закона е записано, че провинцията за укрепителни дейности ще получи финансов пакет  на обща стойност 22, 5 млрд. евро.

Новото „бижу“ на Гронинген

Паралелно страната усилено работи по нови проекти, които да компенсират спрените газови количества от „Грьонинген“. Плановете са на негово място да бъде построено голямо производствено съоръжение в Северно море, за да преобразува вятърната енергия във водород. Капацитетът за електролиза е 500 MW за производство на зелен водород и се очаква да започне да функционира през 2031 г., съобщи Министерството на икономиката и енергетиката.

Новата водородна централа ще бъде свързана с офшорна вятърна ферма край бреговете на северната провинция, където водородът може да бъде транспортиран до сушата чрез съществуващ газопровод за природен газ.

Ресорният икономически министър в оставка Роб Джетън сподели в серия от интервюта, че местните власти, жители и бизнес приемали с ентусиазъм новия голям проект. За тях реализацията на централата е „ценен опит с внедряването на новите технологии, които ще играят все по-голяма роля в енергийната система на бъдещето“.

Новата централа ще бъде свързана с офшорната водородна транспортна мрежа на Gasunie и с тази на сушата. По нея ще се пренасят големи количества водород на брега и ще бъде свързана с водородната мрежа на сушата.

За икономическото министерство и неговите експерти това е ново и голямо предизвикателство. Преди да се пристъпи към изпълнението, в района ще бъде изграден мини модел с капацитет на електролиза 50-10 MW. Там ще бъдат тествани системите и отстранявани дефектите. През миналата година трябваше да стане ясна и точната локация на тази централа, но премиерът Марк Рюте изненадващо хвърли оставка след неразбирателство с коалиционните партньори и този проект остана да се решава в един бъдещ период от неговите „наследници“ в кабинета.

За премиерът в оставка "водородът е абсолютно решаващ стълб на холандския енергиен преход" по повод зелените инвестиции на страната. Според него той е незаменима част от бъдещите енергийни доставки без изкопаеми горива.

Без стрес за страната

Затварянето на находището по никакъв начин няма да се отрази както на цената, така и на газовото потребление на страната. Стресова ситуация не се предвижда, защото производството е разумно намалено през последните 10 години, коментира през изминалата година за белгийското Business AM Radio Мониек Де Йонг, постдокторантски изследовател по енергийна политика в университета в Гент.

"Заради затварянето на най-голямото газово находище в Европа ще се произвежда по-малко газ. Но има много други газови находища в Северно море, където производството продължава да се случва“, казва той.

 Де Йонг не вижда стресова ситуация за пазара, защото планираното затваряне е подготвяно от преди 10 години и оттогава непрекъснато се търсят други алтернативни находища, които да компенсират количествата от Грьонинген. В него все още има около 450 милиарда кубически метра природен газ, достатъчно да снабди цяла Европа за една година. 

ПЕЧЕЛИВШИЯТ/ТЕ

Попитан кой всъщност печели от затварянето Мониек Де Йонг смята, че големият печеливш се казва LNG и неговите производители. Америка и Катар също могат да се възползват от ситуацията на пазара „Америка и Катар ще се възползват от това и ще изнасят повече за Нидерландия".

По отношение на приходите специалистът посочва, че за последните 60 години в нидерландската хазна от газовите хранилища са влезли 430 милиарда евро от газ. С годините делът се е свил драстично, за да стигне до 2,6 милиарда евро през миналата година. „Това, разбира се, е все още голяма сума, но това е около 0,3% от бюджета и вече няма има огромна възвръщаемост“, казва Де Йонг.

Нидерландия има количества газ, които са нагнетени на различни места – сред тях големите подземни газохранилища в Bergermeer, Norg и Grijpskerk. Преди войната в Украйна страната си набавя между 30-40%  от Русия през 2021 година. След като руските доставки спряха, Азербайджан и Алжир започнаха да доставят повече газ, но не достатъчно, за да компенсират недостига. Норвегия също увеличи производството, но и тя не може да го увеличи повече.

През 2024 г. Европа ще бъде много зависима от третия източник: втечнен газ (LNG). Добрата новина е, че много страни, които произвеждат втечнен природен газ, са увеличили износа си. Така че има много повече на световния пазар. 

Нова опасност

Междувременно от Института за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA) обявиха, че до 2026 година в Европа ще заработят 13 LNG терминала.

Ударното строителство, според техен анализ, крие друг риск за страните на Стария континент – „да изпаднат в нова зависимост“ ( подобна на руската, б.а), поради високия внос на втечнен природен газ от САЩ. 

" Европа трябва да се поучи от миналите си грешки и да избегне прекалената зависимост от САЩ, която е доставила почти половината от вноса на втечнен природен газ през миналата година", смятат от IEEFA.

Европа строи терминали, но същевременно е намалила търсенето на газ с 20% след началото на войната. В резултат на това, то е спаднало до най-ниското ниво от 10 години. За негативните резултати са допринесли занижените количества използвано синьо гориво във водещи икономики като Германия, Италия и Великобритания в частност допринесе за спада.

Изследователите на института очакват търсенето на втечнен природен газ (LNG) да достигне своя връх през следващата година отчасти благодарение на използването на възобновяеми енергийни източници.

събота, 24 февруари 2024 г.

Германия въведе депозит върху бутилките от млека

Германия разширява асортимента на пластмасовите бутилки, които се връщат в машина. От началото на тази година малките бутилки с подсладени пресни и кисели млека, кафе, капучино или кефир, енергийни напитки ще се връщат срещу депозит от 25 евроцента.

Picture: allaboutberlin.com

Промените се правят след влезли през миналата година промени в Закона за опаковките, което дава основание на търговците да сложат надценка, която да бъде приспадната след връщане на бутилката.

Политиката по връщане срещу депозит започна преди двайсетина години и се провежда на отделни етапи. Цели най-късно до 2030 година да обхване цялата гама от пластмасови бутилки за еднократна употреба, стъклени шишета, кенове и картонени кутии.

Амбициите е следващите години да бъде разширена системата за връщане, а не само в големите вериги магазини, но и в по-малки регионални бензиностанции, будки, дискаунтъри. 

За момента извън регулацията остава единствено картонените кутии от сокове и млека, известни под марката „Тетра Пак“, но и те ще попаднат под ударите на закона.

При връщането на бутилките системата сканира баркода, отброява колко са върнати и връща бележка с QR код с общата стойност. При разплащане на каса или система за самотаксуване бележката се сканира и така се получава отстъпка от крайната сума за плащане на клиента. Той не е задължен да купува друга стока от хранителната верига, а  може само да върне бутилките и да получи сумата от познатите в Западна Европа (пък отскоро и в България) станции за самотаксуване.

С въвеждането на практиката за връщане на бутилки от млека заваляха и критиките. Сред най-гръмогласните е Търговската асоциация за напитки на млечна основа, която твърди, че върнатите бутилки крият хигиенни рискове.

„В млечните бутилки се съдържат повече остатъци от напитката, отколкото при тези от вода, бира или сок. За съжаление, машините за връщане на входа на търговските вериги не разполагат с уреди за щателна дезинфекция и това крие рискове“, обясниха от асоциацията още през миналото лято по време на дебатите по промени в закона.

Пластмасовите бутилки за мляко трябва да отиват в торбата за пластмасови отпадъци, а не в автомати за връщане", категоричен е Екхард Хойзер, управляващ директор на Асоциацията на млечната промишленост.

Политиката по връщане на бутилките се следи и от съседна Австрия, която също планира да въведе системата от 2025 година.

Същата система за връщане беше въведена също в Ирландия. В Шотландия обаче претърпя неуспех.

четвъртък, 22 февруари 2024 г.

13 LNG терминала ще заработят в Европа до 2026 г.

До 2026 година в Европа ще заработят 13 терминала за втечнен природен газ, прогнозира Институтът за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA).

Zeebrugge Terminal.  Picture, Fluxys.com

Съоръженията започнаха ударно да се строят след инвазията на Русия в Украйна, последвалата газова криза и шоковото поскъпване на цените. За сравнение през критичната 2022 година на Стария континент са работели 8 съоръжения за LNG.

Несигурните доставки, динамичните цени и страхът да не се повтори ужаса преди 2 години принудиха страните в Европа да строят терминали с капацитет три пъти по-голям от търсенето, отбелязват авторите на доклада.

В изследването още се предупреждава, че Европа може да изпадне в нова зависимост ( подобна на руската, б.а), поради високия внос на втечнен природен газ от САЩ. 

" Европа трябва да се поучи от миналите си грешки и да избегне прекалената зависимост от САЩ, която е доставила почти половината от вноса на втечнен природен газ през миналата година", смятат от IEEFA.

Европа строи терминали, но същевременно е намалила търсенето на газ с 20% след началото на войната. В резултат на това, то е спаднало до най-ниското ниво от 10 години. За негативните резултати са допринесли занижените количества използвано синьо гориво във водещи икономики като Германия, Италия и Великобритания в частност допринесе за спада.

Изследователите на института очакват търсенето на втечнен природен газ (LNG) да достигне своя връх през следващата година отчасти благодарение на използването на възобновяеми енергийни източници.

Смяна на посоката

Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. предизвика огромна промяна на европейския газов пазар. Газът от Русия, доставян по тръбопровод, беше заменен от внос на втечнен природен газ, главно от САЩ.

Променената геополитическа обстановка след зимата на 2022 година създаде и нова карта на газовите потоци. Дотогава Европа черпеше огромни количества, транспортирани от руския монополист "Газпром". С прекратяването на доставките на картата се появи нов ключов център - белгийското пристанище "Зеебрюге", от което на-силно разчиташе най-силно закъсалата немска индустрия.

През Зеебрюге чрез мрежата на белгийския оператор Fluxys минават по 15 милиарда кубически метра природен газ всяка година, според аналитичен материал фламандската обществена телевизия VRT. 

Source: vrt.be

Стрелките на графиката показват, че освен за Германия има транзит за Франция, Испания и Италия. Газ влиза и от Нидерландия. Танкери с LNG пристигат от САЩ, Египет, Норвегия, които също са увеличили износа си за Общността. Освен LNG, постъпва норвежки и британски газ по тръбопроводи.

Въпреки санкциите на ЕС, пристанището не е спирало да приема и руски втечнен природен газ и оттам само през 2022 година са преминали 4,3 млн. кубически метра като почти цялото количество е било за страни от ЕС.

За разлика от повечето страни в ЕС, Белгия не следва примера на Обединеното кралство и не намалява значително внесения руски газ 

Руско-китайската съвместна компания Yamal LNG , в която дял има и френската TotalEnergies доставя втечнен газ за Китай, Япония, Южна Корея, Индия и Пакистан. Нейният ледоразбивач "Владимир Воронин", един от 300-те във флота, също акостира в Зеебрюге.

Бизнес под натиск

Към Fluxys "зелени" и неправителствени организации не еднократно задаваха въпросът дали е възможно прекратяване на договора с руснаците. И всеки път отговорът на газовия оператор е един и същи: трябва да се спазва договорът с Yamal LNG, защото в момента няма санкции срещу руския газ. Ако санкциите влязат в сила, Fluxys, разбира се, ще направи всичко необходимо, за да ги спази.

Белгийският оператор на газовата мрежа е в ръцете на общините и федералното правителство. 

"Следователно международният скандал засяга не само компанията, но и пряко нашите регионални правителства", казва Матийо Соете, мениджър на кампанията за енергиен преход в Greenpeace Belgium.

Greenpeace, Bond Beter Leefmilieu и Vredesactie настояват федералното правителство да забрани претоарванетона руски втечнен природен газ в белгийски пристанища, следвайки примера на Нидерландия и Обединеното кралство. 

Екосдруженията очакваха градовете и общините да решат за евентуално бъдещо оттегляне на Fluxys от руската сделка по време на общото събрание на Publigas (мажоритарен акционер на Fluxys) в края на миналата година. До такова решение обаче така и не се стигна

В случай че местните власти в крайна сметка някога се съобразят с исканията на неправителствените организации и ЕК приеме поредния пакет от мерки срещу Русия, алтернативата остава Франциякъдето енергийният гигант Total има 20-процентен дял в Yamal LNG. Така, страната може да се превърне в новия пристан за руски втечнен природен газ.

понеделник, 19 февруари 2024 г.

Клетъчни мрежи в Германия ще се захранват със „зелена“ енергия

Мрежови кули в цяла Германия ще се зареждат с енергия от офшорен вятърен парк в Северно море. Проектът е на Vodafone и RWE, които са сключили договор за сътрудничество. Началото на дейностите за насрочени за 2026 г.

Vodafone tower at RWE's Kaskasi offshore wind farm 
Picture: datacenterdynamics.com

Телекомуникационният оператор има близо 26 000 кули в цялата страна и е ключов доставчик за милиони потребители в цяла Германия.

Токът ще се доставя от вятърния парк Kaskasi. Договорено е за 250 гигаватчаса годишно, което значително ще намали въглеродните емисии, свързани с традиционните енергийни източници, съобщава специализираният сайт Industry§Еnergy.

В рамките на проекта ще бъде изградена мобилна станция, която ще позволява в реално време за техници, дронове и сензори да наблюдават и поддържат на операциите на вятърните турбини.

Vodafone и RWE  ще използват 5G технологията, за да откриват и решават техническите проблеми бързо като минимизират престоите и осигуряват оптимална работа на офшорната вятърна инфраструктура.

"Въвеждаме модерни 5G в морето, за да подкрепим генерирането на вятърна енергия в Германия. Ако искаме да подкрепим енергийния преход с дигитализация, тогава самите ние трябва да дадем добър пример и следователно да управляваме мрежата си от 100% възобновяеми енергийни източници", заявява изпълнителният директор на Vodafone Германия Филип Рох след подписване на споразумението.

Неговият партньор – главният търговски директор на RWE supply & trading Улф Керстин допълва, че са изключително щастливи, че могат да  подкрепят телекомуникационната компания в изпълнението на амбициозните цели за опазване на климата. "С нашите решения за зелена енергия ние помагаме да се гарантира, че енергийният преход постига напредък и за нашите индустриални клиенти."

Въведена в експлоатация през 2022 г., Kaskasi се състои от 38 турбини (Siemens Gamesa 9MW) и има инсталирана мощност от 342MW.

RWE наскоро обяви, че работи с 5 други пет големи фирми на вятърния парк – DHL Group, Ensinger, Evonik, Infraserv Höchst и ThyssenKrupp Steel Europe. Той е шестият в германското Северно море. В момента фирмата разработва седми клъстер в Северно море, който ще генерира още 1,6 GW енергия през следващите няколко години, допълва сайтът datacenterdynamics.com

неделя, 18 февруари 2024 г.

Домакинствата в Нидерландия очакват намаление на сметките за енергия

Европейските газохранилища са пълни малко на 67% към края на януари. Приблизително толкова е и количеството нагнетен газ и в нидерландското, по данни на Gas Infrastructure Europe.

Picture: NOS TV, archives 

В комбинация с мекото време и ниското потребление цената на водещия фючърсен пазар TTF на 16 февруари беше по-малко от 25 евро за мегаватчас. Това се случва за първи път отминалото лято.

За домакинствата и бизнеса още тегне ценовия ужас на електроенергията през 2022 година. Заради войната в Украйна, прекратяването на доставките на „Газпром“ за Европа и несигурната среда, цената на синьото гориво тогава удари 300 евро, а впоследствие дълго време се задържа в рамките на 100 евро.

Комуналните сметки главоломно нараснаха със стотици евро на месец. Лятото на 2022 година е далеч зад гърба на потребителите, но те все още предпазливо врътват кранчето. Драстично по-ниските цени все още не могат да ги успокоят и да използват газта и енергията както в дните преди инвазията на Русия в Украйна, довели до драматичните събития на Стария континент.

За потребителите в Нидерландия предстои ново понижение на цените не газта и респективно месечната сметка. Все още обаче не е ясно с колко ще се отрази на домакинствата. Необходимо е известно време на отделните газови доставчици да преизчислят сметките на абонатите си.

Според направено през февруари прочуване на статистическата служба на страната потреблението на газ е отчело спад на годишна база, а оттам и драстично занижаване на годишните изравнителни фактури. За изминалата 2023 година са консумирани 30 милиарда кубически метра синьо гориво, което е с 5% по-малко спрямо 2022.

Индустрията също е завъртяла кранчетата. За пета поредна година намалява потреблението в електроцентрали, промишленост, обществени сгради и селското стопанство. Основно те се снабдяват както конвенционален газ, така и с втечнен от САЩ. Преди инвазията на Русия в Украйна една четвърт пристигаше от Федерацията, а в момента почти половината от доставките идват от Норвегия. Руският внос в момента представлява едва 9%.

Независимо изследване на businessinsider.nl  от началото на февруари потвърждава резултатите на националната статистика. Според проучването на сайта  все по-малко домакинства годишно преминават прага на консумация от 1500 кубически метра газ.

Консултантската компания Essent допълва, че сметката за газ е приблизително от 60% от месечната енергийна фактура. Кубиците обаче зависят от много фактори като квадратурата на дома, числеността на домакинството, дали жилището е санирано, колко е стар котелът.

Наблюденията на компанията показва, че обикновено собствениците на вили имат много по-голяма консумация от тези на апартамент.

Многофалмилните жилища и кооперации също взаимно си помагат за намаляването на месечната енергийна консумация. Ако сте среден апартемент – сте сред печелившите, защото съседите ви отопляват и няма нужда да завърате кранчето докрай в студените зимни дни. За добре отоплено жилище ще са необходими около 900 м3 газ годишно, или под половината от гореспоменатите 1500.

Не така стоят нещата в самостоятелна къща където ще са нужни средно около 2200 м3 газ годишно. Това е почти 50% повече от средното потребление за страната.

Съветът на консултантите е, ако искате да спестите някое друго евро, тогава оправете покрива и санирайте външните стени. Също така инвестирайте в модерен котел, който ще ви спестява 15-20% по-малко газ годишно.

Алтернатива на котела за централно отопление е термопомпата. Това със сигурност ще намали средната консумация на газ. Спестявате много газ, като използвате добре енергията от земята или въздуха. Това е сравнително нов начин за отопление на домовете и често изисква основен ремонт на цялата инсталация, но предимствата на термопомпата са големи. Термопомпата получава топлината си от въздуха, земята или водата. Тъй като термопомпата използва тези възобновяеми енергийни източници, тя е устойчив начин за отопление, препоръчват консултантите.

Този начин на отопление беляза бум след 2021 година, но заради локдауна в Китай доставчиците бяха затруднени заради нередовните доставки на части. Стигна се до огромни списъци от чакащи, които трябваше да имат търпение няколко месеца до изпълнение на поръчката. Едва в края на 2023 година обработката на заявките се нормализира.

Според данни на секторната асоциация, в ниската земя само за кризисната 2022 година са инсталирани 100 000 термопомпи, което е с близо 40% повече спрямо година по-рано. За да подобри се енергийното отопление и климатичния отпечатък, правителството (вече в оставка, б.а.) прие национална програма за поставяне на 200 000 термопомпи в жилища до 2026 година. За да насърчи подмяната на отоплението, кабинетът на Марк Рюте реши да субсидира домакинствата.

В законодателството още е записано, че след две години хибридната термопомпа ще се превърне в стандарт в отоплението на домовете. До 2030 г. в домовете трябва да бъдат инсталирани 1 милион термопомпи.

Бумът на термопомпите е предизвикателство и за индустрията, която трябва да ги осигури. Франк Агтерберг от Асоциацията на термопомпите споделя пред обществената телевизия NOS, че това е изпълнимо – само ако навреме се увеличи производството и вносът на необходимите консумативи, предимно от Китай.

Телевизията направила бърза обиколка сред водещите производители на термопомпи в страната. Според репортажа, всички работят по този въпрос, за да не се стига до недостиг. Доставчикът Itho Daalderop разширил производствените си мощности и може да сглобява до 100 000 термопомпи годишно.

Колегите им от Remeha се надяват да могат да доставят по 140 000 термопомпи годишно от 2024 г., след като също разширили базата си.

И докато производителите изглежда се справят с глада за термопомпи, пазарът е изправен пред друг проблем – недостиг на кадри, които да инсталират техниката. С нелеката задача се е заела предприемаческата организация Techniek Nederland, която прави всичко по силите си да обучи достатъчно термопомпени техници. Амбициозният план включва обучение във всеки един регион на страната. Младите кадри ще трябва да намалят и времето за монтаж от 32 на 16 часа, за да може да се изпълняват повече поръчки.

Цената на хибридна термопомпа е между 5000 и 7000 евро. Всеки, който закупи термопомпа, може да кандидатства за държавна субсидия до 30%. Това е добре за собственика на жилището, но огромно перо за правителството - особено стане задължителна от 2026 г. като заместител на котела за централно отопление и 300 000 собственици на жилища могат да избират тази опция всяка година.

Миналата година ЕИБ изчислила, че ако тази субсидия се запази „наследниците“на Марк Рюте в кабинета ще трябва да осигуряват по 2 милиарда евро за закупуването на 300 000 термопомпи годишно.

четвъртък, 15 февруари 2024 г.

ING: Спирането на финансирането на нефт и газ не е решение

Климатичните проблеми няма да бъдат решени със спиране на финансиране на компании за нефт и газ. Това не е решение, заявяват в отворено писмо от банковата група ING в отговор на воден спор с екоорганизацията „Приятели на Земята( Friends of the Earth Netherlands).

Picturre: Личен архив

Активистите обявиха, че няма да се откажат и ще настояват банката да спре да финансира петролни и газови компании. Ако се наложи щяло да се стигне дори до съд. В отговор на заканата банката изпрати официално писмо до сдружението, в което обявява мотивите и позициите си.

Миналия месец беше обявено, че екологичната организация се опитва да принуди банката да спре да работи с петролни и газови компании чрез съдилищата. ING изпрати официално писмо до Friends of the Earth Netherlands в сряда, за да обясни позициите на банката.

"За съжаление, 80% от света все още използва енергия, получена от изкопаеми горива за отопление, готвене, транспорт и производство на електроенергия. В Нидерландия този процент е дори още по-висок", обяснява ING.

Според финансовата организация този процент само постепенно ще намалява с появата на нови енергийни източници. Ето защо ООН се съгласи на конференцията за климата COP28 в началото на тази година да се ограничат изкопаемите горива в енергийните системи по "справедлив начин, но не и за една нощ", мотивират се от банката.

Главният изпълнителен директор на ING Стивън ван Рийсвейк е посочил при представянето на годишните резултати по-рано този месец, че банката избира "научно обоснован подход". 

По този начин той заявява, че се вслушва в прогнозите на климатолозите и се опитва да разговаря с клиентите, за да ги убеди да намалят замърсяващите си емисии, пише още в писмото .

Спорът между екоактивисти и банката продължава повече от година. През миналата пролет, по време на годишното събрание на акционерите, те дори прекъснаха отчета. Няколко души се бяха промъкнали в залата крещяха и надуваха свирки.

Активистите са скептични, че банката ще съумее да постигне целите 45% намаляване на CO2 в атмосферата до 2030 година.

Гневът на екозащитниците изпита на гърба си лично и президентът на Франция по време на своя визита в Хага през 2023 г. Неговата реч дори беше прекъсната с викове "къде е френската революция" и "президент на насилието и лицемерието".

Почти всяка седмица "зелените" активисти в ниската земя показват някъде с пърформънс или блокиране на възлови магистрали, че трябва да се работи още в посока на климатичните промени. 

Една от запомнящите се сцени беше на възлова нидерландска магистрала, когато хиляди се събраха в знак на протест срещу правителствените субсидии за горивата. Дузина млади девойки се съблякоха и танцуваха на блокираното платно.

сряда, 14 февруари 2024 г.

Shell и ExxonMobil започнаха арбитражно дело срещу Нидерландия

Shell и ExxonMobil са започнали арбитражно дело за пропуснати ползи заради спирането на газовото находище в Грьонинген. Първото заседание е било проведено през декември. 

Ако двата енергийни гиганти спечелят, държавата може да се наложи да им плати милиарди евро, тъй като имат сключен договор за непрекъсваемо извличане на газ.

Picture: Rtlnieuws

Решението за спирането на най-голямото газово находище в Европа е взето през 2018 г. Според Министерството на енергетиката, последните количества трябва да бъдат извлечени през 2030 г. Повод за решението е серия от тежки трусове, довели до напуквания на къщи и инфраструктура.

Впоследствие министерството излиза с още по-драстични мерки, които блокират бизнеса на двете компании. Срокът е съкратен от 2030 на 2022 г. Последват финансови претенции, които вече няколко години не са уредени, припомня казуса обществената телевизия Nos.

В края на 2023 година кабинетът на Марк Рюте взе решение газовото находище окончателно да врътне кранчето на 1 октомври 2024 и да прекрати неговото 60-годишно съществуване. В решението на министрите е записано, че все пак то може да заработи за кратко в случай на усложнена обстановка заради войната в Украйна или на газов недостиг за вътрешно потребление.

За да бъде окончателно спряно находището, кабинетът ще трябва да издаде специален закон, в който се казва че с близо 23 милиарда евро ще бъдат компенсирани семействата с повредени къщи и ще бъде възстановена инфраструктурата. Този закон обаче ще бъде изготвен едва когато встъпи в длъжност новият Министерски съвет.

Нидерландия има количества газ, които са нагнетени на различни места – сред тях големите подземни газохранилища в Bergermeer, Norg и Grijpskerk. Разполага също и с по-малко съоръжения из цялата страна.

Междувременно усилено се работи по нови проекти, които да компенсират спрените газови количества от „Грьонинген“. Един от тях е на негово място да бъде построено голямо производствено съоръжение в Северно море, за да преобразува вятърната енергия във водород.

Съоръжението ще има капацитет за електролиза от 500 MW за производство на зелен водород и се очаква да започне да функционира през 2031 г.

Новата водородна централа ще бъде свързана с офшорна вятърна ферма край бреговете на северната провинция, където водородът може да бъде транспортиран до сушата чрез съществуващ газопровод за природен газ.

За икономическото министерство това е ново и голямо предизвикателство. Преди да се пристъпи към изпълнението, в района ще бъде изграден мини модел с капацитет на електролиза 50-10 MW. Там ще бъдат тествани системите и отстранявани дефектите.

"Водородът е ключов стълб на нидерландския енергиен преход", коментира по време на интервю вече бившият премиер Марк Рюте по повод зелените инвестиции на страната.

Затварянето по никакъв начин няма да се отрази както на цената, така и на газовото потребление на страната. Стресова ситуация не се предвижда, защото производството е разумно намалено през последните 10 години, коментира за белгийското Business AM Radio Мониек Де Йонг, постдокторантски изследовател по енергийна политика в университета в Гент.

"Заради затварянето на най-голямото газово находище в Европа ще се произвежда по-малко газ. Но има много други газови находища в Северно море, където производството продължава да се случва“, казва той.

Де Йонг не вижда стресова ситуация за пазара, защото планираното затваряне е подготвяно от преди десет години и оттогава непрекъснато се търсят други алтернативни находища, които да компенсират количествата от Грьонинген. В него все още има около 450 милиарда кубически метра природен газ, достатъчно да снабди цяла Европа за една година. 

ПЕЧЕЛИВШИЯТ/ТЕ

Попитан кой всъщност печели от затварянето Мониек Де Йонг смята, че големият печеливш се казва LNG и неговите производители. Америка и Катар също могат да се възползват от ситуацията на пазара „Америка и Катар ще се възползват от това и ще изнасят повече за Нидерландия".

По отношение на приходите специалистът посочва, че за последните 60 години в нидерландската хазна от газовите хранилища са влезли 430 милиарда евро от газ. С годините делът се е свил драстично, за да стигне до 2,6 милиарда евро през миналата година. „Това, разбира се, е все още голяма сума, но това е около 0,3% от бюджета и вече няма има огромна възвръщаемост“, казва Де Йонг.

вторник, 13 февруари 2024 г.

Домакинствата и индустрията в Нидерландия горят все по-малко газ


Нидерландия отбелязва спад в потреблението на газ на годишна база. Според националната статистика на страната за изминалата 2023 година са консумирани 30 милиарда кубически метра синьо гориво, което е с 5% по-малко спрямо 2022.

Цените на енергията са останали сравнително високи през цялата изминала година.

По отношение на секторите също се забелязва видимо намаление на потреблението. Магазини, хотели, ресторанти са ползвали по-малко газ. Самите домакинства също са намалили с 11% потреблението. Един от факторите е сравнително меката зима и малкото студени дни около Коледа и Нова година.

Индустрията също е завъртяла кранчетата. За пета поредна година намалява потреблението в електроцентрали, промишленост, обществени сгради и селското стопанство.

Основно те се снабдяват както конвенционален газ, така и с втечнен от САЩ. Преди инвазията на Русия в Украйна една четвърт пристигаше от Федерацията, а в момента почти половината от доставките идват от Норвегия. Руският внос в момента представлява едва 9%.

На фона на ниската консумация и сравнително топлото време, газохранилищата на страната (подобно на повечето в Европа) са запълнени до краен капацитет. Резултатите показват, че за последните 3 години страната обикновено приключва зимния сезон с пълни газохранилища. Последно през 2021 година в края на зимата запасите са били изчерпвани на 33%.

Статистиката припомня, че 2022 може да се счита за годината, в която се чупят рекорди. Заради войната, високите цени на енергията, потреблението на ниската земя драстично е било най-ниско за последните 50 години. Тогава е консумиран една четвърт по-малко газ спрямо критичната за Европа 2021 г.

Независимо изследване на businessinsider.nl  от началото на февруари потвърждава резултатите на националната статистика. Според проучването на сайта  все по-малко домакинства годишно преминават прага на консумация от 1500 кубически метра газ.  

В проучването се отбелязва и факта, че потреблението на страната намалява както и добивът. От миналата година правителството затвори най-голямото газохранилище в Европа – „Грьонинген“ и се разчита на няколко по-малки. Добивът в морето през 2023 също е бил с 19% по-малко на годишна база, което е рефлектирало и върху приходите в държавната хазна.

Нидерландия е една от петте държави в ЕС (останалите са Германия, Италия, Франция и Австрия) на чиято територия се съхранява две трети от общия за общността капацитет на природен газ.

Според Регламента за съхранение на газ страните, които нямат съоръжения за съхранение, трябва да съхраняват 15% от годишното си вътрешно потребление на газ в запаси в други държави членки. Следователно те ще имат достъп до запасите от газ в други държави членки

Този механизъм ще повиши сигурността на доставките на газ в ЕС и ще сподели финансовата тежест от попълването на капацитета на ЕС за съхранение. За да защитят запасите си, държавите членки с по-малък капацитет за съхранение си сътрудничат с държавите членки, които имат по-големи инсталации.

Газохранилищата в Нидерландия остават пълни и по друга причина – затрудненията, които изпитва нейната икономика и по-малкото потребление в производството.

Изглежда, че върху данните не е оказало влияние размириците в Червено море, свързани с атаките срещу кораби от страна на племенната организация хутите. 

От октомври миналата година хутите не спират с атаките си по кораби в Червено море. С действията си искат да покажат подкрепата си за Хамас и палестинците. Това е племенна организация от планински район в северен Йемен, който граничи със Саудитска Арабия.

Според данни за корабоплаването, цитирани в бизнес вестника De Standaard,  до средата на януари най-малко 5 танкера от Катар е известно, че са били обект на обстрелване. Емирството е втория по големина доставчик на втечнен природен газ за Европа след САЩ и обикновено използва маршрута на Червено море за доставки.