Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 29 юни 2025 г.

Скъсаха Рюте от подигравки, че нарекъл Тръмп "татко"

Срещата на върха на НАТО в Хага се очакваше с огромен интерес по света с оглед очакваното споразумение за увеличаване на разходите за отбрана от страните-членки на Алианса. Под декларацията за увеличение до 5% БВП подпис не постави само испанският премиер Педро Санчес.

Снимка: Официален сайт на НАТО

Срещата на върха в нидерландската столица ще остане в анализите освен със своята кратка делова програма, изключително скъпа за организаторите (1млн. евро на ден) и с ироничните нападки по отношение на новия генерален секретар на Алианса Марк Рюте, който в желанието си да се угоди на Доналд Тръмп го нарече „татко“, а изпратените съобщения предизвикаха ирония в някои от политическите лидери. Един от тях бе премиерът на Белгия Барт Де Вевер.

Пред присъствалите представители на местните медии министър-председателят с насмешка и ирония отбелязва, че ако Европа не се активизира, лидерите ще бъдат сведени до това да наричат някого "татко" – с препратка към Доналд Тръмп.

Медиите не пропуснаха и факта да се погаврят с топлите епистоларни отношения между бившия нидерландски премиер и стопанина на Белия дом, който пък не се поколеба да ги „изплеска“, както се казва без редакторска намеса, в своята социална мрежа Truth Social.

Сред подбраните захаросани пасажи най-силно се откроява: "Поздравления и благодаря за решителните действия в Иран, които бяха наистина изключителни и нещо, което никой друг не се осмели да направи“. Захарният шербет достига до още по-големи висоти със словоизлиянието по повод Срещата на върха и неговата роля: "Вие летите към още един голям успех".

Подписаното споразумение пък нямало да се случи "без президента Тръмп". Няма как след тази сладникава комуникация да не отвърне Тръмп на „четките“, изстреляни от Рюте: „Приятели сме от първия ден. Той знаеше точно как да ме спечели".

Върхът на тази сладникава история като черешка на тортата е поставен по време на пресконференцията, на която Израел и Иран са оприличени на "две деца в училищен двор, които се бият адски.

„Не можете да ги спрете. Но ако ги оставите да се бият около две-три минути, след това е лесно да ги спреш", споделя философията си за решението на конфликта Доналд Тръмп, на което Рюте отговаря: "И тогава татко трябва да използва силен език, за да ги спре".

В белгийската преса все повече се натрупват коментарите в посока, че Рюте работил по този начин за укрепване на отношенията с администрацията на Тръмп след заплахите на американския президент да се оттегли от НАТО, ако други страни не увеличат бюджетите за отбрана. За Испания вече е ясно и тя отпада от списъка.

Министър председателят на Белгия споделя, че цялата тази сладникава история оставяла „лош вкус в устата на много хора“ и ако Европа не иска „нов татко“ след 10 години, трябва да се вземе в ръце и сама да подсигури бъдещето си. Де Вевер разкрил още, че по време на разговор с германския канцлер Фридрих Мерц шеговито му подхвърлил, че той трябва да бъде новият татко. "Ако Германия се ангажира с 3,5%, тогава мисля, че ще имаме нов татко след 10 години."

Белгия подписа договора заедно с още 31 страни от НАТО за увеличаване на инвестициите си в отбраната до 5% от БВП - 3,5% за преки военни разходи и 1,5% за инвестиции, свързани със сигурността, като инфраструктура и индустрия. Само Испания отказа направо. Редица страни, включително и белгийците, определиха изпълнението като  изключително трудно за реализиране.