Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

четвъртък, 16 март 2023 г.

Газовите стожери на Европа

Войната в Украйна и нарушените доставки на руски газ прекроиха кардинално и движението на газовите потоци. Докато преди една година мощната немска икономика се захранваше със синьо гориво, което идва от изток на запад, сега движението е в обратна посока. Това превръща белгийското пристанище Зеебрюге във ключов енергиен център в Западна Европа.

Газовите коридори от Зеебрюге. Стопкадър VRT

През Зеебрюге чрез мрежата на белгийския оператор Fluxys минават по 15 милиарда кубически метра природен газ всяка година, съобщи в аналитичен материал фламандската обществена телевизия VRT. 

Стрелките на графиката показват, че освен за Германия има транзит за Франция, Испания и Италия. Газ влиза и от Нидерландия. Танкери с LNG пристигат от САЩ, Египет, Норвегия, които също са увеличили износа си за Общността. Освен LNG, постъпва норвежки и британски газ по тръбопроводи.

Въпреки санкциите на ЕС, пристанището не е спирало да приема и руски втечнен природен газ. През миналата година оттам са преминали 4,3 млн. кубически метра като почти цялото количество е било за страни от ЕС. 

Общо за миналата година 27-те държави са внесли 19,2 млрд. куб м руски LNG, показват събрани данни от центъра за анализи Bruegel, цитирани от сайта 3е-news.

Ревитуса. Снимка: desfa.gr

НА ЮГОИЗТОК

Подобен стълб за стабилността и сигурността на доставките се превръща за Югоизточна Европа и Балканите терминалът за втечнен газ на остров  Ревитуса. Съоръжението има един резервоар с мощност 225 000 кубически метра и един нает кораб за като плаваща единица.

7 потребители вече са резервирали всичките налични 26 слота за регазификация през 2023 г, става ясно от съобщение на гръцката държавна компания DESFA. Резервации има чак за 2027 година.

За да отговори на силния интерес, гръцкият терминал, подобно на колегите си от Зеебрюге, инвестират милиони в инфраструктура. За следващата година е планирано изграждане на допълнителни плаващи инсталации за регазификация и съхранение. На този етап в напреднала фаза са 2-3 проекта, които очакват разрешителни, казва в интервю за Си Ен Би Си председателят на местната компания „Митилинеос“ -  Евангелос Митилинеос, която е първата внесла в южната ни съседка американско LNG.

„Изграждането на още инфраструктура е необходимо, защото пазарът го изисква. Така че с инфраструктурата си Гърция се превръща в LNG хъб за света“, казва със задоволство бизнесменът, цитиран от българската новинарска агенция БГНЕС. Според него страните от Западна Европа имат свои собствени инфраструктури. Но чрез Ревитуса страни като България Северна Македония и дори Румъния на север, ще покриват с допълнителни количества енергийните си нужди.

В интервю пред местни медии директорът на отдела за управление на активи на DEFSA Николаос Кацис съобщава, че сред ключовите проекти са включването на допълнителна плаваща единица за съхранение (FSU) както и изграждането на пилотна станция за пълнене на камиони, чрез които се достига по-лесно до островите или райони в Западна Гърция.

Освен в Ревитуса до края на годината се очаква да заработи и терминалът за втечнен газ в Александруполис, който е изключително важен за България. Официалното откриване по строителните дейности започнаха през пролетта на 2022 в присъствието на българския премиер Кирил Петков, гръцкият му колега Кириакос Мицотакис и сръбският президент Александър Вучич.

FSRU в Александруполис е плаващ терминал за втечнен природен газ, който ще осигурява 5,5 милиарда кубически метра природен газ годишно когато бъде завършен, пише сайтът Balkangreenenergynews.com.

Новата инфраструктура е обвързана с други проекти за междусистемни връзки, като междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB), но също и важните газови връзки между България, Северна Македония и Сърбия. Чрез тези скорошни и нови проекти тези страни ще могат да намалят зависимостта си от руския природен газ, като диверсифицират маршрутите и източниците си на доставки.

Освен проекта в Александруполис, друга инвестиция за внос на втечнен природен газ е планирана от гръцката рафинерия Motor Oil в Коринт, наречена Dioryga LNG. Годишният капацитет се предвижда да бъде 2,5 млрд. куб. м.

В същото време Elpedison има свой собствен план, наречен Thessaloniki FSRU, който се очаква да започне да функционира през 2025 г. и също ще използва плаваща платформа.