Новините за климата през 2024 г. бяха белязани от постоянни температурни рекорди, природни бедствия и нарушени климатични цели. Въпреки всички тревожни събития, експертите очакват по-дори новини през 2025 г.
Новата година започва
с няколко позитивни сигнала за климата. Всички страни имат готовност и трябва
да представят новите си планове за климата през февруари. Това е заложено в
Парижкото споразумение на ООН и се случва на всеки пет години. Очакванията са
новите планове да са по-амбициозни от представените през 2020 г.
Редица страни
вече обявиха по време на климатичната конференция COP в Азербайджан, че ще заложат по-амбициозни цели.
Сред тях е Обединеното кралство. Министър-председателят Киър Стармър иска страната
му да отделя 81% по-малко емисии до 2035 г. в сравнение с 1990 г. За сравнение
една Холандия в момента се цели към редукция 55%.
Бразилия, която е
домакин на тазгодишната среща на върха за климата COP 30, също представи план за по-затегнати мерки
Европейският съюз
пък представя идния месец нов Зелен индустриален план, който засега е обвит в
мъгла. Знае се само, че трябва да
подпомогне екологизирането на химическата промишленост и стоманодобивния сектор,
хвърля малко светлина по въпроса нидерландският онлайн сайт Ню Ел.
В коментар за медията Луиз ван Шайк от сдружението Clingendael казва, че планът на Брюксел ще разшири пазара на устойчиви технологии от Европа като зелен водород, батерии и електрически автомобили. По тези политики Европейската комисия е заделила 250 милиарда евро. "Много съм любопитен какъв ще бъде европейският отговор на зелената индустриална политика на Китай и САЩ. И двете световни сили в момента инвестират сериозно в устойчива енергия“, казва още специалистът.
2025 година ще бъде предизвикателна и за съдилищата. Тон в тази насока даде Международният съд в Хага където се гледа най-голямотодело за климата в света. Решението на 15 съдии може да даде повече яснота за отговорностите на държавите в бъдеще.
Съдът, например, може да реши, че емисиите CO2 са в противоречие с международните права на човека. Подобно решение има потенциално сериозни последици, казват експерти. Това може да означава, че държавите трябва да плащат компенсации за емисиите на островите, засегнати от изменението на климата. Освен това случаят с климата проправя пътя за нови претенции.
По-малко
въглища, повече слънце, вятър и батерии
Организацията Carbon Brief съобщава, че заявленията за нови въглищни електроцентрали са намалели с 96% от 2015 г. насам. Все още има пет висящи кандидатури в групата на 38-те най-богати страни. Това означава, че краят на въглищните електроцентрали бавно, но сигурно се приближава: голяма победа за климата.
Експертът по устойчиво развитие Тийс тен Бринк от сайта WattisDuurzaam.nl очаква нови рекорди в световните продажби на електрически автомобили и в инсталирания капацитет на вятърни турбини, слънчеви панели и батерии и тази година.
Добра новина и за 175 загрижени нидерландци. Те вече ще имат право на глас в политиката за климата чрез Национална гражданска асамблея по въпросите на климата. От 18 януари групата ще обмисля ежеседмично какви мерки може да предприеме правителството по отношение на климата. Участниците са избрани на принципа "от млади до големи, от градове и села и с различни мнения за политиката за климата", каза председателят Нинке Майер. Имало общо 4,070 регистрации.