Pages

сряда, 16 декември 2015 г.

За винетките, ремонтите и тол системата



Правителствата от последните 8 години нямат последователна политика за разпределение на приходите от винетките. Годишно в хазната влизат по 220 милиона лева. Това обяви специално за Канал 3 председателят на Форум за балкански транспорт и инфраструктура  Петър Мутафчиев. Основният му упрек към държавата е, че няма прозрачност по отношение на разходването на средствата от винетките.

Приходите обаче можело да нараснат още, ако към въпросните 220 милиона лева се заделят от постъпленията от акциза за горива – практика, която е имала ефект преди години, но впоследствие е премахната с решение на парламента. Така че за дупки и нови пътища имало всички предпоставки годишно да се инвестират минимум по над 500 милиона лева, без да се включват парите от Европа.  

За постъпления в бюджета се разчита и на бъдещата тол система, която трябва да заработи от 2017 година. За изграждането й ще са нужни 678 милиона лева. Годишно за поддръжка държаваща ще трябва да отделя по 653 милиона. Това дава основание на експертите да смятат, че следващите години не може да се очакват огромни постъпления по това перо.


понеделник, 3 август 2015 г.

Откриване на "София диша" 2015


 За пета поредна година в София бе открит градският фестивал "София диша". В продължение на пет неделни дни посетелите имат възможност да видят и обменят идеи с творци, майстори и изпълнители. Следващата неделя "София диша" ще бъде на тема: Визуални изкуства – ул. „Пиротска“; 16 август, 2015 г. – литература – ул. „Ангел Кънчев“; 23 август, 2015 г. – спорт – ул. „Цар Иван Шишман“; 30 август, 2015 г. – Музика и танц – ул. „Оборище“.

През последните пет години фестивалът се превърна именно в това – в един своеобразен празник-среща, на който се запознахме с последните събития от културния живот на столицата. Запознахме се с множество музиканти, художници, занаятчии, танцьори, актьори, писатели и една многолика и разноцветна група от будни хора, за които изкуството се е превърнало в начин на живот.
Ако трябва да съберем под общ знаменател цялото това разнообразно множество, което фестивалът събира всяка година, то бихме могли да определим тези хора като пулсът на града. А заедно с пулса идва и онази глътка въздух, която ни е толкова нужна в топлите летни дни.

Въобще, „София Диша“ намери трайно място не само в календара от културни събития в столицата. Фестивалът се превърна в част от града, част, която заедно създадохме и облагородихме, правят кратка равносметка организаторите на официалния сайт.









четвъртък, 30 юли 2015 г.

Монтират пейка с фотоволтаици в София



 Рециклируема пейка с фотоволтаици ще бъде монтирана в столичния Научно-технологичен парк. Съоръжението е дело на двама млади архитекти - Пламена Георгиева и Крум Панчев - победители в конкурс на парка за иновативна пейка.



Вече има заявен интерес не само от Столична община, но и от редица частни инвеститори. Ако проектите се окажат работещи и ефективни, успешни решения, те биха разположили такива пейки и в своите паркове, така че от тях ще могат да се възползват по-широк кръг от хора, а не само посетителите на Научно-технологичния парк, коментираха организаторите на конкурса. 



Фотоволтаичните панели са монтирани във вътрешността на самата пейка и са интегрирана част от нея. Заложени са органични панели от ново поколение. Основният елемент в пейката е т.нар. „пчелна пита“, в която са съсредоточени всички най-важни изводи – USB входове, контакти и др. Предвидена е и вградена тонколона за ползвателите, желаещи да слушат музика.



Формата на пейката е инспирирана от позите, които заема човешкото тяло. Проектирани са и различни модулни варианти – например, пейката да има облегалка или някакво покритие. Източник на вдъхновение са фасадите на сградите в Научно-технологичния парк, за да може пейката да се вписва максимално добре в обстановката“, разказаха младите архитекти, спечелили надпреварата.

вторник, 23 юни 2015 г.

Червените: НС да не се бърка в работата на регулатора





С предложението за едномесечно отлагане на поскъпването на цената на тока за индустрията кабинетът показва, че няма стратегия за сектора и се опитва да замаже положението. Това заяви днес червеният депутат Таско Ерменков след заседание на парламентарната комисия, която следи дейността на енергийния регулатор. Депутатът не пропусна да разкритикува парламента, тъй като не било негова работа да се меси в работата на КЕВР. Според енергийния специалист, дори да се отложи с месец приемането на новата цена нищо нямало да се промени. Ерменков напомни, че с последните поправки в Закона за енергетиката, цената може да бъде приета на 1 юли и да се коригира след 3 месеца. Това обаче съвпадало с местните избори и никой нямал интерес да гневи избиратели. 
Червените използваха парламентарната трибуна да припомнят и друга своя теза, че с избирането на Иван Иванов ще има политически намеси в работата на регулатора.
Таско Ерменков припомни и тезата си, лансирана наскоро при гостуването си в предаването „Факторът Кошлуков” по Канал 3, а именно Агенцията за държавна и финансова инспекция да провери документацията на ВЕИ инвеститорите на каква стойност са внесените съоръжения и как са ги декларирали пред Комисията за енергийно и водно регулиране.  
Връзката между тока, избирателите и законодателните гимнастики изложи отново по Канал 3 и бившият член на ДКЕВР Еленко Божков в предаването „Денят на живо” по Канал 3. "Ако държавният регулатор не увеличи цената на тока за индустрията, очертаващият се недостиг в системата ще го отнесат гражданите. А в година на местни избори, не вярвам тежестта да се прехвърли на обществото", смята експертът. 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА 

понеделник, 22 юни 2015 г.

Експерт: Битът няма да плаща по-скъп ток в година на избори


Ако държавният регулатор не увеличи цената на тока за индустрията, очертаващият се недостиг в системата ще го отнесат гражданите. А в година на местни избори, не вярвам тежестта да се прехвърли на обществото. Това заяви в предаването „Денят на живо” по Канал 3 енергийният експерт Еленко Божков.

Според трите големи работодателски организации, един от проблемите в сектора са неизгодните сключени дългосрочни договори с американските централи „Марица Изток” 1 и 3. Божков обаче твърди, че направеното предоговаряне от страна на правителството през април нямало да доведе до никакъв резултат. Ефект би имало, ако договорите се прекратят. И това няма да е прецедент в Европейския съюз. Експертът посочи, че унгарците и поляците също са прекратили договори и няма драма. „Трябва да се тръгне смело напред. Правителството да каже директно на ЕК и да изиска в двумесечен срок отговор, а не да се протака решението с години.

БИЗНЕСЪТ СКОЧИ
 
Трите работодателски организации – Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Асоциацията на индуструалния капитал в България - обявиха на пресконференция в неделя (21 юни), че имат конкретни предложения за намаляване на дефицита в сектор „Енергетика”. Никой обаче не е потърсил индустриалците за мнение, дори на днешната среща не са получили покана. Пред Канал 3 председателят на АИКБ Васил Велев. Той е убеден, че токът може да не поскъпва от 1 юли.
От 26 юни предприятията- членове на АИКБ ще стачкуват всеки ден по час срещу планирания скок на тока. Следващата стъпка е да започнат съкращения на песонал. От асоциацията твърдят, че нито наредбата, нито поредния 20% скок на тока ще решат проблемите с дефицита в сектора.
Една от препоръките  на Българската търговско промишлена палата е да се спре постоянната подкрепа на битовите потребители за сметка на бизнеса.
 От КРИБ допълват, че последните месеци се прави опит да се разедини и да разклати единната позиция на индустрията, но цитирам „няма да успее”.
Трите работодателски организации са единни, че ножът е опрял до кокала, нужни са спешни мерки на практика, а не на думи. Иначе, съвсем реална е опасността от фалити на водещи предприятия и милиарди загуби за бюджета.  Коментарите на Божидар Данев, Васил Велев и Евгени Иванов вижте във видеото.

ТЕКСТУАЛНИ ХВАТКИ И ЗАКОН КАТО ДЪВКА
Индустриалните вопли сякаш не достигнаха до отсрещния адресат - държавата, в лицето на независимия регулатор, който е под шапката на парламента. Нещо повече народните избраници решиха за пореден път да превърнат закона за енергетиката в дъвка и без много да се замислят с една текстуална гимнастика ще си дадат още месец отсрочка, в който да изумуват какво ще стане с цената на тока за индустрията. Така, с едно натискане на бутона новата цената на тока за следващия регулаторен период ще бъде от 1 август. Ясна е само отсрочката. Никой обаче и не обели дума за това с колко ще се забавят новите цени на тока, как ще рефлектира върху сметката на бита, ще се промени ли моделът за ценообразуване.

БИЗНЕСЪТ: ДЪРЖАВАТА ИМА ЛОСТОВЕ, КАБИНЕТЪТ ПРЕХВЪРЛЯ НА КЕВР

В разговора ми след неделната пресконференция с представители и на трите водещи работодателски организации стана ясно, че никой не може да убеди индустриалците, че държавата няма механизми за излизане от кризата. Дончев и Петкова обаче продължават да си знаят едно: цената на тока зависи само и единствено от КЕВР. Дали министърът и бизнесът ще налучкат точните цифри или пък посланието ще дойде отвън на жълтите павета, ще разберем след броени дни, както се очертава още на 26-ти този месец.

OЩЕ ПО ТЕМАТА: