Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 2 ноември 2024 г.

Чехия временно удря спирачка на проекта за 2 ядрени блока

Чешкото правителство е принудено временно да забави темпото по проекта за изграждане на 2 нови атомни блока  АЕЦ „Дуковани“. Конкурсът бе спечелен през лятото от южнокорейската корпорация KHNP Group в конкуренция с френската EDF и американската Westinghouse.

АЕЦ Дуковани. Снимка: CEZ

Двете отпаднали от надпреварата компании видяха нарушения на процедурата по избора и подадоха съвместна жалба, която е приета и разгледана от чешкото Бюро по конкуренцията (UOHS).

OЩЕ ПО ТЕМАТА: Чехия ще строи нови блокове и казва чао на въглищата

По информация на френската телевизия BFM, цитирана и в белгийската преса, говорителят на контролния орган е заявил, че мярката е взета от превантивни мерки. „Това решение ще даде време на UOHS да оцени жалбите дали са основателни. Мярката е по-добре да се приложи сега преди да е подписан договора, обясни  Мартин Сванда.

Медиите припомнят и за посещението на южнокорейският президент Юн Сук Йол в Прага през септември, който загатна, че може да „продаде“ част от договора на Westinghouse, както го е правила в миналото в Обединените арабски емирства.

Контролираната от държавата чешка енергийна група ЧЕЗ управлява 2 атомни електроцентрали – Темелин и Дуковани, разположени в южната част на страната. Мощностите генерират около 30% от общото производство на електроенергия в Чехия.

С двата нови блока и малките модулни реактори, които ще бъдат построени до 2050 г., ядрената енергия може да представлява 50% от чешкия енергиен микс.

KHNP предложи да построи двата нови блока за около 200 милиарда чешки крони (8,5 милиарда долара) всеки. Прага очаква да финализира споразумението с KHNP до март 2025 г., което ще позволи строителството да започне през 2029 г. и да тества първия нов реактор през 2036 г.