Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 25 октомври 2024 г.

Икономист: На Германия ще са нужни 400 млрд.евро за инфраструктура

Германия ще трябва да инвестира близо 400 милиарда евро в застаряващата си инфраструктура като магистрали, железопътен транспорт и енергийна мрежа. Това заявява в интервю по време на проучване преподавателят и икономист от университета във Фрайбург Ларс Фелд, цитиран в нидерландски медии.

Снимка личен архив

Пресата следи под лупа развитието на съседката по тези дейности, тъй като част от магистралите на Германия се вливат в тези на Нидерландия. Такъв е случаят с немската А4 и нидерландската А76.

В областта на енергийната свързаност двете страни усилено работят по общи газопроводи и бизнес решения за развитието на пограничните индустрии.

Тези проекти обаче биват спъвани, тъй като от думите на учения става ясно, че немското правителство не е направило нищо дълго време за модернизация на инфраструктурата. По изчисления на Фелд в краткосрочен аспект през следващите няколко години на Германия ще са ще са необходими в спешен порядък над 57 милиарда евро за пътища и 63 млрд. евро за остарелите железници.

В дългосрочен план ще са нужни още милиарди евро инвестиции за енергийния преход и да стане страната климатично неутрална както иска ЕК до 2050 година.

Международният валутен фонд също призовава Германия да инвестира повече, за да стимулира растежа. В становище се казва, че германските публични инвестиции са сравнително по-малко в сравнение с други големи индустриализирани страни.

Фондът също така смята, че Германия трябва да направи повече за борба с бюрократичната регулаторна тежест. По-рано тази седмица МВФ понижи прогнозата си за растеж на Германия. Според института, най-голямата икономика в Европа през тази година ще е в застой. По-ранната прогноза беше, че ще бъде отбелязан минимален растеж от 0,2%.