About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Friday 1 March 2024

Олимпийското село в Париж ще се охлажда от Сена

Олимпийското село в Париж е проектирано така, че да посрещне прогнозираното покачване на температурата във Франция до 2050 година. Според метеоролози край Сена след 2 десетилетия през лятото живакът ще удря стойности, приблизителни на тези в Севиля, разказва в интервю за обществената телевизия VRT белгийският архитект Анн Мие Депюийд, която е ръководи няколко екипа в проекта.

Picture: vrt.be

Селището се простира на площ от 52 хектара по протежение на Сена, където някога e била индустриална зона. На терена са изградени 6000 апартамента и ще се използват от 14 000 олимпийски състезатели, а след това от 9000 параолимпийци. 

След игрите те ще се превърнат в най-новия супер модерен комплекс на френската столица. Сред сградите са засадени 220 дървета и специално изградени „сенници“, на които да кацат птиците.

Всички сгради, забележете, са без климатици. През студените дни ще се отопляват геотермално, а през лятото ще се използва прохладата на Сена. Затова са построени по нейното протежение, разказва урбанистката. 

За изминалите близо 2 години и половина строителство екипите й са търпели множество критики, но мнението на Анн Мие е, че са направили подвиг и се гордее с постигнатото.

Попитана, кое е било най-голямото предизвикателство, архитектката заявява, че проектирането на едно жилище да е еднакво функционално както за олимпийците, така и за параолимпийците.

„Беше много сложно от гледна точка на спецификациите. "Например, всички зали и коридори трябваше да бъдат достатъчно широки, а баните изискваха специфични облицовки“, посочва белгийката.

Освен признанието на гилдията, Олимпийският комитет - Депуйд и колегите й получиха официални благодарности лично от президента Еманюел Макрон и кмета на Париж Ан Идалго, които разгледаха комплекса.

„Президентът беше много заинтересован, проведохме хубав разговор и остана доволен от видяното. За нас, изпълнителите беше състезание с времето. Имаше голямо напрежение, но се справихме, защото бяхме невероятен отбор. Сега съм уморена, но много доволна“, казва още в интервюто белгийската архитектка.

No comments:

Post a Comment