About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Monday 11 March 2024

Нидерландците ще плащат такса за изкупуване на соларна енергия

Собственици на слънчеви панели, които предоставят в мрежата неизползваната енергия, вече ще трябва да плащат такса, съобщи един от операторите в Нидерландия Eneco. Причината е, че прекалено много домакинства са започнали да връщат енергия и на доставчика е трудно да компенсира всички в период на слънчеви дни.

Picture: Eneco

В момента Eneco изплаща такса от 5 цента за киловатчас. От следващото лято обаче нещата ще се обърнат и ще подават енергия само онези, които са си платили за достъп до мрежата.

Говорителят на компанията заяви, че все още не може да се каже каква е стойността на таксата.

Решението на Eneco идва само няколко дни, след обявена статистика, че страната е генерирала през изминалата година повече соларна енергия отколкото всяка друга голяма европейска държава. Според мозъчния тръст Ember са генерирани 20,63 TWh. На 5 годишна база, делът на произведена енергия от слънце е нараснал 450%. Общата инсталирана мощност достига 19 000 MW.

Едната част от произведената енергия, според статистическата агенция CBS, е използвана за отопление, а другата за осветление. Малко под 60% от генерираната слънчева енергия отива за нуждите на компаниите, останалите над 40% са за домакинствата.

На стария континент има само четири страни, които произвеждат повече слънчева енергия - Германия, Испания, Италия и Франция. Любопитен факт е, че Нидерландия произвежда сравнително по-малко енергия от французите, които по територия са 13 пъти по-голяма, коментира темата  телевизия RTL. Визуално как се променя производството на страните може да видите тук. 

След началото на войната в Украйна и разразилата се енергийна криза, слънчевите панели станаха хит в Нидерландия. Според местната организация Milieu Centraal, 10 слънчеви панела заедно с инсталация и инвертор са стрували около 7500 евро в края на миналата година.

Средностатистическото домакинство в страната консумира 2479 kWh електроенергия годишно. На месец, при цена на тока от 40 евроцента, означава, че плащат 83 евро месечна фактура. При закупуване на  десет панела с пик 400 вата, генерираната енергия е около 3600 kWh на покрив с южно изложение. Тези месечни разходи към енергийния доставчик изчезват.

Все още много хора обаче или не знаят или се страхуват да вземат кредит за закупуване на панели. Все още малко известен факт е, че има т.нар. топлинен фонд към държавата – правителствена схема, която отпуска заеми на домакинствата при 4,1% лихвен процент. Разбито месечно на домакинство излиза по 68 евро за срок от 7 години.  

"Хората се страхуват да вземат заеми"

Въпросът е: какво пречи на хората без собствени пари да инвестират в слънчеви панели? Направено проучване сред собствениците на по-стари жилища показва, че 75% не са били наясно, че има субсидии или заеми за устойчивост. Ето защо не е изненадващо, че много потребители намират инвестицията за твърде скъпа.

Паралелно проучване на държавния топлинен фонд показва, че едва 7000 души са кандидатствали през 2022 г. Голяма част от анкетираните са заявили, че не предприемат тази стъпка, защото кандидатстването им се вижда сложно и не биха се включили в тази инициатива.

No comments:

Post a Comment