Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 4 януари 2025 г.

ВЕИ стават все по-важни за енергийния микс на Германия

Делът на възобновяемите енергийни източници в Германия през 2024 г. е счупил нов рекорд в производството на електроенергия - първата година, в която ядрената енергия изчезна от микса на най-голямата икономика в Европа.

Делът на ток от Вятър, слънце, биомаса и вода бележи 3% ръст – от 56% на 59% в общото производство на електроенергия, се казва в изявление на германския енергиен регулатор, цитиран от белгийски медии.

През изминалата година Германия е произвела общо 431,7 TWh електроенергия, което е спад от 4,2% в сравнение с предходната година.

Водещи са вятърната енергия на сушата и офшорните паркове с 31,9% от общото производство, което е почти на същото ниво като 2023 г. Делът на фотоволтаичната енергия обаче е скочил и сега е 1/7 от германския микс.

Сбогом на въглищата

Германия твърдо държи поетия курс да каже сбогом на въглищата - историческият енергиен източник на най-голямата икономика в Европа, отбелязва и AFP. На годишна база делът на произведения ток от тях е намалял от 26% на под 23%, тъй като страната иска постепенно да спре въглищата до 2035 г.

Ръст в общия микс бележи и токът произведен от газовите централи - 8,6% до 13,2%. Причината е, че Германия се е възползвала максимално от ниската цена на борсите в Европа и се е снабдила с допълнителни количества отвън.

Щрих за историята: Последните количества ток от АЕЦ са попаднали в общия микс през 2023 г. Делът е по-малко от 2%.

Внос-износ: През 2024 г. Германия е увеличила вноса си на електроенергия с 13,8%, докато износът й спаднал с 10%.

Зелената цел

Преди да подаде оставка коалицията на Олаф Шолц твърдо стоеше зад голямата амбиция до 2030 година 80% от микса да бъде от ВЕИ. Тази цел е силно критикувана в Германия от опозиционните партии на социалдемократите и Зелените

Месец преди предсрочните избори в Германия консервативната партия ХДС, която е фаворит в социологическите проучвания, не подкрепя развитието на вятърните турбини. Чуват се също гласове атомните електроцентрали да бъдат отворени отново, което експертите смятат за нереалистично.