Политиката за сигурност, интеграцията на Западните Балкани, миграцията, върховенството на закона и икономическите перспективи между страните от региона и ЕС са сред основните теми на предстоящата среща на високо равнище в Брюксел на 18 декември.
Снимка: Аудио-визуална пресслужба на ЕК |
Лидерите на Северна Македония, Косово, Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина ще обсъдят с новия председател на Съвета на ЕС Антоино Коща и старият-нов председател на ЕК Урсула фон дер Лайен външната политика на тази част от Европа и механизмите за смекчаване на въздействието от агресивната война на Русия срещу Украйна.
Конкретни казуси като задълбочения спор между България и Северна Македония не се очаква да бъдат разглеждани, научи 3е News от свои източници. Подобни срещи не разглеждали частни случаи като нашия или този между Белград и Прищина.
Въпреки трудностите Брюксел продължава силно да вярва, че Скопие ще реши скоро спорните въпроси, за да изпълни критериите и да бъде част от европейското семейство.
Срещата на върха е повод и да се доизчистят редица въпроси които бяха породени по време на Балканската визита на Урсула фон дер Лаен през есента в Северна Македония, Косово, Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина.
Още по темата:
- Сърбия може да си докара до 6 млрд.евро на година от секторите на бъдещето
- ЕС и Сърбия ще си сътрудничат в разработките на батерии за електромобили и суровини
- ЕС дава 1,7 млрд.евро на Северна Македония за чиста енергия
На специална вечеря с политическите делегации на страните от Западните Балкани, новият председател на Съвета на ЕС ще се запознае с поетите и изпълнени ангажименти, свързани с Плана за растеж, стартирал през 2023 г.
Целта
на създаването му бе да интегрира по-нататък партньорите от Западните Балкани в
единния пазар на ЕС чрез напредък на регионалното икономическо сътрудничество,
както и да стимулира необходимите реформи, свързани с ЕС.
Планът за растеж има потенциала да удвои икономическия растеж в региона през следващото десетилетие и да ускори социално-икономическото сближаване между Западните Балкани и ЕС, при условие че партньорите изпълнят свързаните с ЕС реформи, които са посочили в своите съответни програми за реформи, припомнят от Съвета.
От Еврокомисията обявиха по-рано тази есен, че Бюджет' 2025 г. на ЕС ще е с фокус към екологичния преход и Западните Балкани Екологичен преход, цифровизация, миграцията и Западните Балкани са част от приоритетните сфери, на които ще наблегне бюджетът на ЕС през 2025 г., стана ясно от разпространена справка на ЕК по-рано през годината. Във финансовата рамка на бюджета за следващата година са предвидени и допълнителна сума от 3млрд.евро под формата на бюджетни кредити, за да се подпомогне засегнатите страни от наводнения и други национални бедствия. Сумата е заделена в специален резерв.
Форумът ЕС-Западни Балкани е непосредствено преди ключовия за ЕС последен за годината Европейски съвет, на който се очаква да бъдат дадени редица отговори за бъдещето на европейската икономика.