Meer informatie: politie.be
Нова форма на измами се появи в Белгия. От няколко месеца насам полицията в страната получава все повече сигнали за облечени като полицаи, които чукат на вратите. Само за седмица в една от провинциите - Лимбург са получени над 30 обаждания.
Picture:politie.be |
Органите на властта предупреждават, че „фиктивните им колеги“ са казвали, че по-голяма сигурност заради зачестили банкови обири събират ценности за съхранение в сейф на полицейския участък. „Не се хващайте на това. Полицаите някога не биха взели ценности под какъвто и да е повод, а и законът им забранява“, казват от полицейската служба.
Схемата е следната. Измамниците се обаждат на „жертвите“ и се преструват на полицейски инспектори. Казват, че набелязаните домакинства вероятно ще бъде посетени и предлагат да вземат ценностите си за съхранение. Това включва банкови карти, пари в брой, бижута, таблети и смартфони. Тези предмети се вземат от човек, който е на вратата на малко по-късно.
Сред "ожилените" са хора над 80 години, за които
са разбрали, че живеят сами у дома. Сценарият се разнообразява и в някои случаи
измамниците се представят за банкови служители, които със сладки приказки и аргументи
„успиват“ жертвите си, за да повярват, че с банковите им сметки са извършени
подозрителни транзакции.
Няколко съвета от полицията:
- Полицията никога няма да ви се обади с предложение да вземете ценностите ви за съхранение
- Никога не давайте банковата си карта и код или други ценности на непознат.
- Неочаквано "полицай" на вратата ви? Поискайте му професионалната карта
- Предупредете родителите си и/или бабите и дядовците си за този тип измама.
- Трябва да докладвате за подозрителн тип в полицията.
Случаят с мнимините банкови служители и полицаи беше затихнал за известно време в Белгия. Подобен тип измама имаше през лятото на 2023 година отново с зачестили обаждания на загрижени чиновници и полицейски служители. Опит за подобна измама не подмина и мен. Трябва да призная, че само журналистическата ми подозрителност ме спаси от факта да бъда поредната рибка в голямата схема.
Сценарият: Обаждане по телефона, че е служител на полицейски участък и обяснение на английски при това с индийски акцент, че съм потенциална жертва на световна схема за банкови източвания. При тази новина едва ли бихте се замислили докато държите телефона или докато на улицата тичате по задачи от кой точно полицейски участък ви звънят.
Хватката: Първо ти задават въпроса за трите имена. След това те питат, уж за бърза проверка към коя банка сте. След това ти искат банковата сметка и те оставят с типичната досадна музика за изчакване. Сред въпросите, които целят да ви стресират и да ви успят, е да кажете каква сума имате в картата си. След като културно изчаках и бях достатъчно любопитен да видя докъде ще стигне наглостта им, още по-любезно отговорих, че в банковата си сметка имам 32 цента, защото е краят на месеца и би било чудно средностатистически работещ в условия на световна криза и главоломно постъпване на цените в магазините да има кой знае колко огромни спестявания. Не чакайте някакъв отговор, а просто тряскане на телефона. Дори не пожелаха да ми се обадят отново както обещаха по-рано в началото на разговора ни, че ще кажат дали ми е хакната сметката.
След като мина ситуацията с обаждането, когато се замислих впоследствие след разговор с белгийци, които ми казаха две неща: първо от полицейския участък никога няма да ви се обадят още по малко на английски, а единствено на нидерландски. Второ - от институция винаги ще започнат разговора с поздрав и името, както и кой е отсрещната страна. Във разговора с измамниците беше точно обратното:поздрав на английски и с молба да се представя с трите си имена.