Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 23 октомври 2024 г.

Германия ще задели 19 млрд.евро за водородна свързаност

До 8 години Германия ще има изградена водородна мрежа, която ще бъде свързана със съседна Нидерландия. За проекта са заделени 19 млрд. евро. Плановете са след 2030 година да са свързани повечето индустриални зони между двете съседни страни.

Снимка: Аудиовизуален пресцентър на ЕК

Германското правителство иска да замени замърсяващите въглища с водород, за да постигне климатична неутралност до 2045 г. Според програмата на кабинета мрежата ще бъде с обща дължина над 9000 километра, съобщава кореспондентът на нидерландската телевизия. Тя ще свързва с пристанища с външни водородопроводи.

Проектът може да е още в начална фаза, но миналия месец норвежката Equinor вече обяви, че планира износ на водород за Германия.

Едно от големите предизвикателства на правителството е да се увеличи търсенето на водород. В тази връзка държавата ще продължи да стимулира  стоманодобивните компании с милиарди евро, за да преминат от газ и въглища на водород.

За изграждането на междусистемата водородна свързаност се говори от няколко години.

Според ревизираната информация заради високите цени на суровините в Европа трасето е било намалено с 600 километра в сравнение с първоначалния вариант. Целта е да се намалят разходите по изграждането с близо 1 млрд.евро. Приблизително 60% от новата инфраструктура  ще се състои от преустроени газопроводи, останалата част ще напълно нова.

Плановете за изграждането на водородната мрежа бяха представени и пред Европейската комисия, която одобри държавна помощ в размер на 3 милиарда евро. В мотивите си за помощта от ЕК Германия е заявила, че тази вътрешна инфраструктура впоследствие ще се разрасне в мрежа на дълги разстояния, за да се превърне в гръбнака на европейския водопровод.

Изграждането и експлоатацията ще бъде финансирано от операторите на водородни преносни системи, които ще бъдат избрани от германската федерална мрежова агенция Bundesnetzagentur

Първият голям газопровод се очаква да заработи от 2025 г. Очаква се 5 години по-късно да заработи и 700-километров участък до Франция, изграден от енергийния гигант  Engie.

Най-късно до 2028 година трябва да бъдат свързана мрежата на Германия с Белгия, за което все още редовното правителство на Александър де Кро отдели  250 милиона евро.

Браншовите организации също работят усилено в подкрепа на правителствата за развитие на водородната икономика, съобщи тази пролет фламандският секторен клъстер WaterstofNet.

Белгийският водороден съвет (BHC), нидерландският NLHydrogen (NLH) и германският Nationaler Wasserstoffrat (NWR) имат сключен меморандум за сътрудничество, с който ще направят единна платформа за привличане на университети, научноизследователски институции и гражданското общество за насърчаване на иновациите и устойчивостта във водородния сектор.