Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 25 март 2023 г.

"Акула" пази от боклук водата на Темза

Всяка година 8 милиона тона пластмасови отпадъци се изхвърлят в океаните. Голяма част от това замърсяване се пренася от градовете до морето чрез реки.

Развитието на технологиите все по-усилено се използва за почистване на водата. Такъв е Waste Shark – роботът-чистач.

Роботът-лаборант. Picture: Drone Solution Services/ RTBF

Canary Wharf е оживен финансов район в британската столица, където често срещана гледка е да плуват чаши за кафе, опаковки от храна или друг битов отпадък.

От няколко дни жителите на тузарския квартал могат да видят странно корабче като „акула“, което плава самостоятелно във водата на Темза . Мисията на тази машина е да улови плаващите боклуци, за да не достигнат до океана, разказва белгийската телевизия RTBF.

Разработена от базираната в Ротердам RanMarine Technology, Waste Shark е се захранва с електрическа батерия. Плава по повърхността безшумно без да плаши местната фауна.  В единия си край има "челюст" за поглъщане отпадъци.  Може да се движи в продължение на 8 часа с едно зареждане. Работата се програмира и наблюдава дистанционно. Оборудван е с GPS точки, за да се гарантира, че покрива области, които са по-труднодостъпни. 

Роботът може да се движи в плитки води и тесни канали като събира пластмасови отпадъци, найлонови торбички, бутилки и други отломки. На ден може да събира до 500 кг боклук, което се равнява на 21 000 пластмасови бутилки.

Освен като чистач, корабчето може да върши прекрасна работа и като „лаборант“, който контролира качеството на прясната или солената вода. Взема проби и да събира данни чрез внедрени сензори и камери, които разкриват дали има течове на масло или други химикали. Събраните данни имат статут на официална информация, която се предоставя на местните власти или правителството за вземане на мерки за защита на морските екосистеми и животни.

Отпадъчната „акула“ се използва в няколко града по света за почистване на реки, канали или пристанища, включително Дубай, Ротердам, Париж, Сингапур, Южна Африка и САЩ.

"Прахосмукачката". Picture: Nieuwsblad.be

Подобна технология се използва от миналата година и във водите на белгийския град Гент. Местните са я нарекли „прахосмукачката“. Системата, подобно на филтър за басейн, засмуква плаващите отломки през отвори и ги съхранява в контейнер, разказват Nieuwsblad и телевизия VRT.       

Това е система, която сякаш е заседнала на брега. С покачване или спад в нивото на водата тя се движи. Вътре има две помпи, които засмукват вода, а с нея и плаващия боклук, обяснява инициаторът Томас Де Груте от River Cleanup.

Събраните отпадъци впоследствие се преработват. River Cleanup има за цел да спре около 100 милиона килограма пластмаса по пътя към океаните до 2025 г. Видео на иновативната технология може да видите тук: River Skimmer 2 zuigt afval uit Gents water aan Dok Noord | VRT NWS: nieuws

Наличието на пластмаса в околната среда може да има сериозни последици за екосистемите. Дивите животни може да се заплетат, а по-малките парчета могат да бъдат сбъркани като храна от птиците и рибите.

Реките и потоците са сините артерии на нашата планета. Много от тях по света обаче са силно засегнати от замърсяването. За се да ограничи количеството замърсяване с пластмаса извън обсега на събирането и рециклирането, което навлиза в нашите океани, трябва да го премахнем, преди да стигне до там, апелират от сдружението. "Ние вярваме, че образоването на хората, трансформирането на компаниите и активното почистване на реките са най-ефективните начини да спрем замърсяването с пластмаса".

Голяма част от решението на проблема, според тях, включва образоването още от най-ранна възраст за проблема, пред който е изправена нашата планета. Осведомеността, генерирана в училищата, влияе върху родителите, семействата и обществата мрежи.

На няколко ключови дати през годината сдружението  организира почистване на една река или в конкретна държава заедно с местни партньори. Такива акции се правят в Литва, Албания и по поречието на Дунав.