Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

понеделник, 9 декември 2024 г.

Грьонинген ще посреща трусове още 30 години

Нидерландия посреща първата зима от 1963 година без газ от най-голямото находище не само за страната, а в цяла Европа – Грьонинген. Кранчето беше окончателно спряно от предишния кабинет на Марк Рюте след години на протести и стотици нестабилни къщи и щети за милиони. Въпреки, че синьо гориво не тече, земетресенията в района ще продължат още поне три десетилетия, коментира обществената телевизия „Нос“.

Picture: www.nu.nl, архив

Най-голямото газово хранилище е в историята, но Нидерландия няма да остане без синьо гориво, не се очаква криза и недостиг, уверяват властите. Годишното потребление за бита и индустрията е 30 милиарда кубически метра и са налични както от по-малки газови находища, така и от внесен втечнен природен газ.

Още по темата:

С решение на кабинета, Нидерландия ще продължи да използва природен газ поне до 2050 година. Дотогава и ще продължат извличанията от малки находища, включително и около Грьонинген. Едно от тях, на което ще се разчита е под Ваденско море. В комбинация с внесения от Норвегия и САЩ, трите големи газохранилища в Грейскерк, Норг и Бергемеер ще имат достатъчно запази да посрещнат нуждите и в най-студените дни.

По повод годишнината от спирането на най-голямото находище жителите на Грьонинген отново излязоха на протест с искане да се чуе гласа и техните страхове. А те са отново подсилени, след като стана ясно в непосредствена близост има находище, откоето ще бъдат извлечени 2 млрд. куб ме газ, достатъчен за снабдяване на общината за още 2 години.

80% от домовете в градчето са газифицирани. Очаква се този процент да остане непроменен още 2 десетилетия. Следователно през това време къщите трябва да получат различно топлоснабдяване, например термопомпа или връзка към топломрежа.

Според направена проверка над 27 000 жилища трябва да бъдат укрепени, стана ясно в началото на тази година. Укрепителните дейности обаче вървят бавно и до момента са възстановени едва половината. Крайният срок за завършване на ремонтите е 2028 година. Хората са настанени във временни домове. 

Бавните ремонти и последвалата политическа криза в страната заради липсата на редовен кабинет, дават основания на потърпевшите да смятат, че ще отнеме по-дълго време от очакваното докато се върнат в имотите си.