Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 9 ноември 2024 г.

Над половин милион камери следят реда по улиците в Белгия

Meer Informatie: Meer dan een half miljoen camera's houden ons in de gaten op straat: "Nationaal cameraregister is dringend nodig"

На половин милион камери са инсталирани на обществените места в Белгия. В това число влизат тези на полицията, на общината по частните сгради. Отделно са тези на банковите клонове. Техният брой може да се окаже много по-голям като се прибавят и тези във Валония и Брюксел. За точен брой не може да се каже, защото страната няма централен регистър, разказва в репортаж фламандската обществена телевизия VRT.

Picture: vrt.be

Журналист прави импровизирана разходка в едно малко градче – Герардсберген с местни жители и общински съветник. Хората задават въпроса колко са камерите в града, конкретен отговор обаче така и не получават. Не защото им отказват информация, а защото и самите власти не знаят с точност. Можело единствено при конкретни обстоятелства и след солидна такса да се получи справка къде са разположени.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

По последни данни устройствата, които заснемат обществени места във Фландрия са 528 053, а за останалите провинции нищо не се знаело. За това е нужен единен регистър, настоява криминологът от университета в Гент Йеле Янсенс.

Телевизията уточнява, че за изготвянето на централен регистър е необходима промяна на два закона – за полицията и за камерите. А това на този етап едва ли би се случило, след като в страната няма все още избрано редовно правителство.

Законът за камерите обхваща всички устройства, които са инсталирани от частни лица или от компании и „служат за предотвратяване, определяне или разкриване на престъпления“.

Камерите, които са в интелигентен звънец, не винаги са обозначени като камери, защото не винаги са във включен режим. По закон би трябвало собствениците да декларират, че имат такова устройство - независимо дали съхранява изображения или просто служи да се гледа кой е на вратата.

Законът за полицията урежда статута на наличните 9 383 устройства във фламандска Белгия. Това са фиксирани камери, регистрирани във федералната полиция и използвани от местната и федералната полиция, пътната агенция.

"Нямах представа, че има толкова много камери ни наблюдават през цялото време", казва една от участничките в тв сафарито и пита дали има  уебсайт с всички тези камери. Отговорът е, че няма, но полицията винаги знаела кои изображения от коя камера са и, ако е необходимо във всеки един момент може да ги използва като доказателство.

"И аз нямах представа", казва криминологът и професор Йеле Янсенс от университета в Гент и допълва, че с толкова много камери национален регистър е още по-задължително да се направи. „Първо и най-важно е от гледна точка на прозрачността. Също така е важно да се следи внимателно дали камерите, които са инсталирани сега, няма да бъдат използвани в бъдеще за нещо, за което първоначално не са били предназначени."