Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 14 декември 2024 г.

Нидерландия въвежда 25 евроцента надценка за пластмасови прибори за храна

Нидерландия изхвърля ежедневно по 19 милиона пластмасови чаши и чинийки. От началото на миналата година обаче в страната действа нов регламент, който цели до 2026 година изхвърлените принадлежности за хранене да бъдат редуцирани с 40% в сравнение с 2022.

Picture: noortechpack.com

Според направена проверка за една година е постигнат видим резултат, което дава основание да се ревизира законодателството. Редица бизнеси също са апелирали за по-прецизно тълкуване на текстовете.

Една от промените, които влиза в сила от началото на следващата година е, че храната и напитките за вкъщи в пластмасови опаковки за еднократна употреба ще струва допълнителни 25 евроцента за клиента, става ясно от решение на кабинета. Досега на кетъринг компаниите имаха право сами да определят надценката, която да начисляват .

С друга промяна, отпадат допълнителните такси за доставка до дома и предварително опаковани пластмасови продукти в супермаркета, като например салати за хранене. Здравните инспектори са сметнали, че не е нужда такса, тъй като няма алтернатива за съдове за многократна употреба.

Едно от най-странните неща, които беше въведено през 2023 година е да отидете на заведение със собствена чашка или пък да си вземете бургер и напитка в хартиена опаковка, която след употреба внимателно да я измиете и да я поставите в контейнера (или чувал) за хартия.

Друга възможност е да получите чашка за многократна употреба, за която ще платите депозит – между 25 евроцента и 1 евро. След щателно измиване можете да я върнете и да получите депозита си обратно. Или пък може да донесете собствена чашка.

В барове, вериги за бързо хранене, на стадиони или концертни зали се допуска консумация само в опаковки и чашки за еднократна употреба, които не са пластмасови. Ако все пак сред публиката има и такива, които са влезли с пластмасови прибори, задължение на организатора е след това да ги сортира и предаде за рециклиране.

Редица заведения за бързо хранене бяха принудени да разработят нови опаковки и чашки. Сосовете се поставят в картонени тубички за изстискване както и в чашки за многократна употреба.