About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Sunday 25 September 2022

Белгия въвежда нова система за временна безработица

Белгия въвежда нова система за временна безработица заради енергийната криза, пишат местните вестници De Standaart и HLN. Обезщетението от Борсата за работниците възлиза на 70% от месечната работна заплата плюс процентна добавка от работодателя.

Компанията за неръждаема стомана Aperam в Генк е първата, която се възползва от мярката, след като федералното правителство реши тя да влезе в сила от 1 октомври.

Мениджмънтът на компанията е решил, че временно ще спре изцяло мощностите в края на октомври. Изпълнителният директор на европейските фабрики Бернар Халеманс е потвърдил решението пред двата вестника.

След новината за спирането на мощностите на Aperam, сред синдикатите назрява опасението, че това може да е началото на серия от закриване на производства. Сигналите за този развой на събитията дойдоха още в края на август.

В разгара на лятото Aperam шокира служителите си, че намалява производството в Лимбург. Лоши новини дойдоха и от производителя на торове Yara, както и този на подови настилки - Beaulieu, които също свиха операциите

Beaulieu International Group обяви, че премества предприятие за прежда от Комен, Валония в Северна Франция, тъй като там eнергийните ставки са по-ниски.

Директорът на организацията на защита на енергоинтензивните компании - Febeliec Питър Клаес се опасява, че Aperam и Yara няма да бъдат единствените, които ще трябва да преразгледат производствените си политики, защото вече няма да могат да се конкурират на международните пазари.

No comments:

Post a Comment