About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Saturday 18 May 2024

Еврокомисарят по енергетика. Зелената сделка трябва да е дългосрочна стратегия

Материал, публикуван в 3eNewsPortal 

За двадесета поредна година Брюксел събра най-добрите икономисти, анализатори и университетски учени на годишната конференция на ЕК.

Фокус на форума беше ситуацията в общността две години след инвазията на Русия в Украйна, предстоящите избори през юни, както и най-належащите политики следващите години. Обект на дискусия стана и обявената преди ден икономическа прогноза на ЕК. 

Кадри Симсон. Снимка: Личен архив

Сред панелистите беше еврокомисарят по енергетика Кадри Симсон, която се спря на Зелената сделка. Според нея тя трябва да се разглежда като дългосрочна стратегия за ЕК, не в рамките на един или няколко мандата. 

В изложението си Кадри обърна внимание, че в Зелената сделка трябва да се отчитат и последиците от руско-украинския конфликт и да се търсят политики за дългосрочно стабилизиране на пазара. 

Погледнато към днешна дата, според Кадри, цените плавно се връщат към предвоенните си нива. А от друга страна Европа е трябвало да вземе много по-бързо някои решения, за да избегне подобен период от 70-те години на миналия век. 

Погледнато назад Европа си е научила уроците и дори е станала по-производителна. 

В панела взе участие и бившият полски комисар Данута Хюбнер, която вижда в Зелената сделка възможност за страните членки да покажат своите национални амбиции и да бъда по-активни при формирането на секторната политика в областта на енергетиката.  

Данута Хюбнер. Снимка: Личен архив

Европа трябва да показва повече амбициозност пред своите конкуренти САЩ и Китай, очаква дипломатът.  

В рамките на дискусията бе обърнато внимание на нарастващите негативни вълни срещу зелените политики. Според социологически проучвания зелените политики висят на косъм в европейския дневен ред на новата ЕК. 

Паоло Джентилони. Picture: ec.europa.eu

„Дали съжаляваме, че преди 5 години Европейската зелена сделка попадна във фокуса на комисията, оглавена от Урсула фон дер Лайен?“ Отговорът без да се замислям е Не, заяви еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони. Като пример той посочи, че трябва да се действа спешно и бързо в тази посока. Пример са последните данни от сателитни снимки, според които глобалните температури са вече надхвърлили международно договорената бариера от 1.5градуса по Целзий.  

Костис Хацидакис. Picture: ec.europa.eu

Гръцкият министър на финансите Костис Хацидакис заяви, че все още имало нужда да се преразгледат екологичните планове на ЕС. Но като цяло не мисли, че трябва да се отстъпва от общите цели, след като Брюксел прие Закона за намаляване на въглеродните емисии с 55% до 2030 г. Гръцката страна още преди 5 години е започнала да работи по този въпрос. Още от самото начало правителството вървяло ръка за ръка с работници и синдикати по пътя за редуциране на използването на въглищата. 

Джентилони заяви, че на ЕС ще са нужни инвестиции за стотици милиарди евро всяка година за постигане на екологичните и цифровите цели на блока. 

Зелената сделка не е приоритет, ако не желаем да инвестираме в нея. Не можем повече да заблуждаваме  хората, категорична бе и Теа Ярк от Европейската конфедерация на профсъюзите.

Белгия, Нидерландия и Германия ще си помагат във водородната икономика

Белгия, Нидерландия и Германия създават единна платформа за развитие на водородната икономика в Северозападна Европа, съобщи фламандският секторен клъстер WaterstofNet.

Инициативата е формализиран под формата на меморандум за сътрудничество между браншовият Белгийски водороден съвет (BHC), нидерландският NLHydrogen (NLH) и германският Nationaler Wasserstoffrat (NWR).

Трите страни са си обещали да направят всичко възможно за постигане напредък в областта на водородната икономика в Северозападна Европа.

Меморандумът е подписан в Ротердам на официална среща на 13 май, на която е станало ясно, че в новата единна платформа ще бъдат привлечени правителствата, университетите, научноизследователските институции и гражданското общество за насърчаване на иновациите и устойчивостта във водородния сектор.

Участниците ще обменят актуална информация, ще си организират регулярни срещи, семинари и ще провеждат навременна комуникация, за да няма забавяне по начертаните приоритети.

Трите подписали страни вярват, че това партньорство ще донесе значителни ползи на пазара чрез насърчаване на инициативи както в областта на технологиите, така и в развитието на пазара и политиката, се казва в разпространено прессъобщение.

"Това съвместно усилие ще бъде от полза не само за белгийската индустрия, но и ще допринесе за просперитета на целия регион", отбелязва Том Хаутекиет, председател на Белгийския водороден съвет.

Междустранният договор идва дни, след като стана ясно, че Белгия е първата страна в света, която е избрала оператор за водородна мрежа подобно на тези за електричество и газ. Неговият мандат ще е 20 години. Очаква се разрешителното да бъде дадено преди насрочените за юни европейски и федерални избири.

Fluxys hydrogen е натоварен с планирането, разработването и управлението на водородната мрежа, задача, която е от съществено значение за енергийния преход.

Федералното правителство вече одобри и водородна стратегия, в която е заложено изграждане на цялостна водородна мрежа в цяла Белгия, подобна на електропреносните мрежи на Elia и на природен газ на Fluxys.

Белгия ще инвестира следващите години 250 милиона евро в изграждане на водородна инфраструктура и мрежа със съседните страни. Развитието е от изключително значение за цяла Европа. От 1600 километра над 600 се намират на нейна територия.

Отделно в областта на водородната икономика Германия и Белгия се договориха да свържат своите водородни тръбопроводни мрежи най-късно до 2028 г. Партньорството има за цел да повиши енергийната сигурност, да насърчи екологосъобразното поведение и да отвори вратата за постигане на смели климатични цели в световен мащаб, коментира по този повод специализираният сайт Industry&Energy.

Редица проекти в отделните страни също са в напреднала фаза. Германско дълбоководно пристанище ще бъде превърнато през следващите години в зелен център за водород и амоняк. Няколко енергийни компании са готови да инвестират съвместно във Вилхелмсхафен (Северна Германия) над 5 милиарда евро в проекта, който има за цел да направи Германия още по-независима по-малко от руския газ.

Съседна Франция също не стои безучастно. Енергийните гиганти TotalEnergies и Engie от няколко години работят по съвместна централа за производство на зелен водород близо до Марсилия. Тя трябваше вече да работи , но заради непредвидените обстоятелства и затегнатата икономическа ситуация заради войната в Украйна - пускът бе отложен с две години за 2026. 

Разположенa в сърцето на биорафинерията на Total в La Mède, площадката ще е захранвана от соларни инсталации с общ капацитет над 100 MW, а електролизаторът е с мощност 40 MWВодородът ще се използва главно за пълно покриване на нуждите на процеса на производство на агрогорива в La Mède, който според TotalEnergies ще спести над 100 000 тона въглеродни емисии годишно. Ще се използва и на границата като гориво за камиони, автобуси, корабоплаване и др.

Протегната ръка от ЕС

В последните работни дни тази Европейска комисия даде ясен сигнал, че ще подкрепя бизнеса и фирмите в областта на водородната икономика. С едно от последните си решения през май стана ясно, че отпуска близо 720 милиона евро на 7 проекта за възобновяема водородна енергия в Европа. Те са избрани чрез първата проведена тръжна процедура в рамките на Европейската водородна банка. 

Средствата за този търг идват от приходите на схемата на ЕС за търговия с емисии. Спечелилите кандидати ще произвеждат възобновяем водород в Европа и ще получат субсидия за преодоляване на ценовата разлика между производствените им разходи и пазарната цена на водорода, която в момента се движи от невъзобновяеми производители.

Фондът за иновации е най-голямата програма на ЕС за финансиране на внедряването на иновативни технологии с нулеви нетни емисии, с прогнозен бюджет от 40 милиарда евро от приходите от тръжна продажба на квоти по схемата на ЕС за търговия с емисии между 2020 и 2030 г.

Европейската водородна банка, обявена от председателя Урсула Фон дер Лайен в речта й за състоянието на Европейския съюз през 2022 г., е инициатива за улесняване на вътрешното производство и вноса на възобновяем водород в ЕС. Тя има за цел да отключи частните инвестиции в ЕС и в трети държави чрез справяне с инвестиционните предизвикателства, преодоляване на недостига на финансиране и свързване на бъдещите доставки на водород от възобновяеми източници за потребителите.

Friday 17 May 2024

Гърция е намалила с 80% използването на въглища

За последните няколко години Гърция е намалила с 80% използването на въглища и усилено работи по плана за изпълнение на Зелената сделка. Това заяви в Брюксел в рамките на 20 европейски икономически форум министърът на икономиката и финансите Костис Хацидакис, който в присъствието на икономическия еврокомисар Паоло Джентилони разказа за постигнатото на балканската страна по отношение на зеления преход.     

Още като министър на околната среда и енергетиката преди 5 пет години, представих амбициозен план относно Зеления преход. Още тогава започнахме да работим в тази насока, отбеляза министърът.      

Като ключови политики той открои редуцирането на въглищата, 43% спад в нивата на емисиите CO2 спрямо 2005 година и политики по инсталиране на  повече мощности за възобновяема енергия.     

„Преди 5 години въведохме Зелената програма в Гърция и срещнахме остри реакции имахме реакции от засегнати региони и социални групи. Благодарение на финансовата помощ от Комисията въведохме амбициозен план за справедлив преход, особено по отношение на двата най-засегнати региона - Западна Македония и община Мегалополис в Пелопонес“, отбеляза икономическият министър на Гърция.      

Благодарение на тази политика, в последните години цената на енергията е намаляла след ефективно саниране на сградите.     

По различни програми са създадени хиляди работни места, които са заменили останалите безработни в минния сектор.

Вятърната индустрия като приоритетна политика

В края на миналата година Гърция обяви, че разработва национална програма, която цели през следващите години да се позиционира като ключов играч в разрастващата се средиземноморска вятърна индустрия. Плановете са да бъдат изградени 4,9 GW мощности в средносрочен план до 2030-2032 г. и още 12,4 GW в дългосрочен план.

Като част от реализирането на тази програма е сключено споразумение за сътрудничество между компаниите  DEME и FARIA Renewables за проучване и съвместно разработване на офшорни вятърни паркове, съобщи специализираният нидерландски енергиен сайт Industry&Energy.

Основната цел на това стратегическо партньорство е да оцени и капитализира потенциала на Гърция за офшорни вятърни инсталации.

Партньорството е в съответствие с глобалните цели за нулеви емисии, подчертавайки решаващата роля на офшорните вятърни технологии.

Сътрудничеството ще включва задълбочено проучване, проучване и ангажиране с местните заинтересовани страни.

Wednesday 15 May 2024

Сметната палата: Кабинетът на Рюте не изпълни очакванията на обществото

Отиващият си кабинет на Нидерландия не е в състояние да реализира всичките си политически амбиции. В резултат на липса на кадри някои проекти са изостанали и по този начин са останали 7,2 млрд. евро неусвоени. Това се казва в доклад на Сметната палата, която е направила отчет за последния мандат на подалия преждевременно оставка през миналото лято кабинет на Марк Рюте.

Pictures: www.rtl.nl

Оказва се, че не е лесно да се харчат пари. Преди всичко това трябва да бъде направено реалистично", заяви председателят на Сметната палата Питер Дуйзенберг.

Недостиг на кадри има в отбраната, системата на затворите, образованието, данъчната и митническата администрация и в здравеопазването.

За последните четири години правителството е удвоило щата на адинистрацията до 32 000. Въпреки тази стъпка, кадрите били недостатъчно за изпълнение на широкомащабната политика, начертана в управленската програма.

Сред силно засегнатите е данъчната и митническа администрация, която страда от свежи попълнения и млади специалисти. Половината от служителите ще трябва да бъдат сменени в следващите 5 години, което означава, че проблемите далеч не са решени, посочва председателят.

"Напускането на данъчните служители означава, наред с други неща, загуба на знания и опит. Много проблеми не могат да бъдат решени бързо", препоръчва в доклада си Сметната палата.

В него още е посочено, че много често министерствата не са давали изчерпателна информация как са разходвали публичните средства. 

Така например остава неясно какви резултати е постигнало правителството миналата година с използването на допълнителни трансфери за училищните ръководители или за социалната юридическа професия.

Затова председателят на Палатата Дуйзенберг призовава новия кабинет да направи ясен избор. "Задайте редица приоритети и уточнете какви са целите. По този начин Камарата на представителите и населението също могат да видят дали нещо е успешно. Това е важно за доверието в политиката."

В заключение се казва, че очакванията на гражданите от кабинета на Марк Рюте са неизпълнени.

Monday 13 May 2024

АЕЦ в Белгия се превърна в предизборен скандал и тема за съдебна сага

По-малко от месец има до изборите в Белгия. На 9 юни електоратът ще избира едновременно евродепутати и федерален кабинет. Предизборната надпревара върви с пълна сила и с наближаване на вота едни се надпреварват с други по политики.

Някои бързат да се отчетат за свършеното, да признаят какво не са успели и защо, а трети намират повод да хвърлят кал по политическия опонент като хванат най-болезнената тема за белгийското общество от години- атомната енергетика и нейното бъдеще, поетапното затваряне на атомните централи – от 7 останаха 2. И точно тъй наречените най-нови мощности предизвикаха яростен спор.

Белгия реши да удължи живота на двете си работещи атомни централи с 10 години, след дълги преговори с френския оператор-собственик Engie.

Едва две седмици преди изборите един от конкурентите - Жорж-Луи-Буше (МР) видял нещо нередно, та се наложи лично премиерът Александър Де Кроо да влиза в обяснителен режим и да защитава своя енергиен мининистът Тине ван дер Стратен.

В задочен диалог през държавната агенция „Белга“ премиерът е убеден, че всичко при преговорите е водено в пълна прозрачност и е направено максималното, за да се защити националния интерес. Той не вижда смисъл от сформирането на анкетна комисия за разследване на преговорния процес.

Според Жорж-Луи-Буше, министърът Тине Ван дер Страетен („Зелените“) и тогавашният главен изпълнителен директор на оператора на високоволтова мрежа "Елия Крис" Пийтърс са манипулирали документацията, свързана с поетапното прекратяване на ядрената енергетика.

Енергийният министър не остана безмълвна и заяви, че това е безпочвена лъжа и смята да заведе дело за клевета.

Според Александър де Кроо това е нападателна акция, по-важното е, че удължаването на живота на двете АЕЦ е факт и всичко е решено. „Заедно успяхме да доведем до край този процес“.

Премиерът не пропусна да захапе и отколешния си опонент на тема ядрена енергетика – Германия, която  гледала „със завист“, постигнатото с френския оператор.

Белгия и Германия може да са стратегически партньори в газови сектор, да развиват интемодални връзки, тръбопроводни и водородопроводи. Но стане ли дума за ядрена енергетика, наяве излиза един стар спорт от много години. 

Обект на спор е валонската АЕЦ „Тианж“, близо до Лиеж. Централата се намира на около 70 км от германския град Аахен. Според немското правителство реакторите са опасни и се намират в близост до големи градове.

Friday 10 May 2024

Нито капка дизел на Олимпиадата в Париж

Олимпийските обекти и стадиони в Париж ще бъдат свързани към електрическата мрежа и няма да използват дизелови генератори, което е прецедент в историята за спортни състезания или културни събития.

„Нито капка дизел“, заявява категорично пред AFP Никола Перен, който е директор Enedis - парижки оператор на обществената електроразпределителна мрежа.

Picture: Аrchitectureofthegames.net

Революционна и изключителна рискова стъпка, поемат организаторите на Олимпиадата във Франция да захранват обектите с електричество от възобновяеми източници. Вярват, че могат да редуцират използването на минимум 4000 литра дизел и да ограничат изхвърляне в атмосферата  12 тона CO2 еквивалент – количества енергия отделяни по време на един футболен мач.

Никола Перен е уверен, че всичко ще бъде наред, тъй като са се подсигурили с две електрически и в случай, че те не сработят едва тогава ще прибегнат, че стария генератор.

"Не можем да си позволим спиране на тока дори 9,58 секунди", казва енергийният мениджър Деймиън Пилак пред местната бизнес телевизия BFM (имайки предвид рекорда на ямайеца Юсейн Болт).

Специалистите обясняват, че системата е така проектирана, че ако хипотетично има проблем с основната енергийна мрежа в главната подстанция, съоръжението автоматично минава към резервно захранване от втората подстанция. На всички обекти са подсигурени и с трето захранване с генератор и то ще се включи само, ако предните две са извън строя, което е напълно невъзможно.

За да бъде проведена една наистина екологична Олимпиада, ангажираните за целта от компанията Enedis са инвестирали в 42-те олимпийски и 19 параолимпийски 100 милиона евро за свързването им към електрическата мрежа.

Има обаче и такива места, които въпреки желанието и наличните средства, технически е неизпълнимо да бъдат подсигурени със „зелена“ енергия. Такова е  състезанието езда в парка на Версайския дворец. Понеже е твърде отдалечен от електрическата мрежа, ще бъде използван генератор с "нулеви емисии" -  голяма електрическа батерия, транспортирана с камион.

Основен партньор на Игрите е националната електрическа компания EDF,която гарантира, че енергията е наистина екологична. Тя ще бъде доставяна от 8 вятърни и слънчеви централи.

През пролетта стана ясно, че Олимпийското село също е с поглед към климата и няма да използва климатици. Селището се простира на площ от 52 хектара по протежение на Сена, където някога e била индустриална зона. На терена са изградени 6000 апартамента и ще се използват от 14 000 олимпийски състезатели, а след това от 9000 параолимпийци. 

След игрите те ще се превърнат в най-новия супер модерен комплекс на френската столица. Сред сградите са засадени 220 дървета и специално изградени „сенници“, на които да кацат птиците.

Всички сгради са без климатици. През студените дни ще се отопляват геотермално, а през лятото ще се използва прохладата на Сена. Затова са построени по нейното протежение.

Над 150 000 души се събраха на 8 май край Старото пристанище в Марсилия, за да посрещнат олимпийския огън на френска територия, след като плава 12 дни през Средиземно море от Гърция. Сред факлоносците ще бъдат бившите футболисти Жан-Пиер Папен, Дидие Дрогба и Базил Боли. 

Церемоннията по откриването на XXXIII летни игри е на 26 юли във водите на Сена.

Wednesday 8 May 2024

Новият пакет от санкции на ЕК може да засегне руския LNG

Европейската комисия готви поредния пакет от санкции срещу Русия, стана ясно тази седмица след среща между европейския комисар Кадри Симсон и украинския енергиен министър Герман Галусченко. Засега е ясно единствено, че Брюксел ще прекрати по-късно през тази  година окончателно транзита на руски газ за Европа. 

От инвазията на руските военни на украинска територия преди две години за първи път ще бъдат наложени санкции в сектора с търговия и пренос на втечнен природен газ (LNG), пишело в документи, които били разгледани от авторитетното електронно издание Politico.

Освен това Еврокомисията ще настоява фирмите-вносители да предоставят повече данни за вноса на втечнен природен газ от Москва.

Нагласите, според изданието, били че има нарастваща политическа подкрепа и от компании и от политици – единствено силно зависимата от руското гориво Унгария - блокира всички газови санкции.

От нахлуването на Русия в Украйна, ЕС е намалил вноса на руски газ с около две трети. Делът на LNG е само 5%,което възлиза на около 8 милиарда евро за бюджета на Кремъл.

Според оценки на Международната асоциация на вносителите на втечнен природен газ (GIIGNL) от Русия за Европа през 2023 г. са транспортирани 9 милиона тона.

Вносът се доставя изцяло от газовото находище Ямал, което е собственост на частната петролна компания "Новатек", без пряко финансово участие на „Газпром, следователно на Кремъл. 20% дял се държи и от френската TotalÉnergies, която продава по 4 милиона тона LNG годишно в Европа.

Общо Ямал транспортира 80% от своя LNG в Европа, а останалата част се продава на Китайската национална петролна корпорация (CNPC).

Въпреки че голяма част от европейските пристанища преустановиха допускането на танкери с руски втечнен природен газ, белгийският порт Зеебрюге продължава да ги приема и се превръща в основна входна точка за Стария континент. Справка показала, че в критичната 2022 година през него са преминали 4,3 милиона кубически метра LNG като почти цялото количество е било за страни от ЕС.

Кючов бизнес играч за порта е руско-китайската съвместна компания Yamal LNG , в която дял има и френската TotalEnergies и доставя втечнен газ за Китай, Япония, Южна Корея, Индия и Пакистан. Нейният ледоразбивач "Владимир Воронин", един от 300-те във флота, които често акостират в Зеебрюге.

Политиката да продължава да приема руски газ нажежи напрежението в самата Белгия. Медии зададоха въпроса на мениджмънта дали е възможно прекратяване на договора на белгийския национален  оператор Fluxys с руснаците, отговорът е, че пристанището е с отворен достъп съоръжение и че по закон клиентите не могат да бъдат дискриминирани.

Подобен отговор дава и Fluxys като казва, че терминалът работи законно съгласно принципа на свободния достъп. Това означава, че всяка компания, заинтересована от доставката на втечнен газ, може да резервира капацитет. Следователно никой клиент не може да бъде дискриминиран по закон". 

В разпространено съобщение през миналата година се казва, че трябва да се спазва договорът с Yamal LNG, защото в момента няма санкции срещу руското LNG. "Ако санкциите влязат в сила, Fluxys, разбира се, ще направи всичко необходимо, за да ги спази".

Белгийският оператор на газовата мрежа е в ръцете на общините и федералното правителство. "Следователно международният скандал засяга не само компанията, но и пряко нашите регионални правителства", казва Матийо Соете, мениджър на кампанията за енергиен преход в Greenpeace Belgium.

Greenpeace, Bond Beter Leefmilieu и Vredesactie настояват федералното правителство да забрани претоварването на руски втечнен природен газ на белгийското пристанище, следвайки примера на Нидерландия и Обединеното кралство.

Остава въпросът как ще действа енергийният гигант Total (с 20-процентен дял в Yamal LNG), който притежава порт във Франция и може да се окаже, че това е последната пробойна за руско LNG  в Европа.

Tuesday 7 May 2024

ЕК готви нов пакет от санкции срещу Русия

Европейската комисия има намерение да обяви нов пакет от санкции срещу Русия. Това стана ясно по време на среща между комисарят по енергетиката Кадри Симсон с министъра на енергетиката на Украйна Герман Галушченко. Двамата са обсъдили сътрудничеството за укрепване на украинската енергийна система и подготовката за следващия отоплителен сезон.

Министър Галушченко подчерта, че ситуацията в електроенергийната система след масираните руски атаки е доста сложна.

"Вече загубихме повече от 8 GW. Но работим за възстановяване на засегнатите съоръжения и ще възстановим максимално. Спешните решения включват и увеличаване на производството до следващата зима, по-специално маневрени мощности."

Комисар Кадри Симсон отбеляза, че Европейският съюз ще подкрепи Украйна във възстановяването на нейната енергийна инфраструктура, така че промишлеността и домакинствата да не се сблъскват с никакви ограничения върху доставките на електроенергия.

Страните обсъдиха нуждите на украинския енергиен сектор от оборудване, което може да бъде осигурено от европейските партньори. Особено внимание беше отделено на финансовата подкрепа, по-специално чрез механизмите на Фонда за енергийна подкрепа на Украйна, създаден към Секретариата на Енергийната общност. 

Освен това беше подчертано значението на потенциала на междусистемните връзки между Украйна и европейските страни, което дава възможност за привличане на електроенергия от страните партньори за балансиране на енергийната система.

Срещата в Киев беше фокусирана и върху координирането на международното сътрудничество за увеличаване на натиска върху Русия и изтласкване на страната агресор от световните енергийни пазари. По-конкретно, комисарят и министърът обсъдиха прекратяването на договора за транзит на руски газ за Европа по-късно тази година. 

"ЕС се подготвя за това от 2 години. Знаем, че Русия е ненадежден доставчик на газ", подчерта еврокомисарят, като припомни, че Русия многократно е манипулирала цените на газовия пазар.

Министър Галушченко добави, че "санкциите трябва да лишат Русия от възможността да бъде какъвто и да е играч на световните пазари".

Срещата се фокусира и върху бъдещата интеграция на украинските енергийни пазари на европейския пазар и съответните регулаторни и правни подготовки, съобщи пресслужбата на ЕК.

Monday 6 May 2024

Белгийци правят първата водородна инсталация в Намибия

Белгия и Намибия имат амбицията да отворят нова страница е международните отношения в областта на енергетиката. Първата стъпка е изграждането на инсталация за зелен водород в южната част на Африка.

Picture: CMB.TECH

За символичното зареждане на първия камион отиде лично да кралят на Белгия Филип. Многомилиардната инвестиция е реализирана от базирана в Антверпен корабна компания CMB.TECH. Очаква се на пълна мощност да заработи до края на годината.

Присъствието на краля е повод на инвеститорите и местната администрация да подпишат ново споразумение за сътрудничество по проекти в пристанищната инфраструктура на  Намибия. Плановете са за строеж на чисто нов порт за акостиране и съхранение на „зелени горива“, който да се превърне в център за зелена индустрия и логистика.

Първото зареждане в присъствието на белгийския крал

При откриването на инсталацията е заявено, че амбицията на Намибия е до 2050 г. да бъде климатично неутрална.

Страната има голям потенциал по отношение на генерирането на зелена енергия, както вятърна, така и слънчева енергия и да го използва за производство на зелен водород. Към момента в региона са инсталирани 7000 слънчеви панела. 

Средносрочната програма е да произвежда от 10 до 15 милиона тона водород годишно.


В дългосрочен план се мисли освен инсталация да има на порта и  завод за зелен амоняк, с който директно да се презареждат акостиралите големи, разказа белгийската обществена телевизия VRT. Излишъците могат да се изнасят в Европа като суровина за химическата промишленост.

Тежката индустрия на Белгия и Нидерландия е отделила по-малко CO2 през 2023 г.

Големите индустриални предприятия на Белгия са отделили по-малко парникови емисии през 2023 година в сравнение с година по-рано, съобщава националната агенция „Белгия, цитирана от вестниците HLN и De Tijd.

Снимката е илюстративна. Личен архив

Причините са производствените проблеми на предприятията, по-малко произведената продукция, породена от кризата в Украйна.

Според регистъра 280 предприятия попадат в обхвата на Европейската схема за търговия с емисии (СТЕ). Това са основните производители на цимент и стомана, химически заводи, рафинерии, електроцентрали и авиокомпании за вътрешноевропейски полети.

Поради високите цени на енергията и слабото търсене, много индустриални компании през изминалата година са намалили производството си.

Най-осезателно е в химическия сектор е показателно където е регистриран спад между 65 и 73% за цялата 2023 г., според данни на браншовата организация Essenscia.

Освен намалялата продукция, в края на миналата година две от водещите фламандски промишлени инсталации са били спрени за планови ремонти, допълва регионалната Агенция за енергия и климат.

Отвъд условната граница – в съседна Нидерландия също отчитат спад на отделените емисии CO2. Големите енергоемки компании са отделили 4,26 милиона тона по-малко парникови газове през миналата година в сравнение с 2022 г., което е спад от 10,5%. Причините са същите – свито производство и по-малко работа заради финансовата криза, налегнала Европа вследствие на руско-украинския конфликт.

Множество компании от тежката индустрия изпитват затруднения дори през 2024 година. Някои от тях заявиха, че нужна кардинална нормативна промяна за излизане от ситуацията и да бъдат отново конкурентоспособни на световния пазар.

„В разгара на енергийната криза Европа стана свидетел на реално унищожаване на търсенето и затваряне на индустриални предприятия, за които не е ясно дали ще се появят отново на европейска земя“, каза наскоро генералният секретар на ключовата организация Eurelectric Кристиан Руби. Заедно с неговия колега от сдружението Cefic Марко Менсинк се обединиха, че още с първите си дни новоизбраната ЕК трябва да излезе с план за улесняване на достъпна и чиста електрификация на промишлеността, създаване на необходимата мрежова инфраструктура. 

Двете сдружения подписаха документ, в който се казва, че електроенергийната индустрия и енергоемките предприятия ще обединят усилията си, за да повишат промишлената конкурентоспособност на Европа в икономика с нулево нетно потребление.

Saturday 4 May 2024

Франция подписа мегадоговор за 4,5 млрд. евро за офшорна енергия

Колосален договор за 4,5 млрд. евро беше подписан между държавния френски мрежови оператор RTE, Hitachi и Chantiers de l'Atlantique - световен лидер в офшорните инсталации.

Създаденият консорциум ще отговаря за изграждането на 3 високоволтови платформи и наземни конверторни станции за транспортиране на енергията, произведена от вятърните паркове.

Screenshot: EC AV Portal

Проектът бе коментиран в телевизионно интервю от икономическият министър Бруно льо Мер, който заяви в стила на Еманюел Макрон, че енергийният преход на Франция ще се основава на стълбовете на ядрената енергия, възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност. Съвкупността на преследваните приоритети ще бъдат в полза за развитието на индустрията.

Франция цели до 2035 година да има 20% зелена енергия в микса, т.е. около 18 гигавата, еквивалент на 11 ядрени реактора, казва уверено Бруно льо Мер. Да припомним, че същите думи изрече Макрон преди година в прословутата си реч в Белфорт, която се превърна като стратегически манифест за бъдещето на френската енергетика.

За да ускори прехода, Бруно льо Мер обещава да опрости процедурите, да намали времето, необходимо за обявяване на търгове, и да увеличи броя на служителите, които разглеждат досиетата.

През 2023 година Франция приема ключов закон за зелената индустрия, който цели да направи страната шампион в областта  на зелената индустрия в Европа, преходът ще бъде и възможност за инвестиране във френското производство.

В програмата на правителството се говори за планирани 20 млрд. евро инвестиции в обществени поръчки за фотоволтаични панели през следващите години. Самият министър твърдо настоява тези пари да отидат във френски заводи и по този начин да се пресече хегемонията и хватката на китайската индустрия в Европа, припомня местната телевизия BFM, цитирана в белгийската преса.

По отношение на другия стълб на френската енергийна стратегия – атомната енергетика Бруно льо Мер заявява, че 6 реактора EPR2 трябва да бъдат построени до 2050 г. и "EDF има задължение да постигне резултати" по отношение на разходите и сроковете.

МОДЕРНИЗАЦИЯ

Електрическата мрежа на Франция трябва да бъде модернизирана, за което ще бъдат необходими инвестиции за близо 100 милиарда евро за периода до 2040 година.

С парите ще бъдат разработени проекти, съобразно националната стратегия за Зеления преход и бумът на електромобилите и офшорната енергия, отбелязва през март операторът на мрежата RTE по време на консултации по дългосрочната инвестиционна програма.

Почти по същото време през пролетта, по време на поредното си изявление Макрон заяви, че офшорната вятърна енергия ще генерира "хиляди работни места" по време на строителството и ще донесе приходи от 2,5 милиарда евро "между 2023 и 2035 г.", което ще "финансира нашите приоритети". 

Една трета от парите, произведени от „зелена енергия“ ще отидат за риболов и затова го казвам за нашите рибари: офшорният вятър ще ни позволи да финансираме 700 милиона евро за риболов", обеща гръмко държавният глава.

Friday 3 May 2024

ЕК отпуска 720 млн.евро по проекти за възобновяем водород

Европейската комисия отпуска близо 720 милиона евро на 7 проекта за възобновяема водородна енергия в Европа. Те са избрани чрез първата проведена тръжна процедура в рамките на Европейската водородна банка. 

Средствата за този търг идват от приходите на схемата на ЕС за търговия с емисии. Спечелилите кандидати ще произвеждат възобновяем водород в Европа и ще получат субсидия за преодоляване на ценовата разлика между производствените им разходи и пазарната цена на водорода, която в момента се движи от невъзобновяеми производители.

Sourse: Multimedia.europarl.europa.eu

Възобновяемият водород ще се използва в сектори като стомана, химикали, морски транспорт и торове.

Спечелилите кандидати планират да произведат 1,58 милиона тона възобновяем водород за 10 години, с което ще спестят над 10 млн. тона емисии на CO2. Проектите са базирани в 4 европейски държави (таблицата отдолу).

Sourse: Europian Commission 

От Европейската комисия още уточяват, че подадените оферти са варирали в диапазона между 0,37 евро и 0,48 евро на килограм произведен възобновяем водород.

Спечелилите компании предстои да започнат да подготвят своите индивидуални споразумения за отпускане на безвъзмездни средства с Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA). Очаква се тези споразумения да бъдат подписани най-късно до ноември 2024 г.

Избраните проекти ще трябва да започнат да произвеждат възобновяем водород в рамките на максимум 5 години след подписването на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства. Те ще получат отпуснатата фиксирана премийна субсидия за срок до 10 години за сертифицирано и проверено производство на възобновяем водород.

Комисията планира да стартира втори търг на Европейската банка за водород до края на тази година. Тя ще се основава на поуките, извлечени от този пилотен търг, и ще продължи да се консултира със заинтересованите страни, преди да стартира следващия търг.

Фондът за иновации е най-голямата програма на ЕС за финансиране на внедряването на иновативни технологии с нулеви нетни емисии, с прогнозен бюджет от 40 милиарда евро от приходите от тръжна продажба на квоти по схемата на ЕС за търговия с емисии между 2020 и 2030 г.

Европейската водородна банка, обявена от председателя Урсула Фон дер Лайен в речта й за състоянието на Европейския съюз през 2022 г., е инициатива за улесняване на вътрешното производство и вноса на възобновяем водород в ЕС. Тя има за цел да отключи частните инвестиции в ЕС и в трети държави чрез справяне с инвестиционните предизвикателства, преодоляване на недостига на финансиране и свързване на бъдещите доставки на водород от възобновяеми източници за потребителите.

Що е то?

Възобновяемият водород може да бъде получен чрез електролиза, като се използва възобновяема електроенергия за разделяне на водата на водород и кислород и се нарича "възобновяеми горива от небиологичен произход". Той може да се използва за заместване на водорода на основата на изкопаеми горива за транспортни и промишлени процеси и за стартиране на нови промишлени продукти, като например зелени торове и стомана.

Когато се произвежда в моменти, когато слънчевите и вятърните енергийни ресурси са изобилно достъпни, възобновяемият водород може също така да подкрепи електроенергийния сектор на ЕС, осигурявайки дългосрочно и мащабно съхранение

Потенциалът за съхранение на водород е особено полезен за електрическите мрежи, тъй като позволява възобновяемата енергия да се съхранява не само в големи количества, но и за дълги периоди от време. Това означава, че може да спомогне за подобряване на гъвкавостта на енергийните системи чрез балансиране на търсенето и предлагането, когато се генерира твърде много или недостатъчно енергия, което спомага за повишаване на енергийната ефективност в целия ЕС.


Ползи

Водородът представлява около 2% от енергийния микс на ЕС. Почти целият водород - 95% - се произвежда от изкопаеми горива, които отделят 70-100 милиона тона CO2 всяка година.

Според изследванията възобновяемите енергийни източници биха могли да осигурят значителна част от европейския енергиен микс през 2050 г., от които водородът може да представлява до 20%, по-специално 20-50% от търсенето на енергия в транспорта и 5-20% в промишлеността.

Сертификати

За сертифициране на възобновяем водород производителите ще могат да разчитат на добре изградена система за сертифициране от трети страни, така наречените доброволни схеми.

Това са международни компании с повече от десетилетие опит в сертифицирането на биогорива, биомаса и други продукти по целия свят. 

Европейската комисия е оправомощена да признава доброволни и национални схеми за сертифициране на възобновяем водород. От държавите от ЕС се изисква да приемат доказателства от схеми, които са били признати от Комисията. .

Комисията ще остане в тесен контакт със заинтересованите страни и схемите за сертифициране, за да подкрепи практическото прилагане на рамката, и също така ще наблюдава нейното прилагане. За тази цел се планира през 2024 г. да започне специално проучване.


Какво иска Европейският парламент?


  • Стимули за насърчаване на търсенето и за създаване на европейски пазар на водород и бързо разгръщане на водородната инфраструктура
  • Постепенното премахване на водорода на базата на изкопаеми горива възможно най-скоро
  • Сертифициране на целия внос на водород по същия начин като водорода, произведен в ЕС, включително производството и транспортирането с цел избягване Изместване на въглерод
  • Оценка на възможността за пренасочване на съществуващи газопроводи за транспортиране и подземно съхранение на водород

Screenshot: www.europarl.europa.eu/

Водородът на бъдещия газов пазар


За да помогне за ограничаване на емисиите на парникови газове в ЕС в съответствие с плановете за климата и вътрешния енергиен пазар, ЕС работи по пакет за пазарите на водород и декарбонизиран газ. 

През февруари 2023 г., Комисията по енергетика на Европейският парламент подкрепи предложенията на ЕК за улесняване на навлизането на възобновяеми и нисковъглеродни газове, включително водород и биометан, на газовия пазар на ЕС.

Законодателството също така ще създаде система за сертифициране на нисковъглеродни газове и ще гарантира, че потребителите могат по-лесно да сменят доставчиците си, за да избират възобновяеми и нисковъглеродни газове пред изкопаемите горива.

Евродепутатите искаха да гарантират, че е налице достатъчно трансграничен капацитет, за да се създаде интегриран европейски пазар на водород и да се даде възможност на водорода да се движи свободно през границите.

Парламентът и държавите от ЕС преговарят за окончателната форма на правилата.