Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 1 декември 2024 г.

Oт германския данъкоплатец отиват 24 млрд.евро за водородопроводи

Германската държавна банка (Kreditanstalt für Wiederaufbau) KfW обяви, че отпуска 24 милиарда евро, за да започне изграждането на национална мрежа за транспорт на зелен водород.

Снимка: ЕК

Планът е до 2032 г. Германия да изгради мрежа от над 9 000 километра водородопроводи. Тази преносна мрежа ще се финансира от данъци върху потребителите. С увеличаването на броя на потребителите държавната помощ ще бъде намалена с годините.

Oще по темата: 

"Изграждането на централната водородна мрежа"е крайъгълен камък за енергийната стратегия на правителството и е от решаващо значение за развитието на зеления водород, каза в изявление главният изпълнителен директор на KfW Стефан Винтелс.

Според операторите на тръбопроводи тези пари ще са достатъчни да изградят основната инфраструктура до 16-те федерални провинции и основните индустриални региони.

Без достатъчно зелен водород на местно ниво, Германия ще трябва да внася голяма част от този ресурс. До 2032 г. са планирани 13 точки за гранична връзка за внос. Около 60% от мрежата в Германия ще може да използва старата инфраструктура за пренос на природен газ, докато останалата част ще изисква ново строителство, съобщиха белгийските медии като се позовават на репортаж на френската икономическа телевизия Би Еф Ем и АФП.

За намерението на държавната банка да отпусне многомилиардната сума стана ясно по-рано през тази година от съобщение на Европейската комисия, която одобри държавна помощ в размер на 3 милиарда евро.

В мотивите си за помощта от ЕК Германия е заявила, че тази вътрешна инфраструктура впоследствие ще се разрасне в мрежа на дълги разстояния, за да се превърне в гръбнака на европейския водопровод.

Изграждането и експлоатацията ще бъде финансирано от операторите на водородни преносни системи, които ще бъдат избрани от германската федерална мрежова агенция Bundesnetzagentur.

Бъдещите мрежови оператори от частния сектор ще търсят възвръщаемост на инвестициите си, като начисляват потребителски такси.

Освен Германия, Франция и Белгия и Нидерландия също развиват своите водородни мрежи, за да са свързани страните по едно и също време. 

Германското правителство иска да замени замърсяващите въглища с водород, за да постигне климатична неутралност до 2045 г. Според програмата на кабинета мрежата ще бъде с обща дължина над 9000 километра, съобщава кореспондентът на нидерландската телевизия. Тя ще свързва с пристанища с външни водородопроводи.

Два ключови проекта са в начална фаза на реализация. Единият е на норвежката Equinor, която обяви че планира износ на водород за Германия, а другият е трансграничният проект MosaHY, който ще свързва Франция с германската провинция  Саарланд. Той ще се изпълнява от дъщерно дружество на Engie и Creos Deutschland. Ако всичко върви по план френско-германските региони може да се похвалят с нова водородно връзка през 2027 година.