Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 17 ноември 2024 г.

Френска индустрия ще има нужда от двойно повече електроенергия през 2050 г.

Френската индустрия ще се нуждае от двойно повече електроенергия през 2050 г., ако иска да постигне пълна декарбонизация, според проучване на мозъчния тръст La Fabrique de l'industrie. В доклада е посочено, че след четвърт век ще са нужни 207 тераватчаса енергия при 103 TWh през 2023 г.

Снимка: Личен архив

Прогнозите са, че електроенергията ще представлява 62% от енергийния микс на френската индустрия през 2050 г. в сравнение с 37% през 2023 г. и 14% през 1970 г., изпреварвайки биомасата, биогаза или водорода, се посочва в проучването.

За да изпълни климатичните цели на ЕС, промишлеността е изправена пред огромно предизвикателство и ще се нуждае от много повече енергия, за да замени изкопаемите горива, които отделят CO2, коментира и специализираната бизнес телевизия Би Еф Ем, цитирана от белгийски вестници.

Паралелно от няколко години страната работи ударно по план строителство на вятърни паркове. Беше приет и нов енергиен закон за развитие на ядрената енергетика. Плановете са първите нови EPR2 реактори да бъдат пуснати в експлоатация през 2035 г.

Изграждането на нови вятърни паркове обаче е затруднено заради мудната бюрокрация. Средно отнема 7 години след получаване на разрешителни, екооценки, становища на различни институции.Инвеститорите се надяват, че с приемането на Закона за развитие на ВЕИ енергията през миналата година ще бъдат премахнати някои пречки, така че да се стартира по-лесно строителството, да се намалят сроковете за одобрение на проектите, както и за обжалвания.

За декарбонизацията на икономиката помогна и Европейската комисия, която одобри 4 милиарда евро в подкрепа на мерки, насочени към намаляване на емисиите на парникови газове в производствения сектор и подпомагане на прехода към икономика с нулеви нетни емисии. Помощта ще бъде под формата на преки безвъзмездни средства в размер до 30% от инвестиционните разходи по проекта. Мярката ще бъде отворена за компании, работещи в производствения сектор във Франция.

Страната е етап на разработване на нови проекти в атомната енергетика, ВЕИ и водния сектор. Работи се по модернизиране на инфраструктурата, високоволтовата мрежа с оглед да издържи на очакваното натоварване с бума на електромобили.

Наскоро френското правителство представи и ново картографиране с приоритетните терени по всички на морски брегове, където ще бъдат изградени вятърни паркове.