About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Monday 6 May 2024

Тежката индустрия на Белгия и Нидерландия е отделила по-малко CO2 през 2023 г.

Големите индустриални предприятия на Белгия са отделили по-малко парникови емисии през 2023 година в сравнение с година по-рано, съобщава националната агенция „Белгия, цитирана от вестниците HLN и De Tijd.

Снимката е илюстративна. Личен архив

Причините са производствените проблеми на предприятията, по-малко произведената продукция, породена от кризата в Украйна.

Според регистъра 280 предприятия попадат в обхвата на Европейската схема за търговия с емисии (СТЕ). Това са основните производители на цимент и стомана, химически заводи, рафинерии, електроцентрали и авиокомпании за вътрешноевропейски полети.

Поради високите цени на енергията и слабото търсене, много индустриални компании през изминалата година са намалили производството си.

Най-осезателно е в химическия сектор е показателно където е регистриран спад между 65 и 73% за цялата 2023 г., според данни на браншовата организация Essenscia.

Освен намалялата продукция, в края на миналата година две от водещите фламандски промишлени инсталации са били спрени за планови ремонти, допълва регионалната Агенция за енергия и климат.

Отвъд условната граница – в съседна Нидерландия също отчитат спад на отделените емисии CO2. Големите енергоемки компании са отделили 4,26 милиона тона по-малко парникови газове през миналата година в сравнение с 2022 г., което е спад от 10,5%. Причините са същите – свито производство и по-малко работа заради финансовата криза, налегнала Европа вследствие на руско-украинския конфликт.

Множество компании от тежката индустрия изпитват затруднения дори през 2024 година. Някои от тях заявиха, че нужна кардинална нормативна промяна за излизане от ситуацията и да бъдат отново конкурентоспособни на световния пазар.

„В разгара на енергийната криза Европа стана свидетел на реално унищожаване на търсенето и затваряне на индустриални предприятия, за които не е ясно дали ще се появят отново на европейска земя“, каза наскоро генералният секретар на ключовата организация Eurelectric Кристиан Руби. Заедно с неговия колега от сдружението Cefic Марко Менсинк се обединиха, че още с първите си дни новоизбраната ЕК трябва да излезе с план за улесняване на достъпна и чиста електрификация на промишлеността, създаване на необходимата мрежова инфраструктура. 

Двете сдружения подписаха документ, в който се казва, че електроенергийната индустрия и енергоемките предприятия ще обединят усилията си, за да повишат промишлената конкурентоспособност на Европа в икономика с нулево нетно потребление.

No comments:

Post a Comment