About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Thursday 4 April 2024

Сдружения искат от новата ЕК план за достъпна електрификация на промишлеността

Новата Европейска комисия трябва да излезе с план за улесняване на достъпна и чиста електрификация на промишлеността, създаване на необходимата мрежова инфраструктура. Около това становище се обединиха две от ключовите браншови организации Eurelectric и Cefic, чиито ръководства подписаха в Антверпен декларация в знак на подкрепа за запазване на силна, конкурентоспособна, декарбонизирана индустриална база в Европа.

Picture: euroelectric.ro

Електроенергийната индустрия и енергоемките предприятия ще обединят усилията си, за да повишат промишлената конкурентоспособност на Европа в икономика с нулево нетно потребление, се казва в документа, под който подписи положиха генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби и генералният директор на Cefic Марко Менсинк.

„В разгара на енергийната криза Европа стана свидетел на реално унищожаване на търсенето и затваряне на индустриални предприятия, за които не е ясно дали ще се появят отново на европейска земя“, каза генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби.

Неговият партньор Марко Менсинк допълни, че генерален директор директното електрифициране ще играе централна роля в декарбонизирането на индустриалните процеси в бъдеще, но се нуждаем от рамка за това.

По време на подписването бяха припомнени някои от ключовите послания на премиера Александър де Кроо, който по време на друг форум през есента на 2023 година заявява, че за да се постигне неутралност по отношение на климата до 2050 г., производството на електроенергия в Европа ще трябва да се умножи, а инвестициите в промишлеността ще трябва да бъдат фактор шест по-висок от предходното десетилетие.

„Това огромно предизвикателство идва точно когато както големите компании, така и МСП са изправени пред най-тежкия икономически спад от десетилетие, търсенето намалява, производствените разходи се увеличават, а инвестициите се преместват в други региони. Американската икономика, която се възползва от финансовата подкрепа от Закона за намаляване на инфлацията (IRA) и неговата лекота на достъпност, китайският свръхкапацитет и увеличаването на износа за Европа увеличават натиска върху европейската индустрия още повече. Нашите компании се сблъскват с това предизвикателство всеки ден. Затварят се обекти, производството се спира, хората се пускат. Европа спешно се нуждае от бизнес казус. Отворената стратегическа автономия за конкурентоспособен и устойчив ЕС е от решаващо значение за прехода на Европа в постоянно променящия се геополитически пейзаж“, казва белгийският премиер.

No comments:

Post a Comment