About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Wednesday 8 March 2023

Откриха поредна пукнатина в реактор на EDF

Нови неприятности за френската компания EDFОткрита е поредната пукнатина в спрян за ремонт реактор на АЕЦ „Пенли“.

Ядреният регулатор (ASN) на страната е поискал обяснение и е препоръчал на компанията да "преразгледа стратегията си" за решаване на проблемите с корозията, които силно нарушиха нейните централи от края на 2021.

Photo: EDF

Поредната авария с реактор можеше да мине незабелязано, но сайтът Context се е натъкнал на бележка от EDF, публикувана на 24 февруари,  от която става ясно, че в „Пенли“ 1 е открит "значителен дефект“ при корозирала аварийна тръба, използвана за охлаждане на реактора в случай на авария. Проблемът е открит близо до направена заварка.

"Дефектът не оказал влияние върху работата на персонала или околната среда, се казва в становище на регулатора, публикувано тази седмица.

Докато EDF смята, че е излязла от кризата с ремонтирането на корозирали реактори, това съобщение хвърля нова несигурност за 2023 г., коментира френската телевизия Би Еф Ем.

Ядреният „флот“ на EDF се състои от 56 реактора. Атомната електроцентрала „“Пенли“ има 2 реактора и е пусната в експлоатация през 90-те години на миналия век. Тя е част от серията „P4" с мощност 1 MW.

Информацията за поредния проблем идва точно когато компанията планира да Франция да изключи от енергийната мрежа през тази година 7 атомни блока за ремонт, за да удължи живота им с 10 години - от 40 на 50. Атомните централи Chinon и Saint-Laurent ще работят между 6 и 9 месеца с намалени мощности. Други 5 АЕЦ също готвят спиране на блокове. 10 пък все още са в процес на ремонт заради корозия. Към момента от 56-те атомни блока работят 43.

Заради мнотото спрени мощности през миналата година „EDF понесе загуби като увеличи дълга си до рекордното ниво от 64,5 млрд. евро. Чистата печалба на компанията за 2021 г. е 5,113 млрд. евро.

В публикуван годишен доклад е oтбелязано, че спирането на работата на блоковете на са й стрували 29,1 млрд. евро. Решението на правителството на Франция за ограничи цените на електроенергията й е струвало още 8,5 млрд. евро.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

No comments:

Post a Comment