Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 16 август 2024 г.

Франция включва изкуствен интелект за обследване на елмрежата

Изкуствен интелект ще помага на френския електропреносен оператор Enedis в борбата с климатичните промени.

Новата технология е въведена от тази година, след като е установено, че през 2023 драстично се е увеличил броят на непредвидените климатични събития. Тогава са регистрирани 16 бури при 4-6 в сравнение с 2015.

За да се провери високоволтовата мрежа в една от френските провинции е стартирал пилотен проект с дрон, който обследвал стотиците километри високоволтова мрежа. С камера висока резолюция са търсени признаци на износване на жиците или други аномалии.

Снимка; личен архив

С летящия апарат и технологията ще бъдат изследвани щателно всички обекти на френския оператор. След като бъдат заснети специалистите ще разгледат кадрите на компютър и ще вземат решения за модернизиране на проблемните участъци.

Целта е да се открият предварително аномалии, които могат да възникнат в тази високоволтова мрежа през следващите години", обяснява пред медиите Маджид Зирауи, специалист на електроразпределителната мрежа по време на инспекционен обект.

Голямата цел на електроразпределителната компания е следващите години да се обнови цялата мрежа, за да е по-стабилна в условия на драстични климатични промени, допълва техническият директор Ерве Шампеноа.

За колосалния проект французите са приготвили бюджет от 1 млрд. евро. Почти толкова струва годишно на компанията за модернизиране на мрежата, която доставя електричество до битови и промишлени абонати.

За цялостна модернизация на мрежата призова и националният оператор RTE. По негови изчисления за тази цел до 2040 година ще бъдат необходими инвестиции за близо 100 милиарда евро. С парите ще бъдат разработени проекти, съобразно националната стратегия за Зеления преход и бумът на електромобилите.

Според плановете на правителството в периода между 2030 и 2050 година в страната да бъдат изградени 10 офшорни вятърни парка, с които офшорната енергия да достигне 45 GW.

Президентът Еманюел Макрон по време на изявление през миналата година заяви, че са планирани „близо 200 милиона евро инвестиции, да бъде Франция един от лидерите в плаващите вятърни турбини".

Офшорната вятърна енергия ще генерира "хиляди работни места" по време на строителството и ще донесе приходи от 2,5 милиарда евро между 2023 и 2035 г. 

Амбициите на Франция са големи – 40 гигавата вятърни мощности до 2050 година и ускорено изграждане на вятърни паркове.

В дългосрочната правителствена програма се говори за планирани 20 млрд. евро инвестиции в обществени поръчки за вятърни паркове и фотоволтаични и панели през следващите години. 

Отделно са планирани редица проекти със съседна Германия в областта на зелената енергия, изграждането на водородопроводи и вятърни паркове, за които е нужда по-стабилна електрическа система.

Трансграничният проект MosaHY ще свързва Франция с германската провинция  Саарланд (Германия). Той ще се изпълняв от дъщерно дружество на Engie и Creos Deutschland. Ако всичко върви по план френско-германските региони може да се похвалят с нова водородно връзка през 2027 година.