Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 8 ноември 2024 г.

Нидерландия изпитва проблеми със статута на трудовите мигранти

Meer Informatie: In 2022 bijna 760.000 arbeidsmigranten in Nederland woonden

Статутът на трудовите мигранти в Нидерландия е на път да се окаже един от най-големите проблеми за новия кабинет на премиера Дик Схоф. Още при встъпването в мандат стана ясно, че се готвят рестриктивни мерки. Самият премиер призна, че действително ще има затягане на режима, но хвърли в смут и общини и специалисти с уточнението, че не се знаел крайният резултат от реформите на пазара.

Picture: denoordoostpolder.nl

Много от общините вкупом нададоха глас, че така се прави реформа на парче, която допълнително създава хаос в и без това затруднената ситуация около уреждането на статута им и осигуряване на жилище.

Три четвърти от администрациите заявили, че проблемите с политиката за трудовите мигранти се увеличили през последната година – периодът съвпада точно с разпадането на управляващата коалиция в кабинета на Марк Рюте, последвалото служебно правителство и встъпването в длъжност на новия кабинет.

Местните власти заявили по време на допитване през тази година, че на практика продължават да се сблъскват с нерешени въпроси още от преди четири години. По този въпрос дори е издаден обширен доклад на бивш депутат, в който са дадени препоръки за подобряване на положението на наемните чужди работници.

Сред най-силно препоръчителните мерки е да се затегне контролът по наемането; да се следи стриктно за легитимността на тези, които наемат; да не се допуска наплив на  фалшиви и недобросъвестни HR-агенции; стриктно следене дали трудовите работници са регистрирани в общините.

Извън доклада много кметове биели силно камбаната с апел, че имат проблеми с жилищното настаняване. Липсата на регистрация, липсата на каквото и да било коректно досие на работника правят престоят в страната още по-сложен.

Кметът на нидерландския град Венло посочил пред обществената телевизия Nos един конкретен пример. Ако трудов мигрант, доведен от агенция по заетостта, с осигурено жилище- загуби работата си. Той автоматично губи и жилището си и се превръща в бездомник. Такива са често срещана гледка пред местно казино или по улиците.

И още един факт, който доказва че политиката за трудовите мигранти куца. Всъщност няма точна статистика в страната за техния брой. Опит за преброяване е направен от агенцията Decisio, която провела допитвания от името на правителството и стигнала до извода, че през 2022 г. в Нидерландия живеят близо 760 000 работници мигранти.

Това са стотици хиляди съдби, които искаме да им помогнем, но не можем, казва кметът Антоан Схолтен.

Кой е отговорен? Според географa по икономическа политика Тон ван Ритберген работодателите и общините си прехвърлят проблема като топка един на друг. "Когато става въпрос за успех, всеки е там, за да го заяви. Но когато възникнат проблеми, единият се опитва да го прехвърли на другия. Това е въпрос на морална и правна отговорност. От морална гледна точка агенциите по заетостта са отговорни и от чисто техническа и правна гледна точка общините са отговорни."

В Нидерландия има глад за кадри както за общи работници, така и сред водещите технологични компании, които са готови да приема с отворени обятия най-добрите специалисти от всички краища на света.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: 

Трудовите мигранти са най-многобройни в селското стопанство, градинарството, дистрибуторските центрове, строителството, логистиката, хранително-вкусовата промишленост и металургичния сектор. Повечето източноевропейци са директно наети от местни фирми, а една по-малка част чрез агенция по заетостта или чрез HR агенции, които оперират локално в съответните страни.

Само за строителния сектор ще са нужни над 60 000 нови работници през следващите 3 години, съобщи Икономическият институт по строителство на страната. Засега обаче вопълът на нидерландския бизнес оставка като глас в пустиня.

През последните години делът на трудовите мигранти извън Европейското икономическо пространство (ЕИП) също бележи ръст главно от Индия и Сирия. След избухване на военния конфликт в Украйна много руснаци и украинци са предпочели Нидерландия за работа и нов живот.